בית המשפט המחוזי הורה לבטל הופעה לגברים בלבד הנתמכת ע"י עיריית חיפה

השופט אברהם אליקים קבע כי העירייה לא הצליחה להצדיק את קיום ההופעה לגברים בלבד. "הציבור החרדי בחיפה זכאי למימון פעולותיו התרבותיות כמו גם כל ציבור אחר, אך ככל שמדובר בכספי ציבור יש לפעול בהתאם לקווי הפעולה שהציע היועמ"ש", כתב

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עורכי הדין בדיון בבית המשפט המחוזי בחיפה, היום
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה היום (ראשון) לבטל הופעה בעיר שיועדה לגברים בלבד בתמיכת העירייה. השופט אברהם אליקים כתב בפסק הדין כי "כאשר סוגרים דלתות אולם בפני נשים בשל תוכנו של אירוע, חייב להיות בסיס משפטי ועובדתי ראוי להחלטה שכזו, ובסיס שכזה לא הוצג בתגובת העירייה בכתב או בדיון בעל פה".

בית המשפט נתן את פסק הדין בשבתו כבית דין לעניינים מינהליים, בעתירה שהגישה שדולת הנשים נגד העירייה והזמרים מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד, שאמורים היו להופיע בעיר מחר.

עוד קבע אליקים כי "הציבור החרדי בחיפה זכאי למימון פעולותיו התרבותיות כמו גם כל ציבור אחר, אך ככל שמדובר בכספי ציבור יש לפעול בהתאם לקווי הפעולה שהציע היועץ המשפטי לממשלה". בכך ההתייחס לחוות הדעת של היועמ"ש לפיה אם רשות מקומית מעוניינת לקיים אירוע בהפרדה, יש לבחון אם נוכח מאפייני אוכלוסיית היעד וסוג האירוע ניתן לקיים הפרדה וולונטרית ללא הכוונה. 

בהחלטתו ביקר השופט את העירייה על שהתעלמה מעמדת היועמ"ש בתיק, שסבר כי היא לא ביססה את הצורך בקיום אירוע לגברים בלבד. "העירייה לא סבורה שעמדתו ראוייה לתגובתה או להתייחסות מצדה?", תהה השופט.

מרכז הקונגרסים בו אמור להיערך האירוע בחיפה, החודשצילום: רמי שלוש

אליקים הוסיף כי "רשות מינהלית סבירה לא יכולה לקבל החלטה סתם כך על קיום אירוע לגברים בלבד מבלי לבחון הנתונים הספציפיים, ומאחר ועיריית חיפה לא הציגה נתון כל שהוא בנושא זה לא במכתביה, לא בתגובתה לעתירה וגם לא בדיון בע"פ בו התרתי לבאי כח העירייה לטעון כל טענה שחפצו, מסתבר כי גם נכון ליום הדיון לא הוצגו נתונים ומידע המצביעים על תשתית ראייתית מינהלית לפיה התקבלה ההחלטה". עוד כתב "מיותר לציין כי החלטות כה מהותיות הנמצאות בלב זכויות היסוד של כל אדם - איש ואשה - לא מתקבלות בסתר, ללא בסיס ותיעוד בכתב". 

ביום שישי הביע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את עמדתו בתיק, לפיה העירייה "לא עמדה בנטל על מנת להבהיר את ההצדקה לקיומו של האירוע במתכונתו הנוכחית המיועדת לגברים בלבד". יום קודם לכן פרסם מנדלבליט חוות דעת כללית, לפיה אין מניעה משפטית לאירועים בהפרדה כאשר זו נעשית מרצון. 

מודעת האירוע בחיפה

בעמדת היועמ"ש ביחס לאירוע בחיפה נכתב כי קיום אירוע בהפרדה צריך לעמוד בתנאי פסקת ההגבלה שנקבעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. "הזכות החוקתית לשוויון נגזרת מהזכות לכבוד האדם", נכתב. "לאור זאת, פגיעה בשוויון, העולה גם לכדי פגיעה בכבוד האדם, נדרשת... להיעשות מכוח חוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל לתכלית הראויה ובמידה שאינה עולה על הנדרש". את העמדה ניסחו עו"ד אילה פיילס-שרון, פרקליטת מחוז חיפה אזרחי, ועו"ד (רו"ח) יוסף דאוד, סגן בכיר בפרקליטות מחוז חיפה-אזרחי.

עוד כתב היועמ"ש כי אם רשות מקומית מעוניינת לקיים אירוע בהפרדה, יש לבחון אם נוכח מאפייני אוכלוסיית היעד וסוג האירוע ניתן לקיים הפרדה וולונטרית ללא הכוונה. בעמדה הבהירו עורכי הדין כי פרטי האירוע המלאים וכלל נסיבותיו לא נמצאים בידי היועץ ובאי כוחו, ולכן העמדה היא בהתאם למה שהועבר על ידי העירייה, ומאחר והמופע מתקיים לגברים בלבד הוא "מעורר קושי מיוחד וחשד להפלייה אסורה". לכן, כך נכתב, "יש מקום כי העירייה תצביע על הצדקה כבדת משקל המתבססת על קיומה של הבחנה רלוונטית, אשר נובעת מאופי האירוע ויש בה כדי ללמד על צורך מהותי בייחוד האירוע לגברים בלבד".

עורכי הדין חגי קלעי, גלי זינגר ומרים זלקינד שייצגו את שדולת הנשים בירכו הערב על ההחלטה ומסרו: "בעשרות מקרים לאחרונה ראינו איך נשים מסולקות מהמרחב הציבורי - נערה הורדה מהאוטובוס בגלל אורך המכנסיים שלבשה, ילדים וילדות בגן יבנה הופרדו בכפיה בעליה על מתקני שעשועים ובעפולה נכפה על נשים לעמוד באירוע מאחורי המחיצה. הדרת נשים היא מפלצת שאינה יודעת שובע. טוב עשה בית המשפט שעצר את המגמה המסוכנת והבהיר באופן חד משמעי: 'שיוויון הוא נשמת אפה של מערכת מינהל ציבורית'. נשים אינן ולא תהיינה אזרחיות סוג ב' בישראל". 

בשבוע שעבר פנתה שדולת הנשים לראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, אחרי פרסום ב"הארץ" על אירוע לגברים בלבד שתוכנן להתקיים בסוף החודש באולם הקונגרסים בתמיכת העירייה וביוזמתו של סגן ראש העיר מיכי אלפר. בתגובה לשדולת הנשים, מהייעוץ המשפטי של העירייה השיבו כי קיום האירוע לגברים בלבד אינו הפרדה כפויה, אלא וולנטרית, וכי הציבור החרדי הוא זה שמודר מהמרחב הציבורי בשורת אירועים לקהל הרחב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ