המחוזי הקפיא את העבודות באתר הקבורה המוסלמי ביפו עד להכרעה בעתירה נגדן

ביהמ"ש הוציא צו ביניים לעצירת העבודות באתר אל-איסעאף, שעיריית תל אביב מתכוונת להקים מעון לדרי רחוב במקומו. שני אנשי דת מוסלמים נעצרו במהלך עימותים באתר, בהם השתמשה המשטרה ברימוני הלם

בר פלג
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות משטרה בהפגנה ליד אתר הקבורה ביפו, היום
כוחות משטרה בהפגנה ליד אתר הקבורה ביפו, היוםצילום: מוטי מילרוד

בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא היום (רביעי) צו ביניים לעצירת העבודות להקמת מעון לדרי רחוב באתר הקבורה המוסלמי העתיק אל-איסעאף בכניסה ליפו. השופטת לימור ביבי קבעה כי העבודות לא יימשכו עד להכרעה בעתירה שהגישה המועצה המוסלמית נגד עיריית תל אביב, בטענה שהיתר הבנייה לעבודות אינו בתוקף. הדיון הראשון בעתירה מתוכנן לחודש הבא.

בשעות הצהריים הפגינו עשרות תושבים וחברי המועצה המוסלמית ביפו בדרישה לעצור את העבודות במקום לאלתר, בהתאם להוראת בית המשפט. העירייה מסרה כי העבודות נעצרו עם קבלת הצו. בהפגנות נעצרו שלושה מפגינים, בהם שני אנשי דת מוסלמים, בחשד שנהגו באלימות כלפי השוטרים במקום כשניסו להיכנס לאתר. השוטרים השליכו רימוני הלם לעבר המפגינים, ואחד המפגינים פונה לקבלת טיפול רפואי. המשטרה מסרה כי המפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים והשתמשו נגדם בגז מדמיע.

העימותים ביפו

יו"ר ועד ההקדש המוסלמי ביפו, מוחמד אדרעי, שהיה אחד מהעצורים, אמר בהפגנה: "תכבדו את החוק, תנו לנו לראות שבית הקברות ריק ואין בו דחפורים. אם אתם מכבדים חוק ונמצאים פה מכוח החוק תנו לנו להיכנס". יחד עמו נעצרו גם האימאמים של מסגדי אל-בכר וחסן בק בעיר.

צילום רחפן של בית הקברות העתיק ביפו, היום

טארק אשקר, יו"ר המועצה המוסלמית, אמר ל"הארץ": "המשטרה לא מכבדת את צו בית המשפט, הגיעו לפה שוטרים חמושים בנשק אוטומטי וזרקו עלינו רימוני הלם. הם משתמשים עלינו בנשק של מלחמה? אנחנו דורשים שישחררו מיד את כל הנציגים שלנו. אני התחננתי שלא יקבלו החלטה שגויה שתבעיר את השטח. אנחנו פה 50 איש מול 300 שוטרים ולא נזוז מפה עד שהעצורים ישוחררו". 

בשבוע האחרון בוצעו במקום עבודות מיפוי של הקברים והעצמות על ידי ארכיאולוג שמינתה עיריית ת"א-יפו וצוות הנדסי. העבודות בוצעו ברובן באופן ידני על ידי צוות מומחה ובעירייה טענו כי היא "תמשיך בבניין הגגון תוך רגישות רבה לכל ממצא שעשוי להתגלות".

המשטרה מפעילה רימוני הלם בעימותים

אתמול נודע ל"הארץ" כי על אף שבעיריית ת"א-יפו טענו כי הקמת המעון לדרי הרחוב ממומנת על ידי תורם חיצוני, התורם החליט למשוך את תרומתו בחודש אפריל 2019 - שנה לאחר תחילת העבודות - וכעת הן מתבצעות במימון מלא של העירייה. במועצה המוסלמית טוענים כי הם הפעילו על התורם לחץ רב.

הפגנה של תושבי יפו ליד אתר הקבורה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בשבוע שעבר פרצה מחאה ברחבי יפו והידרדרה לחסימת כבישים, ליידוי אבנים ולעימותים עם שוטרים. ביום שלישי ערכו מאות מפגינים מצעד מחאה שיצא משכונת עג'מי בעיר לכיוון אתר הקבורה, שם התכוונו לערוך תפילה המונית, ובדרכם חסמו כבישים. כשהגיעו לכיכר השעון החלה המשטרה לפזר את ההפגנה באמצעות סוסים ורימוני הלם. לאחר מכן החלו חלק מהמפגינים להצית פחים וליידות אבנים, בין היתר על אוטובוס. הנהג לא נפגע.

בחודש ינואר השנה, לאחר הידברות של שנתיים בין העירייה לתושבים ולמועצה המוסלמית ביפו, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב לטובת העירייה. בעירייה טוענים שבמהלך העבודות יינקטו צעדים כדי להימנע מפגיעה בקברים, ואם יהיה צורך להעביר עצמות ממקומן, הן ייקברו מחדש בשטח האתר ולא במקום אחר. לפי התוכנית, כ-80 חסרי בית ישוכנו במבנה שיוקם, והוא יספק מענה ראשוני למי שחיים ברחוב ונמצאים בתחילת תהליך גמילה מסמים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ