עימותים בין המשטרה למפגינים ביפו נגד הבנייה באתר קבורה; ארבעה נעצרו

המפגינים השליכו אבנים לעבר השוטרים, ירו זיקוקים ושרפו פחי אשפה. השוטרים ניסו לפזר את ההפגנה באמצעות רימוני הלם וסילוני מים. השבוע התחדשו העבודות באתר הקבורה

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פח אשפה שהוצת ביפו, הערב
פח אשפה שהוצת ביפו, הערבצילום: מגד גוזני

ארבעה בני אדם נעצרו הערב (ראשון) בהפגנה ביפו נגד הקמת מעון לדרי רחוב מעל אתר הקבורה המוסלמי אל-איסעאף בעיר, שבה השתתפו כ-200 בני אדם. מפגינים התעמתו עם השוטרים, זרקו לעברם אבנים, ירו זיקוקים ושרפו פחי אשפה. השוטרים רדפו אחריהם ברחובות וביקשו לפזר את ההפגנה באמצעות רימוני הלם וסילוני מים.

המפגינים טענו כי המשטרה הפעילה נגדם כוח מופרז. יו"ר המועצה המוסלמית ביפו, טארק אשקר, אמר לשוטרים: "עם המפגינים בתל אביב נהגתם בכפפות של משי ופה יורים רימוני הלם. תתביישו לכם, אתם גזענים". יו"ר ועד ההקדש המוסלמי ביפו, מוחמד אדרעי, הוסיף: "רק לפני כמה שעות ראינו בטלוויזיה, גם פה וגם בירושלים, איך אותה משטרה ואותו מחוז מפזרים אלפי מפגינים. אם זו לא הגזענות המשטרתית במהותה, אז מה כן?"

יפו, הערבצילום: מגד גוזני

אחד המפגינים, מסרי עבודין, אמר: "שיתבייש ראש העיר, הוא נכשל פה. זה מקום היסטורי. איפה כבוד המת? בכל המדינות בעולם שומרים על בתי קברות. מה יש לחולדאי? הוא לא רואה מה קורה ביפו? אנחנו מקווים שהוא יחזור בו. כוח לא ירתיע אותנו".

בשבוע שעבר התחדשו העבודות באתר הקבורה, לאחר שבתחילת החודש דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב את עתירת המועצה המוסלמית ביפו נגדן. המועצה המוסלמית טענה שההיתר שמחזיקה העירייה לבנייה אינו בתוקף כי באתר לא בוצעו עבודות במשך כשנה. מנגד, העייריה טענה כי מטרת העתירה היא "דחיית הקץ" וכי עיכוב העבודות גורם לה נזק כספי. בתום הליך מיפוי הקברים, נפגשו נציגי העירייה עם המוחים והציגו להם את התוכניות לקראת החפירות באתר.

בשבועות האחרונים מוחים תושבי יפו מדי כמה ימים נגד הבנייה, בין היתר מול ביתו של ראש העיר רון חולדאי, ובמחאות נעצרו כמה מהמפגינים. אלה טוענים שהעירייה היתה נוהגת ברגישות רבה יותר אילו מדובר היה בבית קברות יהודי. בעירייה אומרים שבמהלך העבודות יינקטו צעדים כדי להימנע מפגיעה בקברים, ואם יהיה צורך להעביר עצמות ממקומן הן ייקברו מחדש בשטח האתר ולא במקום אחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ