פועל התחשמל למוות מדוד שמש בפתח תקוה; 53 נהרגו השנה בתאונות עבודה

הפועל, כבן 40, עבד בגג בית שנמצא בשיפוצים. במבצע אכיפה ארצי לאיתור ליקויי בטיחות ביותר מ-80 אתרי בנייה, 49 קיבלו צווי סגירה זמניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת ההתחשמלות, לאחר שהעובד הורד מהגג בו עבד בסיוע של כוחות כיבוי אש, בפתח תקווה, היום

פועל כבן 40 מת היום (שלישי) לאחר שככל הנראה התחשמל מדוד שמש בגג בית שנמצא בשיפוצים בפתח תקוה, שבו עבד. הוא פונה על ידי מגן דוד אדום לבית החולים בילינסון בעיר לאחר שכוחות כיבוי אש סייעו להורידו מהגג, אך מאוחר יותר מת מפצעיו. הוא ההרוג ה-53 השנה בתאונות עבודה, דבר המהווה עלייה של 40% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה, אז מספר ההרוגים עמד על 38 בני אדם.

מוקדם יותר היום, נהרג שי גבאי, אזרח עובד צה"ל בן 38 מגבעת אולגה, בפיצוץ מטף כיבוי אש בבסיס תל השומר. הוא נפצע באורח אנוש ומת מפצעיו בבית החולים תל השומר, אליו הועבר. גבאי בד כחמש צריח במרכז שיקום ואחזקה. בתקרית נפצע קל אזרח עובד צה"ל נוסף, וגם הוא הועבר לטיפול בתל השומר. לפי דוברות כיבוי והצלה, הפיצוץ אירע בחדר בבסיס בו מאוחסנים רימוני עשן. מדובר צה"ל נמסר כי מטף הכיבוי התפוצץ "במסגרת עבודה שגרתית".

לדברי ד"ר הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, מדובר ב"עלייה תלולה במספר תאונות העבודה זו השנה השנייה ברציפות, וזאת בכלל ענפי התעסוקה. תקופת הקיץ היא התקופה הקטלנית ביותר באתרי העבודה, ואף על פי כן מדי שנה מוצאים במחצית השנייה של חודש אוגוסט מפקחי הבטיחות לחופשה מרוכזת". תגרי הוסיפה כי הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה פנתה לפני שלושה שבועות למשרד העבודה בדרישה שיקיים שגרת פיקוח מלאה במהלך הקיץ, אך הפנייה הזו לא נענתה.

אתר בנייה בכפר יונה, בשבוע שעבר. במהלך המבצע עלה חשד שעגורן שעבד בחולון עבד ללא הסמכה

מנהלי עבודה חסרים, פירים חשופים וליקויי חשמל

בנוסף, המשטרה ומשרד העבודה ערכו היום מבצע בטיחות חריג בהיקפו, במהלכו ביקרו מפקחי העבודה והמשטרה ב-84 אתרי בנייה, שברובם נמצאו ליקויי בטיחות מסוכנים. מאות שוטרים ועשרות מפקחים מטעם משרד העבודה הגיעו במהלך היום לאתרי בנייה בערים רבות, בהן רמת גן, בת ים, מודיעין, רעננה, רחובות, אשדוד, נתיבות, חיפה, שדרות, קרית מוצקין, קרית ביאליק, עפולה וירושלים. ב-49 מהאתרים ניתן צו סגירה עד לתיקון הליקויים במקום, בין היתר בשל אי מינוי מנהל עבודה, עגורן צריח שבדיקתו התקופתית לא היתה בתוקף, ריבוי משטחי עבודה ופירים שאינם מגודרים ואתר בנייה בעל ליקויים רבים בנושאי חשמל ועבודה בגובה, מה שהעיד על אקלים בטיחותי מסוכן. באתר בנייה אחר הותקן פורום זקיפים המהווה סכנה דחופה.

ב-12 אתרים אחרים ניתן צו בטיחותי נקודתי למתחם מסוים באתר. בחולון נמצא עגורנאי שהפעיל עגורן מבלי שהוסמך לכך, ובאתר בנהריה עלה חשד כי עגורן הופעל בידי מתחזה שלא הורשה לכך. המעורבים הועברו לחקירה באזהרה במשטרה.

במבצע החריג לקחו חלק משטרת ישראל בהובלת מפלג פלס (המטפל באכיפת תופעת תאונות העבודה) בלהב 433, יחד עם כלל מחוזות המשטרה, מנהל הבטיחות ומנהל האכיפה וההסדרה במשרד העבודה, פרקליטות המדינה באמצעות היחידה לאכיפה אזרחית ופמת"א אזרחי), רשם הקבלנים, המוסד לביטוח לאומי ורשות המסים. לדברי שר העבודה והרווחה חיים כץ, משרדו "עושה את מירב המאמצים להקטין את היקף הנפגעים באתרי הבנייה. נמשיך בפעולות אכיפה בלתי מתפשרות לצד חקיקה והסדרת תחום הבטיחות בחקיקה".

אתר בנייה בקרית גת, במאי. ב-12 אתרים ניתן צו בטיחותי נקודתי למתחם מסויםצילום: אילן אסייג

בחודש מאי נחשף ב"הארץ" כי משרדי הממשלה לא יישמו את מרבית סעיפי ההסכם לשיפור מצב הבטיחות באתר הבנייה שנחתם מול ההסתדרות בסוף השנה שעברה. זאת בעקבות איומיה של ההסתדרות בשביתה כללית, אחרי עשורים של התעלמות ממחדלי הבנייה. ההסכם היה אמור להדק את הפיקוח על הבטיחות ולהחמיר את הענישה באופן עמוק ומיידי. ואולם בדיקת "הארץ" גילתה כי יותר מחצי שנה לאחר שנחתם, מרבית הסעיפים עדיין לא יושמו, ורבים מהם נמצאים בשלבי עבודה התחלתיים. בנוסף, התגלה כי הגוף האחראי ליישום ההסכם, מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתי במשרד העבודה, פועל זה יותר מחצי שנה ללא מנהל. 

לדברי תנ"צ אלי אסייג, מפקד היאל"כ (היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית), מדובר ב"מבצע ייחודי שלפי משרד העבודה מעולם לא היה", וכי ריבוי העבירות מעיד "על האקלים הבטיחותי המסוכן". יחידת פלס, שהוקמה כדי להביא לשיפור בחקירת התאונות והאכיפה נגד הקבלנים, כמעט ואינה חוקרת תאונות בנייה. בחודש מארס פורסם ב"הארץ" כי המשטרה הודתה שהיחידה לא תחקור תאונות עבודה, אלא תתמקד ב"אירועים בעלי מאפיינים ייחודיים, כמו תאונות מורכבות המערבות קריסת תשתיות או כאלה שמצריכים ידע ומשאבים רבים, בהתאם לשיקול הדעת של הפיקוד". עוד אמרו במשטרה כי ייחקרו עבריינים מענף הבנייה, ובהם חברות בנייה וקבלנים המפעילים אתרים בניגוד לדרישות החוק. תחום נוסף שאליו המשטרה מייעדת את היחידה הוא "איתור קבוצות העוסקות בעבירות שמשפיעות על תחום הבטיחות בענף הבנייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ