תקלה בבז"ן גרמה ללהבה עצומה בלפיד במפרץ חיפה, והבהילה תושבים

במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי בשל התקלה במפעל כאו"ל, זרמו יותר מדי גזים ללפיד - שנועד לטפל בשריפת הגזים - ולכן פרצה הלהבה. לפי המשרד, בינתיים אין חריגה של מזהמים באוויר

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלפיד הבוער, הערב
הלפיד הבוער, הערבצילום: המשרד להגנת הסביבה

תקלה במתקני חברה מקבוצת בז"ן הביאה לכך שלהבה עצומה פרצה בלפיד, וגרמה לבהלה גדולה במפרץ חיפה. במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי בשל התקלה במפעל כרמל אולפינים, זרמו יותר מדי גזים ללפיד - שנועד לטפל בשריפת הגזים - ולכן פרצה להבה עצומה. לפי המשרד, "מערך ניטור אוויר ארצי הפרוס במפרץ חיפה, גם בסמוך למתחם בז"ן, מודד בזמן אמת את ריכוזי המזהמים באוויר, ועד לשעה זו לא נמדדה חריגה מהתקנים". זו הפעם השנייה השבוע שישנה תקלה במתקן האתילן בבז"ן.

עוד מסר המשרד: "לפי דיווחי מפעל כאו"ל, מדובר בפליטות גז האתילן, הנשרף בלפיד. בשעות הקרובות עדיין צפויה להיראות להבת הלפיד ברחבי המפרץ, והזרמת הגזים תפחת בהדרגה".

ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, כתבה בחשבון הפייסבוק שלה כי "עיריית חיפה מנהלת ארבעה הליכים משפטיים נגד בז"ן וחברותיה. בשבועות האחרונים קיבלתי כמה טלפונים מגורמים בממשלה, בטענה שהיחס שלי קשוח מדי. עוד לא התחלתי להיות קשוחה. אפס סובלנות". 

"תושבי חיפה שוב הולכים לישון בחשש גדול", אמרה ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז מחקר סביבתי חיפה. "לא כל החומרים המסוכנים נשרפים ביעילות כשלהבת הלפיד גדולה כל כך", הסבירה. "תושבי חיפה הפכו לנושמים כרונים של אתילן. אנחנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לסגור את המתקן ולא לאפשר פגיעה באיכות האוויר ובביטחונם של תושבי המטרופולין".

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה, הוסיף כי "קורונה זה משחק ילדים לעומת התחלואה העודפת והמוות שיש מהתעשייה במפרץ חיפה. אנו יושבים על חבית חומר נפץ". 

מבז"ן נמסר כי "בעקבות תקלה במתקן האתילן, שבמסגרתה הופסקה עבודתם של טורבינה ומדחס במתקן, ישנה פעילות לפיד ערה שצפויה להימשך כמה שעות. במסגרת תפעול התקלה הופנו עודפי הגזים באופן בטיחותי ללפיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ