תחקיר הכבאות על הצפת המעלית: המוקד קרס, פנייה שהתקבלה הוגדרה כ"שוגג"

לאחר מותם של דין שושני וסתיו הררי כשנלכדו במעלית מוצפת בת"א, משירותי הכבאות נמסר כי התקבלו במוקד 2,735 שיחות בפרק זמן של שעה וחצי. גורם בכבאות: "אי אפשר לעמוד בשטף כזה של שיחות"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המעלית שבה נלכדו הררי ושושני, היום
המעלית שבה נלכדו הררי ושושני, היוםצילום: תומר אפלבאום

שיחה שהתקבלה במוקד הכבאות יותר משעה לפני שכוחות החילוץ הגיעו למעלית שהוצפה אתמול (שבת) בדרום תל אביב, הוגדרה במוקד כ"שיחה בשוגג" - כך עולה מתחקיר של שירותי הכבאות שפורסם היום. בתקרית נהרגו דין שושני וסתיו הררי, זאת לאחר שחולצו במצב אנוש כעבור כמה שעות. מהתחקיר עולה כי המחלצים הגיעו למקום כשעה וחצי לאחר ששכנים הבחינו כי שושני והררי לכודים במעלית המוצפת, וניסו להזעיק עזרה.

משירותי הכבאות נמסר כי בפרק הזמן שבין 12:00 ל-13:30 התקבלו 2,735 שיחות של תושבים. אולם מבדיקת פרוטוקול השיחות שהתקבלו במוקד עולה כי שיחה שהתקבלה בשעה 12:42 מהבניין, ברחוב נדב בשכונת התקווה, הוגדרה כ"שוגג". מכבאות והצלה נמסר כי הכוח המחלץ הגיע למקום ב-13:51.

הררי ושושני

בתחקיר ציינו כי מתוך 2,735 השיחות שהתקבלו, הצליחו הכבאים לטפל רק בכ-200 מקרים. "אי אפשר לעמוד בשטף כזה של שיחות", אמר גורם בכבאות. "לא היתה התראה מראש על מזג אוויר מהסוג הזה, אין לנו שום יכולת להיערך למקרה קיצון כזה". 

פרוטוקול השיחות לשירותי הכבאות

עוד נכתב בתחקיר כי בשעה 13:13 דווחו כי קיים חשש ללכודים בתוך המעלית שאינם מגיבים, וכי החניון והלובי מוצפים לחלוטין. בשעה 13:27 דיווח מפקד המשמרת על לכוד ודאי במעלית, אולם חולפות עוד שש דקות בטרם הוזנקה למקום כוח של יחידת להבה. מפקד היחידה החליט לפצל את הכוח ולשלוח את חלקו לאירוע חילוץ אחר במקום סמוך. בתחקיר נכתב כי הכוח הגיע לזירה ב-13:51 והצליח לחלץ את שושני בשעה 14:40. בשעה 15:43, כך נכתב, חולצה הררי.

חניון הבניין בדרום ת"א, היוםצילום: תומר אפלבאום

במשפחותיהם של שושני והררי העלו היום שאלות באשר לטיפול של הרשויות במקרה. בהודעה שהעבירו לתקשורת, הם תהו בין היתר "איך קורה שלקח לכוחות ההצלה כל כך הרבה זמן?". גם דיירים בבניין הלינו על מהירות התגובה של הרשויות, ולדבריהם ניסו להתקשר עשרות פעמים למוקדים, ללא הצלחה.

את הלכודים גילה אתמול אחד השכנים, בסביבות השעה 12:20, כאשר הסתובב בבניין וקרא לדיירים לפנות את המכוניות. הוא שמע דפיקות וקריאה לעזרה מתוך המעלית, וניסה להתקשר למוקדי ההצלה. עם זאת, כנראה בשל עומס על המוקדים ובעיות ברשת הסלולרית, עברו כ-25 דקות עד שאחד השכנים הצליח ליצור קשר עם מוקד מד"א, שעדכנו את כבאות והצלה. 

בהודעה אתמול משירותי הכיבוי נמסר כי הכוחות הגיעו למקום תוך פחות משעה. גורם בשירותי הכבאות אמר שמדובר היה בתקרית מורכבת מאוד ושלכוחות לקח זמן להבין את אופי האירוע ולתכנן את דרך החילוץ הנכונה, שדרשה צלילה וניסור. עד שעות הערב אתמול נשאבו מהחניון כ-800 קוב של מים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ