ראשי רשויות יצאו נגד טכנולוגיית דור 5, אף שהיא כלל לא נפרסת כרגע בישראל

ראש העיר חיפה צייצה כי "לא תאפשר מעבר לדור 5 מתחת לרדאר של התושבים", אך סירבה להשיב לשאלה על מה מבוססת ההתנגדות. ברשתות החברתיות מתפרסמות זה חודשים תיאוריות קונספירציה סביב הטכנולוגיה החדשה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהנדס בודק בסיס תשתית שהוצת בבלגיה, אתמול
מהנדס בודק בסיס תשתית שהוצת בבלגיה, אתמולצילום: AFP

ראש העיר חיפה וראשי המועצות גן יבנה ופרדס חנה כרכור פרסמו בימים האחרונים הודעות היוצאות נגד פריסת טכנולוגיית הדור החמישי (G5) לתקשורת סלולרית - אף שזו כלל לא נפרסת כרגע בישראל והדבר לא עתיד להתרחש עד סוף השנה. ברשויות לא השיבו לשאלת "הארץ" על מה מבוססת ההתנגדות לטכנולוגיה זו.

ברשתות החברתיות מתפרסמות זה חודשים תיאוריות קונספירציה סביב טכנולוגית הדור החמישי. בין היתר פורסם כי טכונולוגיה זו "שוברת" דנ"א וכי חשיפה אליה גורמת לאלצהיימר, סרטן ואוטיזם, וכן תאוריות שגורסות כי טכנולוגיית הדור החמישי גורמת להתפשטות נגיף הקורונה. בישראל נטען כי המאבק בקורונה ינוצל לפריסת תשתיות עבור הטכנולוגיה החדשה הרחק מעין הציבור, ובקבוצות ברחבי העולם טוענים כי הנגיף הונדס על מנת שתהיה אפשרות לפרוס את התשתיות. באנגליה הציתו לאחרונה אנטנות ותקפו טכנאים בשל ההתנגדות לטכנולוגיה.

בסוף השבוע צייצה ראש העיר חיפה עינת קליש רותם בטוויטר כי העירייה "לא תאפשר מעבר לדור 5 מתחת לרדאר של התושבים, בימים שכולם טרודים במגפה עולמית". קליש רותם אף צייצה מחדש דברים שכתס סגנה, נחשון צוק: "בהנחייתי, מעתה כל דיון בבקשה לאישור תוכניות או היתר בניה הקשורים לאנטנות סלולריות, מכל סוג, יתבצע במליאת הוועדה המקומית לתכנות ובניה, באופן שקוף ופתוח לכל חברי מועצת העיר, וכמובן לציבור". בעיריית חיפה סירבו לענות לשאלת "הארץ" האם ההחלטה עברה דיון ועל מה מבוססת ההתנגדות לטכנולוגיה.

אתמול (ראשון) הביעו שני ראשי רשויות נוספים התנגדות לפריסת התשתיות בשטחם. ראש מועצת גן יבנה, דרור אהרון, פרסם פוסט בעמוד בפייסבוק שלו ובו כתב כי "מועצת גן יבנה בראשותי לא תאפשר את כניסתן של אנטנות 5G, דור 5, לגן יבנה! נסיונות של החברות לעשות זאת מתחת לרדאר של התושבים ושל הוועדה המקומית לא יצלחו ולא יקבלו את תמיכתנו".

אהרון צירף לפוסט מכתב למנכ"ל משרד התקשורת ולמנכ"לים של חברות סלולר, שבו כתב כי הובא לידיעתו כי בכוונת מפעילי התקשורת הסלולריים לבצע התאמות ועבודות בתחום המועצה לצורך הסבה והתקנה של תשתיות להטמעת הטכנולוגיה. במכתבו כתב כי הוא דורש שקיפות וביקש לציין כי "הפרסומים הקיימים בנושא טכנולוגיית דור 5 והסיכונים הצפויים ממנה מטרידים, וכי המלצתי בפני הוועדה המקומית תהיה שלא לאשר מתקני דור 5 טרם שיוצגו בפנינו הסברים ואישורים שיניחו את דעתנו שבריאותם ואיכות חייהם של תושבי המועצה נשמרת". חרף דבריו, אהרון לא השיב לשאלת "הארץ" אם יש לו עדויות לפריסת תשתיות ומדוע הוא סבור שהטכנולוגיה מזיקה לבריאות.

בעמוד הפייסבוק של המועצה המקומית פרדס חנה כרכור פורסם אתמול פוסט בנושא, שבו נכתב כי לוועדה המקומית לא הוגשו תוכניות לפריסת התקשורת, וכי ראש המועצה הגר פרי יגור דרשה כי כל נושא הנוגע לפריסת אנטנות סלולריות יגיע לדיון במליאת הוועדה. "לא ניתן לאף משרד לקדם את התוכנית מתחת לפני השטח ולהסתירה מעין הציבור", נכתב בפוסט. "הארץ" פנה למועצה ושאל האם יש לה עדויות לכך שנעשות כרגע בשטחה עבודות תשתית עבור טכנולוגיית הדור החמישי, ונענה בשלילה.  

באתר של מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, הוסבר כי התיאוריות על כך שגלי הרדיו שמשמשים בטכנולוגיית הדור החמישי מסרטנים או מסוכנים אינן נכונות. לפי המכון, גלי הרדיו האלה, שהם קרינה אלקטרומגנטית לא מייננת, לא מסוגלים לשבור קשרים כימיים ולהזיק לדנ"א. ההשפעה האפשרית היחידה שלהם על האדם היא חימום, אך הם חלשים מכדי לגרום לנזק כלשהו לרקמה. כמו כן, הסבירו במכון, לפני כחודש פרסמה הוועדה הבינלאומית להגנה מקרינה בלתי מייננת (ICNIRP) דו"ח שקבע שטכנולוגיית הדור החמישי בטוחה ואין עדויות לכך שהיא קשורה למחלות כלשהן.

במכון דוידסון הדגישו כי הודגם מעבר לכל ספק שקורונה נגרמת על ידי הנגיף SARS-CoV-2, שעובר מאדם לאדם. היא פוגעת באנשים באזורים בעולם שעוד אין בהם פריסה של טכנולוגיית הדור החמישי, כמו יפן ואיראן, וגם בכאלו שיש בהם, כמו איטליה. בנוסף, ציינו במכון, בידוד והסגר מסייעים בעצירת התפשטות הקורונה, והם לא היו מסייעים בכך אם המחלה היתה נגרמת מגלי רדיו. 

לפי אתר האינטרנט של משרד התקשורת, פריסת טכנולוגיית הדור החמישי בישראל כלל לא החלה. באתר המשרד נכתב כי ביולי התפרסם "מכרז דור 5 לקידום פריסת טכנולוגית דור 5 במדינת ישראל, בראיית המשרד, פריסת תשתיות דור 5 תקדם את מדינת ישראל לחזית הטכנולוגיה יחד עם המדינות המתקדמות בעולם. עם זאת, מועד הגשת ההצעות המשותפות של החברות במסגרת המכרז שפורסם נדחה בשל המצב המיוחד (משבר נגיף הקורונה) לאפריל".

מגדל תקשורת המשמש לטכנולוגיית הדור החמישי בבייג'ין, החודשצילום: AFP

בהמשך נכתב באתר המשרד כי "כיום לא מתבצעת פריסה של משדרי דור 5 - המכרז להקצאת תדרי דור 5 טרם הסתיים. המשרד לא חילק רישיונות ותדרים ולא אישר פריסה. להערכת המשרד סיום מכרז התדרים ותחילת פריסת תשתיות דור 5 על ידי בעלי הרישיון יקרה לקראת סוף 2020". עוד נכתב באתר המשרד כי "אין קשר בין טכנולוגית דור 5 להתפרצות נגיף הקורונה - מדובר ב'פייק ניוז'. המשרד פועל במרץ רב לקידום מכרז תדרים לדור 5, ההליך המכרזי טרם הסתיים והמשרד לא העניק רישיונות לשירותי דור 5 - מכאן שכרגע אין פריסה של דור 5 בארץ".

באתר משרד התקשורת נכתב כי טכנולוגיית הדור החמישי יעילה יותר ומאפשרת העברת מידע בקצב גבוה יותר, ובכך מקטינה את משך השידור, וכי המשדרים יביאו לקיצור משך החשיפה לקרינה בלתי מייננת ולהפחתת עוצמות השידור. עוד צוין כי המשרד להגנת הסביבה "קובע את ההספקים המרביים של מוקדי השידור כך שרמות החשיפה לקרינה יהיו נמוכות לפחות פי עשרה מספי החשיפה לקרינה שהוגדרו על ידי ארגון הבריאות (WHO) כבלתי מזיקים לכלל האוכלוסייה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ