ארבעה נעצרו במהלך הפגנה על הרס בית קברות ביפו

המשטרה השליכה רימוני הלם לעבר המפגינים שיידו אבנים, הציתו פחים וצמיגים, והתעמתו עם השוטרים

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפת צמיגים ביפו, אתמול
שריפת צמיגים ביפו, אתמולצילום: דוברות המשטרה

ארבעה מפגינים נעצרו הלילה (חמישי) במחאה ביפו נגד תחילת עבודות העירייה להקמת מעון לחסרי בית על שטח אתר הקבורה אל-אסעאף בעיר. המפגינים נעצרו לאחר שהציתו פחים ויידו אבנים ברחוב יפת. כוחות יס"מ גדולים, שהיו פרושים מבעוד מועד, השתמשו ברימוני הלם על מנת לפנות את המוחים. מוקדם יותר בשעות הערב התקיימה תפילה שנערכה מול אתר הקבורה, בה נכחו עשרות מתפללים. בתפילה נשא דרשה השייח כמאל ח'טיב מהפלג הצפוני של התנועה האיסלמית.

מהמשטרה נמסר כי "ארבעה חשודים נעצרו לאחר שהציתו פחים ברחוב יפת, הפרו את הסדר ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. לנוכח התנהגותם האלימה של המתפרעים, הם נעצרו על ידי המשטרה תוך שימוש באמצעים לפיזור הפרות סדר, עד להשבת השקט במקום".

ביום שלישי הפגינו כ-300 תושבי יפו נגד הריסת אתר הקבורה. המפגינים ערכו מצעד מחאה שיצא משכונת עג'מי בעיר לכיוון האתר, שם התכוונו לערוך תפילה המונית, ובדרכם חסמו כבישים. כשהגיעו לכיכר השעון החלה המשטרה לפזר את ההפגנה באמצעות סוסים ורימוני הלם. לאחר מכן החלו חלק מהמפגינים להצית פחים וליידות אבנים, בין היתר על אוטובוס. הנהג לא נפגע. במקביל, כ-30 מפגינים מחו ליד בית הדין הצבאי ביפו על הירי באיאד אל-חלאק, פלסטיני בעל צרכים מיוחדים שנורה למוות בידי שוטרי מג"ב בירושלים בשבוע שעבר.

העבודות באתר החלו ביום שני על ידי עיריית תל אביב. יו"ר ועד הנאמנים להקדש המוסלמי, עו"ד מוחמד אדריעי, אמר כי "ראש העיר רון חולדאי מתבצר בעמדתו לבנות על עצמות המוסלמים ולהפנות עורף לאוכלוסייה שלמה בתחום העיר". לדבריו, "אם היה מדובר בעצמות יהודים, הוא היה הראשון לקדש ולשמור מפני פגיעה". אחמד משהראוי, שהיה בעבר חבר מועצת העיר, אמר: "למרות שהוא השקיע ביפו גם בדברים טובים למען האוכלוסייה הערבית, כל מה שיזכרו המוסלמים לחולדאי זה שהוא שלח טרקטורים לעלות על בית קברות מוסלמי".

התפילה שהתפתחה להפגנה ביפו, אתמולצילום: תומר אפלבאום

בחודש ינואר השנה, לאחר הידברות של שנתיים בין העירייה לתושבים ולמועצה המוסלמית ביפו, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב לטובת העירייה. כ-20 מתושבי יפו הגיעו למקום במחאה וניסו למנוע את העבודות, אך המשטרה נפרסה בכוחות גדולים כדי לאבטח אותן.

בעירייה טוענים שבמהלך העבודות יינקטו צעדים כדי להימנע מפגיעה בקברים, ואם יהיה צורך להעביר עצמות ממקומן, הן ייקברו מחדש בשטח האתר ולא במקום אחר. לפי התוכנית, כ-80 חסרי בית ישוכנו במבנה שיוקם, והוא יספק מענה ראשוני למי שחיים ברחוב ונמצאים בתחילת תהליך גמילה מסמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ