המחוזי ביטל את החלטת עיריית אום אל-פחם לא לקיים את הופעתו של תאמר נפאר

השופטת כתבה כי ראש העיר לא נימק את טיעוניו לביטול האירוע, וכי "חופש הביטוי לא נועד רק להגן על דעות מקובלות". ראש העיר אמר בדיון כי הוא חייב "לבטא את תחושות הציבור ולדאוג לשלומו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאמר נפאר בהופעה בתיאטרון יפו, בשנה שעברה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל הבוקר (חמישי) את החלטת עיריית אום אל-פחם לא לקיים את הופעתו של הראפר תאמר נפאר בעיר. בית המשפט בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים דן בעתירה שהגישו תושבים בעיר והאגודה לזכויות האזרח נגד ההחלטה לבטל את ההופעה הערב במתנ"ס בעיר. מהעירייה נמסר שלשום כי ביטלה את ההופעה משום שתכניו של נפאר "לא מתיישבים עם המקובל". 

בפסק הדין כתבה השופטת בטינה טאובר כי הנימוקים שעמדו ביסוד החלטתו של ראש העיר נטענו מבלי שניתן להם פירוט. עוד נימקה כי לא מדובר באירוע שעתיד להתקיים ברחובות העיר, שבהם עוברי אורח עלולים להיחשף למסר כלשהו שיובע בו בניגוד לרצונם, אלא בהופעה באולם סגור שבה יצפו רק אלו המעוניינים בכך. "חופש הביטוי אינו רק החופש לבטא דברים מוסכמים ונעימים או ערבים לאוזן, ולא נועד רק להגן על דעות מקובלות ואהודות", כתבה השופטת, "עיקר מבחנו של חופש הביטוי הינו על דעות שעשויות להיות מקוממות או מכעיסות". 

בדיון הוצגה עמדתו העקרונית של היועץ המשפטי לממשלה לגבי קיום ההופעה, לפיה "אין רשויות רשאיות להתערב בתוכנן של פעילויות ציבוריות ותוך כך לסנן או לסרב לקיימן משיקולים שאינם ענייניים". המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, החתומה על המכתב, מנתה בין השיקולים את "אופיו של הגוף המבקש לקיים את האירוע או זהות המוזמנים לאירוע". 

ראש העיר סמיר מחאמיד נימק בדיון את החלטתו לבטל את ההופעה, ואמר כי הוא רואה במתנ"ס "מנוף תרבותי וחינוכי". לדבריו, הוא בעצמו משתתף בהרבה אירועי שירה ותרבות שמתקיימים במקום, אך במקרה של נפאר הוא "חייב להיות עם יד על הדופק, לבטא את תחושות הציבור ולדאוג לשלומו".

מחאמיד הוסיף כי לא קיבל את ההחלטה על דעת עצמו, אלא לאחר שזכה לתמיכת 15 מתוך 17 חברי מועצת העיר. הוא חזר על עמדתו בעניין תוכן שיריו של נפאר, שכוללים ביטויים המתייחסים ל"חלקים אינטימיים בגוף", ושאינם מתאימים, לדבריו, לחינוך ולתרבות שהוא רוצה לטפח בקרב הדור הצעיר בעיר. אחרי שניתנה ההחלטה לקיים את המופע, מסר מחאמיד מסר כי הוא מכבד אותה. "אני קורא לכל תושבי אום אל-פחם לנהוג באיפוק ובאחריות ולישם את החלטת בית המשפט", אמר.  

נציגי העירייה בבית המשפט ציינו כי הם מייצגים את רוב תושבי העיר וכי הם מחזיקים בעצומה חתומה על ידי יותר מ-1,000 איש שמתנגדים להופעה. סגן ראש העיר, עו"ד עלי ג'בארין, אף הזהיר בדיון כי יש מי שאיימו בפגיעה בסדר הציבורי אם ההופעה תתקיים, ולכן יש לבטל אותה.

הדיון בביטול ההופעה בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: אמיר לוי

עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח תקף בדיון את עמדת ראש העיר, וציין כי יותר מ-350 כרטיסים כבר נמכרו למופע. "גם אם מדובר במיעוט, למרות שלא בדקנו את זה, זכותו של המיעוט לשמוע את השירים", אמר יקיר, והדגיש כי לעירייה אין סמכות לבטל את ההופעה. הוא ציין כי "תושבי אום אל-פחם אינם מקשה אחת, ויש אלה שרוצים לשמוע את שיריו של נפאר". 

חבר מועצת העיר עו"ד תאופיק ג'בארין, שהתנגד להחלטת ראש העיר, אמר בדיון: "אני לא מכיר את נפאר וגם שיריו והאמירות שלו לא מתאימים לי, אבל זה לא אומר שאני מסכים לבטל אותו ואת הקהל שלו". הוא הדגיש כי מסובר בסוגיה עקרונית, ובניסיון לכפות אווירה דתית-קיצונית בעיר. "פסילה של אירוע זה עכשיו יכולה להוביל לעוד", אמר. 

נפאר עצמו ומפיקי האירוע לא הגיעו לבית המשפט. בחברת ההפקות מסרו שלמרות ההחלטה לקיים את המופע, הם אינם מעוניינים לקיים אותו אם תהיינה הפרות סדר במקום והאירוע יתקיים תחת אבטחה משטרתית.

לאחר ההודעה על ביטול ההופעה שלשום, כתב הראפר כי הופתע מהחלטת ראש העיר. "כואב לי שזה מה שקורה, אבל אני מברך ותומך בעשרות הצעירים מאום אל-פחם שבחרו לצאת נגד ההחלטה ואני מקווה שבסופו של דבר האירוע יתקיים", מסר.

נפאר הפך לסמל מחאה של החברה הערבית בשנת 2016, בעיקר בשל עימותיו המתוקשרים עם שרת התרבות והספורט מירי רגב. בספטמבר של אותה שנה ביצע עם יוסי צברי בטקס פרסי אופיר את השיר "אני לא פוליטי", שבו שולב קטע משירו של מחמוד דרוויש. בתגובה נטשה השרה רגב את האולם. בבחירות האחרונות קרא בשירו לאזרחי ישראל הערבים לצאת ולהצביע לאור אחוזי ההצבעה הנמוכים לרוב בחברה הערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ