דין שושני וסתיו הררי הם ההרוגים במעלית בת"א, המשפחות: "איך לא דיברו איתנו?"

השניים, בני 25, יובאו למנוחות בבית העלמין ירקון. משפחותיהם פרסמו רשימת שאלות: "איך קורה שלקח לכוחות ההצלה כל כך הרבה זמן?". במשטרה ובשירותי הכבאות פתחו בבדיקה

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הררי ושושני
הררי ושושני

דין יעקב שושני וסתיו הררי, בני 25, הם בני הזוג שנהרגו אתמול (שבת) במעלית שהוצפה בבניין מגורים בשכונת התקווה שבדרום תל אביב. משפחותיהם תוהות מדוע כוחות ההצלה התעכבו, איך הבניין אושר ולמה הרשויות עדיין לא דיברו איתם. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי יכנס פגישה עם הגורמים המקצועיים בניסיון להפיק לקחים. הלוויתם של שושני והררי תתקיים היום ב-14:30 בבית העלמין ירקון.

שושני והררי נלכדו בשעת צהריים במעלית שבחניון הבניין שבו התגוררו ברחוב נדב בתל אביב, כנראה בשל קצר חשמלי. בעודם לכודים, הגשם הרב גרם להצפת החניון, ולמפלס המים לעלות בתוך המעלית. שכן שעבר במקום שמע אותם דופקים על הדלת, ויחד עם שכנים נוספים הם ניסו להזעיק את כוחות ההצלה, אולם התקשו לעשות זאת, כנראה בשל עומס על רשת הסלולרית ועומס במוקדי ההצלה.

רק שלוש שעות אחרי שהשכן שמע את קריאותיו של הזוג לעזרה, חולץ שושני מהמעלית כשהוא במצב אנוש וסובל מהיפותרמיה. מותו נקבע כעבור זמן קצר בבית החולים תל השומר. את הררי התקשו כוחות ההצלה לאתר, ורק בשעה 17:10, כחמש שעות לאחר שהשכן מצא אותם, היא חולצה - גם כן במצב אנוש. היא פונתה לבית החולים איכילוב, שם קבעו את מותה.

"איך זה יכול להיות שאף אחד לא ניגש עדיין לדבר עם המשפחה, אף נציג רשמי מהמשטרה, לספר לנו מה קרה", שאלו המשפחות כחלק מרשימת טענות שהועברו לתקשורת. "התשתיות בשכונה לא מטופלות כבר שנים – חוסר איכפתיות של העירייה מהתושבים של השכונה הזאת. זאת הזנחה פושעת". הם הוסיפו ושאלו "איך קורה שלקח לכוחות ההצלה כל כך הרבה זמן?", ובנוסף "איך בניין חדש כזה קיבל אישורים בכלל?".

"יש בורא לעולם, הוא מסדר את הכל והכל ממנו", אמר אביו של שושני, ציון. "זה קשה, אבות לא קוברים בנים". שושני נזהר לא להפנות אצבע מאשימה: "אנחנו לא מחפשים אבל ורעוּת. שבר ענן כזה קורה פעם ב-50 שנה, כל המים האלה פשוט נכנסו לתהום". שושני הוסיף וסיפר כי "אף אחד לא דיבר איתנו, לא משטרה, לא כבאות. היו נציגים של עיריית תל אביב ושל הרווחה".

שאלות פתוחות

ההצפה החריגה מעלה שאלות בנוגע להיערכות הרשויות וגופי ההצלה לפגעי מזג אוויר קיצוניים. החניון שהוצף בבניין המגורים ברחוב נדב נבנה לפני כשנה וחצי על פי תנאי התקן המעודכנים. למרות זאת, אתמול הוא הוצף במאות קוב של מים שניגרו אליו מהרחוב. אף שכרגע אין חשד לפלילים, במשטרה יבדקו מה גרם למות השניים.

הרמפה המובילה מהרחוב אל החניון תוכננה על פי התקנים, וגובהה ביחס למדרכה תקין. לפי הערכות, הגורם להצפה הוא כשל בתשתיות הניקוז שברחוב נדב בשכונה, אשר נמוך יותר ביחס לרחובות שסביבו ובו הוצפו אתמול גם כמה בתים צמודי קרקע. את הלכודים גילה אתמול אחד השכנים, שהסתובב בבניין וקרא לדיירים לפנות את המכוניות כששמע דפיקות וקריאה לעזרה מתוך המעלית. הדלתות החשמליות של המעלית הקשו על מאמצי החילוץ.

בעירייה הדפו את הטענות על מערכת הניקוז הלקויה, וסיפרו שטיפלו ב-200 בתים ברחבי העיר אתמול. גורמים בעירייה הדגישו שלאחרונה הוחלפה מערכת הניקוז בשכונה בפרויקט שעלותו מיליוני שקלים, והאשימו את שינויי האקלים. "העירייה נערכה כמדי שנה לקראת החורף וניתנה עדיפות עליונה למניעת הצפות מי גשמים בעונה זו", נמסר שם.

המעלית המוצפת בבניין בתל אביב, אתמול
המעלית שבה נלכדו הררי ושושני, היוםצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, בשירותי הכבאות פתחו אתמול בתחקיר בכוונה לבדוק אם כוחות ההצלה התעכבו בדרכם למקום ואם היה מחסור בכוח אדם שהוביל לקושי בחילוץ. הדיירים סיפרו אתמול שדיווחו למשטרה על לכודים ועל ההצפה בחניון, אך המתינו זמן רב ללא סיוע. במשטרה ציינו אתמול שבמוקד החירום התקבלו אלפי שיחות, אך מהבניין שברחוב נדב התקבלה רק תלונה אחת על הצפה ולא על לכודים. לאור זאת, אמרו שם, הניידת הגיעה למקום בזמן סביר.

בשירותי הכבאות סיפרו גם כן על עומס במוקד הסיוע, אך הדגישו שהכוחות הגיעו למקום תוך פחות משעה, בניגוד לטענות הדיירים. גורם בשירותי הכבאות אמר שמדובר היה בתקרית מורכבת מאוד ושלכוחות לקח זמן להבין את אופי האירוע ולתכנן את דרך החילוץ הנכונה, שדרשה צלילה וניסור. עד שעות הערב אתמול נשאבו מהחניון כ-800 קוב של מים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ