על רקע הבנייה באתר הקבורה המוסלמי, הקואליציה של חולדאי נותרה ללא נציגי יפו

שני חברי סיעת "אנחנו העיר" המזוהים עם חד"ש הודיעו על פרישתם לאחר שנואשו לדבריהם מהניסיון להשפיע על סדרי העדיפויות בעירייה. בשבוע שעבר פרש נציג יפו המזוהה עם בל"ד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה ביפו נגד הרס אתר הקבורה, אתמול
הפגנה ביפו נגד הרס אתר הקבורה, אתמולצילום: מוטי מילרוד

חברי מועצת עיריית תל אביב מסיעת "אנחנו העיר", אמיר בדראן ומוריה שלומות המזוהים עם חד"ש, פרשו היום (חמישי) מהקואליציה העירונית במחאה על הבנייה באתר הקבורה המוסלמי העתיק ביפו ועל רקע המתיחות בין התושבים לעירייה. בעקבות פרישתם לא נותרו בקואליציה ערבים או נציגי יפו, לאחר שעבד אבו שחאדה מסיעת יאפא - המזוהה עם בל"ד - פרש בשבוע שעבר על רקע הבנייה באתר.

בדראן ושלומות הצטרפו בכך לחברת המועצה מסיעתם, שולה קשת, שמלכתחילה סירבה להצטרף לקואליציה. יו"ר "אנחנו העיר", אסף הראל, הוא היחיד מארבעת חברי סיעתו שנשאר בקואליציה, וטרם התבטא פומבית בנוגע למתיחות ביפו, אף שעסק בנושא רבות במהלך קמפיין הבחירות.

אמיר בדראן ואסף הראל (יושבים) ורון חולדאי בעיריית תל אביב, בפברוארצילום: דניאל צ''צ'יק

המתיחות ביפו החלה בשבוע שעבר לאחר שעיריית תל אביב החלה להרוס אתר קבורה מוסלמי בעיר לטובת הקמת בית מחסה לדרי רחוב. תושבים מתחו ביקורת על יחס העירייה אליהם, וערכו הפגנות יומיות שבמהלכן חלק מהמפגינים הציתו פחים ויידו אבנים. המועצה המוסלמית ביפו עתרה נגד העירייה בטענה שהיתר הבנייה לעבודות אינו בתוקף, ואתמול הוציא בית המשפט המחוזי בתל אביב צו ביניים לעצירת העבודות באתר עד להכרעה בעתירה.

בהודעה מטעמם הבהירו היום בדראן ושלומות כי החלטתם לא נבעה רק על רקע הריסת אתר הקבורה, אלא מפני שלא הצליחו להשפיע לדבריהם על שינוי בסדרי העדיפויות העירוניים. "למרות הבטחות חוזרות ונשנות של ראש העיר וצוותו כי הם מחויבים לנושאים הללו, המציאות בשטח הפוכה", מסרו.

מיצג מחאה נגד הרס אתר הקבורה ביפו, השבועצילום: מגד גוזני

בדראן אמר כי "החלטתו של חולדאי להרוס ולחלל את בית הקברות מבלי להידבר עם הקהילה המקומית ולהיות קשוב לצרכיה היא הקש ששבר את גב הגמל". לדבריו, "מזה שנה וחצי אנו מנסים להשפיע מתוך הקואליציה על סדרי העדיפויות העירוניים, הן לגבי יפו והן לגבי שכונות הדרום ובכלל. שוב ושוב אנו נתקלים באטימות מצד ראש העיר, ובהחלטות שמתעלמות ופוגעות באוכלוסיות המוחלשות ובראשן תושביה הערבים של יפו".

שלומות הוסיפה כי העירייה "עושה דברים גדולים וטובים, יחד עם זאת, ההנחה שהחכמה שוכנת כולה בקומה ה-12 של בניין העירייה (לשכת חולדאי - ב"פ) שגויה מיסודה ופוגעת בכל החלטה הנוגעת לתושבי ותושבות העיר ובעיקר במוחלשים שקולם לא מצליח להדהד ולהגיע עד למעלה. תל אביב-יפו יכולה היתה להיות מגדלור של דמוקרטיה ולעמוד נגד התפיסות האנטי-דמוקרטיות הפושות בשלטון הארצי. האטימות כלפי רחשי לבם של הנפגעים ממדיניות העירייה, מדיניות הממשלה וכוחות השוק מהווה פגיעה בקהילות שנמצאות בנקודת חולשה ממילא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ