מאות הפגינו ביפו נגד הרס אתר קבורה מוסלמי עתיק לטובת מחסה לדרי רחוב

המשטרה השליכה רימוני הלם לעבר המפגינים, עצרה אחד מהם ועיכבה כמה נוספים. המשטרה: המפגינים הציתו פחים וכלי רכב, פגעו בניידת משטרתית ויידו אבנים לעבר שוטרים

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים ביפו, הערב
שוטרים ביפו, הערבצילום: תומר אפלבאום

כ-300 תושבי יפו הפגינו הערב (שלישי) נגד הריסת אתר קבורה מוסלמי בעיר לטובת הקמת מחסה לדרי רחוב. המפגינים ערכו מצעד מחאה שיצא משכונת עג'מי בעיר לכיוון אתר הקבורה, שם התכוונו לערוך תפילה המונית, ובדרכם חסמו כבישים. כשהגיעו לכיכר השעון החלה המשטרה לפזר את ההפגנה באמצעות סוסים ורימוני הלם. לאחר מכן החלו חלק מהמפגינים להצית פחים וליידות אבנים, בין היתר על אוטובוס. הנהג לא נפגע. במקביל, כ-30 מפגינים מחו ליד בית הדין הצבאי ביפו על הירי באיאד אל-חלאק, פלסטיני בעל צרכים מיוחדים שנורה למוות בידי שוטרי מג"ב בירושלים בשבוע שעבר.

המשטרה מסרה כי "הפרות הסדר החלו בהמשך למחאה שהתקיימה מוקדם יותר ברחוב יפת ביפו, אשר עד מהרה הפכה למפגן אלים של מתפרעים אשר הציתו פחים וכלי רכב חונים, הציתו צמיגים ורגמו באבנים אוטובוס וגרמו לו נזק יפה". המשטרה הוסיפה כי "המתפרעים פגעו בניידת משטרתית, ירו זיקוקים בכינון ישיר לעבר שוטרים ויידו עליהם אבנים". אחד המפגינים נעצר בחשד שניסה להצית פח זבל, וכמה ממארגני ההפגנה עוכבו ושוחררו. מפגין אחד נחבל בראשו בעימות עם שוטרים וקיבל טיפול רפואי.

מפגין בשם עבד סיפר: "הלכנו כמו שצריך בצעדה, רצינו רק להביע את הכאב שלנו. תוך כדי שהלכנו, המשטרה זרקה עלינו רימוני הלם ופינתה אותנו". לדבריו, "רצינו להתפלל תפילת ערב בבית הקברות והם לא נתנו לנו להגיע לשם, והתחילה אלימות. ילדים קטנים נפלו על הרצפה, זה מגעיל".

העבודות באתר החלו אתמול על ידי עיריית תל אביב. יו"ר ועד הנאמנים להקדש המוסלמי, עו"ד מוחמד אדריעי, אמר כי "ראש העיר רון חולדאי מתבצר בעמדתו לבנות על עצמות המוסלמים ולהפנות עורף לאוכלוסייה שלמה בתחום העיר". לדבריו, "אם היה מדובר בעצמות יהודים, הוא היה הראשון לקדש ולשמור מפני פגיעה". אחמד משהראוי, שהיה בעבר חבר מועצת העיר, אמר: "למרות שהוא השקיע ביפו גם בדברים טובים למען האוכלוסייה הערבית, כל מה שיזכרו המוסלמים לחולדאי זה שהוא שלח טרקטורים לעלות על בית קברות מוסלמי".

בחודש ינואר השנה, לאחר הידברות של שנתיים בין העירייה לתושבים ולמועצה המוסלמית ביפו, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב לטובת העירייה. כ-20 מתושבי יפו הגיעו למקום במחאה וניסו למנוע את העבודות, אך המשטרה נפרסה בכוחות גדולים כדי לאבטח אותן.

בעירייה טוענים שבמהלך העבודות יינקטו צעדים כדי להימנע מפגיעה בקברים, ואם יהיה צורך להעביר עצמות ממקומן, הן ייקברו מחדש בשטח האתר ולא במקום אחר. לפי התוכנית, כ-80 חסרי בית ישוכנו במבנה שיוקם, והוא יספק מענה ראשוני למי שחיים ברחוב ונמצאים בתחילת תהליך גמילה מסמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ