פועל בן 51 מת בנפילה מגובה באתר בנייה בחדרה

הפועל, מהכפר עג'ה שבאזור ג'נין, הוא ההרוג ה-29 בתאונות עבודה מתחילת השנה וה-16 באתרי בנייה. ממשרד העבודה נמסר כי יחידת פל"ס פתחה בחקירה וכי האתר נסגר ל-48 שעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בחדרה, היום
לי ירון
לי ירון

פועל בן 51 מהכפר עג'ה שבאזור ג'נין נהרג היום (שלישי) בנפילה באתר בנייה של החברה הקבלנית רמי חסון בע"מ בחדרה. הפועל, זיאד פאוזי קאסם סלימאן, הוא ההרוג ה-29 בתאונות עבודה מתחילת השנה, וה-16 באתרי בנייה. ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי יחידת פל"ס במשטרה פתחה בחקירה וכי האתר נסגר ל-48 שעות. 

צוות מד"א מצא את סלימאן עם חבלת ראש קשה וקבע את מותו. חובש מד"א ירין חרבי אמר ל"הארץ" כי הוא "שכב בסמוך לבניין באתר הבנייה כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה עם חבלת ראש קשה. הוא היה ללא סימני חיים ולאחר בדיקות רפואיות לא נותר לנו אלא לקבוע את מותו".  

אתר בנייה בבאר שבע, ביוניצילום: אליהו הרשקוביץ

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, הדס תגרי, מסרה כי הקבוצה קוראת למינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה ולרשם הקבלנים במשרד השיכון "לנקוט סנקציות מרתיעות כלפי חברות קבלניות, בהן הטלת קנסות בשל הפרות בטיחות ושלילת רישיונותיהן של חברות קבלניות רשלניות – פעולות שכמעט שלא ננקטות כיום". תגרי הוסיפה: "אף שכרבע מתאונות העבודה הקטלניות באתרי הבנייה מתרחשות באזור הצפון, באזור זה כמעט שלא מוגשים כתבי אישום בגין היפגעותם של עובדים בתאונות עבודה".

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי משרד העבודה מבקש לדחות בשנה את הרפורמה המתוכננת בפיגומים באתרי הבנייה, שצפויה למנוע תאונות רבות של נפילה מגובה, הגורם השכיח ביותר למוות באתרים זה שנים. הרפורמה החלה בינואר 2019, אז הוסדרה חובת מבצע הבנייה לעשות שימוש בפיגומים העומדים בדרישות התקן האירופי המחמיר.

עקב היקף השינוי הנדרש ובלחץ הקבלנים, הוחלט כי הרפורמה תוחל באופן הדרגתי בשלוש פעימות: הראשונה (לגבי פיגומים שגובהם יותר מ-30 מטרים) בתוך שישה חודשים, השנייה (לגבי פיגומים של יותר משמונה מטרים) תוך 18 חודשים, והשלישית (פיגומים של פחות משמונה מטרים) תוך 36 חודשים. במשרד ביקשו לדחות את הפעימה השנייה - שנחשבת משמעותית במיוחד - בשנה וכן לא לחייב יזמים וקבלנים לעמוד בנהלי הפעימה הראשונה בתקופה זו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ