ראש העיר טבריה רון קובי יזומן לשימוע לפני הדחה, לאחר שלא הצליח להעביר את התקציב

כשנה לאחר שנבחר לראשות העיר ואחרי כמה ארכות שהמועצה קיבלה, היא נכשלה באישור התקציב פעם נוספת – ופוזרה. גם ראש מועצת ירכא יזומן לשימוע לאחר שתקציב המועצה לא אושר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי בבית המשפט העליון, ביולי

ראש עיריית טבריה, רון קובי, יזומן לשימוע במשרד הפנים לאחר שהמועצה לא הצליחה לאשר את תקציבה. מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן הודיע היום (רביעי) לקובי ולשאר חברי המועצה כי היא תפוזר בהתאם לפקודת העיריות, ולאחר שניתנה למועצה ארכה נוספת, עד לשלשום, כדי להעביר את התקציב. מאז היבחרו לתפקיד לפני כשנה לא הצליח קובי להקים קואליציה, וכעת צפוי משרד הפנים למנות ועדה זמנית במקום המועצה.

בשימוע, שיתקיים ב-23 באוקטובר בלשכתו של כהן בירושלים, יוכלו חברי המועצה המודחים להשמיע את טענותיהם. השימוע יתקיים לאחר שהעירייה לא הצליחה להעביר את תקציבה בשבע ישיבות שהתקיימו בנושא, ואף שקיבלה כמה ארכות משר הפנים אריה דרעי, שיחליט בהמשך אם לפזר סופית את המועצה. אם קובי יודח, ימונה במקומו ראש רשות ממונה מטעם משרד הפנים.

ישיבת מועצה בעיריית טבריה, ביוליצילום: גיל אליהו

במועצת העיר חברים 15 נציגים. קובי עומד בראש סיעה בת שישה נבחרים, ושמונה חברי מועצה מסיעות אחרות מצביעים בקביעות נגד ההצעות שלו - ובכמה מקרים אף אושרו הצעות המנוגדות לעמדתו. 

רפאל טרבלסי, חבר המועצה מטעם הבית היהודי שהודח, תקף את קובי ואמר כי הוא "שם רגליים בגלגלים של טבריה ומשתמש בתושבים למטרתו האישית". לדבריו, חברי המועצה עשו ככל שביכולתם כדי להעביר את תקציב העירייה מבלי לפגוע באינטרסים הציבוריים, אך "קובי ביקש בכל כוחו להעביר תקציב ללא בשורה לטבריה, שיפגע קשות בתחומי החיים של התושבים – העלאת הארנונה, קיצוץ בחינוך וברווחה, בניקיון השכונות ובמתן השירותים החיוניים לכולנו".

לפי טרבלסי, קובי יכול היה להקים קואליציה עם אנשי הבית היהודי, אך התנגד לכך. בהמשך, לדבריו, הוצעה לנציגי הבית היהודי "חצי המלכות", אך התנהלותו של ראש העיר לא היתה לטעמם והם סירבו להצעה להצטרף לקואליציה של קובי. "יש לנו דרך וערכים שלמענם אנו מוכנים לשלם מחיר אישי לטובת הציבור", אמר טרבלסי.

בחודש יולי הציעו שופטי בג"ץ לקובי לנסות להעביר את תקציב העירייה עד שלשום, לאחר שעתר בנושא בטענה כי לדרעי אין סמכות להדיחו כשר בממשלה זמנית. לדבריו, דרעי לא יכול לדון בעניינו ללא משוא פנים וללא דעה מוקדמת. נשיאת בית המשפט אסתר חיות הציעה בדיון כי תמונה ועדה של עובדי מדינה במקום המועצה, ולצדה ימשיך קובי בתפקיד.

חיות אמרה בדיון כי "יש פה טענה שנוגעת לניגוד עניינים אישי ומוסדי ומעוגנת באמירות בעייתיות של השר שאמור להכריע על המשך כהונתו (של קובי, נ"ש), וגם הבעיה של ממשלת מעבר". חיות הוסיפה כי אם קובי ימשיך בתפקיד עד אחרי הבחירות, הוא יוכל לאשר את התקציב יחד עם הוועדה. "אז תנו לו הזדמנות", הוסיפה. השופט מני מזוז אמר כי לא ניתן לערוך את השימוע בתנאים הנוכחיים דאז, בשל תקופת הבחירות והטענות לניגוד עניינים מצד דרעי.

קובי, שייצג את עצמו, אמר בדיון: "מהיום הראשון שנבחרתי אני מרגיש כוחות אופל שעומדים מאחוריי, מלפניי ומצדיי ומנסים לתקוע מקלות בגלגלים". לדבריו, "קמה קבוצה מאורגנת ששמה לה למטרה להוריד את ראש העיר, כשהדרך הפשוטה ביותר שעמדה לנגד עיניהם היא מניעת העברת התקציב". קובי טען כי "העיר היתה סגורה הרבה מאוד שנים, והנה לפתע בתוך כמה חודשים פתחנו את העיר לתיירות, הפעלנו תחבורה ציבורית בשבת, ונוצר מצב של יריבות אישית שהפכה ליריבות מוסדית".

גם המועצה המקומית ירכא לא הצליחה לאשר את תקציבה, ולכן גם היא פוזרה בידי מנכ"ל משרד הפנים. ראש המועצה והיב חביש יזומן גם הוא לשימוע לפני הדחה בעוד שלושה שבועות.

מרון קובי לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ