עתירה הוגשה נגד עיריית עפולה בגין סגירת הפארק העירוני לתושבי חוץ

לפי העתירה שהגיש מרכז עדאלה, החלטת העירייה היא "גזענית ואפרטהיידיסטית". הוצגו בה דוגמאות מעמוד הפייסבוק של ראש העיר, שקרא "להשמיע מוזיקה בעברית" בפארק. מרכז עדאלה: זהו סימפטום של מגמת סגרגציה מדאיגה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בכניסה לפארק העירוני בעפולה, האוסר על תושבי חוץ להיכנס אליו, היום. העותרים ביקשו למנוע את סגירת הפארק
נעה שפיגל
נעה שפיגל

עתירה הוגשה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד עיריית עפולה בגין החלטתה לסגור את הפארק העירוני בעיר לתושבי חוץ למשך מרבית חופשת הקיץ. העותרים, מרכז עדאלה לזכויות המיעוט הערבי בישראל ועורכת הדין נרימאן שחאדה-זועבי, מבקשים לבטל את סגירת הפארק ולהוציא צו ביניים למניעת סגירתו עד שתתקבל החלטה סופית בנושא.

בעתירה הוצגו דוגמאות לכך שבכמה במקרים קודמים, בהם בחג חנוכה האחרון, הועלו בעמודי הפייסבוק של הפארק ושל ראש העיר, אבי אלקבץ, הודעות על כך שהפארק יהיה סגור לטובת תושבי העיר בלבד. בכמה הזדמנויות, כתב אלקבץ בעמוד שלו כי "מוכרחים להניף בגאווה את דגלי ישראל בכל הפארק ולהשמיע מוזיקה בעברית. בימים בהם אנו יודעים שתושבים רבים מבחוץ אמורים להגיע, יש לסגור את הפארק לפעולות אחזקה. צריך להפסיק לנצל אותנו!". לפי העותרים, בקשתו של אלקבץ להשמיע מוזיקה בעברית "נועדה להבהיר את ההתנגדות ואי שביעות הרצון מנוכחות השפה הערבית ברחבי הפארק", והיא "גזענית, סגרגטיבית ואפרטהיידיסטית".

הפארק העירוני בעפולה, בנובמבר. המשנה ליועמ"ש ביקשה מהעירייה להבהיר את החלטתהצילום: גיל אליהו

אתמול פנתה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, לעיריית עפולה בבקשה להבהיר את החלטתה. במכתב היא כתבה כי ישנו חשש ש"הסגירה מכוונת לא כלפי מי שאינו תושב העיר אלא כנגד האוכלוסייה הערבית". היא ביקשה להבהיר מדוע הוחלט להעביר לרשות המתנ"סים של העיר את הפארק העירוני ולסגור אותו למשך מרבית חופשת הקיץ לתושבי עפולה בלבד. לדבריה, לרשות מקומית קיימת "האפשרות להטיב עם תושביה על דרך של קדימות להם בשימוש בשטחים עירוניים", אך מבלי לייצר "מניעה מוחלטת של כניסה לפארק עירוני ברוב ימות השבוע". המשנה ליועמ"ש הזכירה את פסק הדין נגד עיריית רעננה שבמסגרתו הוקמה ועדה שקבעה כי יש לאפשר לכל אדם, גם מי שאינו תושב הרשות, להשתמש בשטחים ציבוריים רחבי ידיים.

עו"ד שחאדה-זועבי סיפרה כי הרגישה מושפלת כשראתה תושבים יהודים של העיר חולפים על פניה, כשאלה נכנסנו "בחופשיות לפארק רחב הידיים הזה שאני מכירה היטב, בעוד אני נאלצת לחזור על צעדיי ולשוב אל המכונית כלעומת שבאתי".

ממרכז עדאלה נמסר: "הגבלת הכניסה לפארק הינה רק סימפטום של מגמת סגרגציה מדאיגה שמקבלת רוח גבית מחוק הלאום. רשות מקומית קובעת בעצמה, משיקולים גזעניים, שהיא סוגרת את שעריה בפני ערבים. הם אינם מוזמנים להתגורר בה או אפילו להשתמש במתקניה, משום שנבחרי הציבור של העיר בחרו להתחייב לשמור על צביונה היהודי. ואולם, עיריית עפולה אינה רשאית לקבוע מי ייהנה ומי לא ייהנה ממשאב השייך לציבור כולו, גם אם השטח הזה נמצא בתחום השיפוט שלה והיא מי שמתחזקת אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ