תושב ערערה נהרג בשיטפונות לאחר שנסחף עם רכבו ליד זכרון יעקב

עלי אגברייה אותר ללא רוח חיים ברכבו לאחר שנעדר מאתמול. במשפחתו טענו כי צוותי החילוץ "לא התאמצו מספיק" והתמקדו בחיפושים אחר תושב בנימינה שגם נסחף. במשטרה טוענים כי פעלו כנדרש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הזירה שבה נמצאה הגופה באזור גבעת ניל"י, הבוקר
הזירה שבה נמצאה הגופה באזור גבעת ניל"י, הבוקרצילום: דוברות המשטרה

כוחות משטרה וכיבוי אש איתרו הבוקר (שני) את גופתו של עלי מנסור אגברייה, תושב ערערה בן 47 שנסחף אתמול עם מכוניתו בנחל סמוך למושב גבעת ניל"י באזור זכרון יעקב.

עלי אגברייה

צוותי חילוץ חיפשו מאתמול בשעות אחר הצהריים אחר אגברייה. הסריקות נמשכו גם בשעות החשיכה בידי צוותים מיוחדים שהסתייעו באמצעי תאורה, אך בשלב מאוחר יותר הם הופסקו והתחדשו עם אור ראשון. הבוקר אותרה גופתו בתוך הרכב שעמו נסחף וזוהתה כעבור זמן קצר. 

אתמול נמדדה כמות חריגה של גשמים באזור רמות מנשה שבו נהרג אגברייה וכן ערן הרנשטט, תושב בנימינה בן 72, שנסחף עם רכבו באזור. הגשמים העזים גרמו לזרימה חזקה בנחלים, שבכמה מהם התרחשה בתדירות של פעם בחמישים שנה.

מוחמד חסין אגברייה, בן דודו של עלי, אמר הבוקר ל"הארץ" כי במשפחה טוענים כי צוותי החיפוש "לא התאמצו מספיק" לחפש אחריו. "הם התמקדו בעיקר בנעדר מבנימינה", אמר אגברייה. "אנחנו שלחנו אנשים מטעמנו שערכו סריקות וחיפושים ומצאו את הרכב ואת הגופה. הוא לא היה רחוק מהמקום שבו איבדו את הקשר. לדעתי אם היו משקיעים יותר אולי היו מוצאים אותו בשלב יותר מוקדם. אני לא יודע אם זה היה מציל אותו אבל זה עניין של דקות במקום למצוא אותו אחרי שעות".

משטרת ישראל מסרה בתגובה לטענות המשפחה כי "בניגוד גמור לנטען, מעל מאה שוטרים ומתנדבים בסיוע מסוק משטרתי וצבאי פעלו במשך שעות על מנת לאתר את הנעדר, זאת מיד עם קבלת הדיווח במוקד 100 של משטרת ישראל. נבהיר כי הטיפול באירוע בבנימינה החל מספר שעות אחרי הטיפול באיתור המנוח ובאותו אירוע נכחו כוחות משטרה שונים. משטרת ישראל משתתפת בצערה של המשפחה על אובדנם".

גורמים שהיו באזור בזמן החיפושים אמרו ל"הארץ" כי הניסיונות לאתר את אגברייה לא צלחו אתמול בשל התנאים הקשים בשטח וכן משום שהוא נשטף באזור גדול יחסית שהגביר את הקושי לאתרו.

משירותי הכבאות נמסר, "כוחות הכיבוי וההצלה לא חסכו מאמצים כדי לאתר את הנעדר בתנאים של מזג אויר סוער. מתחילת האירוע פעלו כוחות מתוגברים בחיפושים נרחבים, שכללו שלושה מסוקים ומחלצים מיחידה צבאית. בנוסף, הוזנקו לזירה יחידות חילוץ מיוחדות של כבאות והצלה מחדרה, חיפה ופתח תקוה והוזנק צוות של להבה. סה"כ פעלו בשטח בשיא האירוע 15 צוותים של לוחמי אש. החיפושים נמשכו עד חצות לערך וחודשו עם זריחה בשעות הבוקר".

על פי נתוני רשות המים, בנחלים קישון, דליה ותנינים נמדדה אתמול כמות גשם של 145 מילימטר. בנחל השופט הסמוך ליקנעם נמדדה זרימה של 19 מטרים מעוקבים לשנייה, עוצמה החוזרת על עצמה אחת ליובל שנים. בנחל תנינים נמדדה זרימה של כ-50 מטרים מעוקבים לשנייה, וגם במקרה הזה מדובר בעוצמה הנמדדת בתדירות של פעם בחמישים שנה.

בגליל המערבי כמות הגשם שנמדדה אתמול היתה 70 מילימטרים. היא גרמה לזרימה חזקה בנחל געתון שחוזרת על עצמה רק בתדירות של 44 שנה. בנחל הקישון נמדדה זרימה של 196 מטרים מעוקבים לשנייה, עוצמת זרימה הנמדדת פעם ב-25 שנה. זרימות חזקות היו גם בנחלי הצפון. הן הביאו לעלייה של תשעה סנטימטרים במפלס הכנרת במהלך היממה האחרונה. בסך הכול עלה מפלס האגם מתחילת החורף ב-51 סנטימטרים.

שלשום נהרגו שני צעירים בני 25 במעלית שהוצפה בבניין מגורים בדרום תל אביב. השניים, דין יעקב שושני וסתיו הררי, נלכדו במעלית, חולצו ממנה כשהם סובלים מהיפותרמיה קשה ומותם נקבע בבית החולים. המעלית ננעלה ונתקעה בחניון שהוצף במים בבניין חדש בשכונת התקווה, כנראה בגלל קצר חשמלי. השכנים בבניין סיפרו כי לכוחות החילוץ לקח זמן רב להגיע למקום.

בתחקיר של שירותי הכבאות שפורסם אתמול נמצא כי שיחה שהתקבלה מהבניין שבו נלכדו בני הזוג, הוגדרה במוקד כ"שיחה בשוגג". עוד צוין כי מתוך 2,735 השיחות שהתקבלו, הצליחו הכבאים לטפל רק בכ-200 מקרים. "אי אפשר לעמוד בשטף כזה של שיחות", אמר גורם בכבאות. "אין לנו שום יכולת להיערך למקרה קיצון כזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ