ביטוח הבריאות של בן 74 מירושלים נשלל כי הביטוח הלאומי חושד שהוא עבר לגדה

הביטוח הודיע לפארוק ג'ובראן כי מאחר שחשבונות המים והחשמל שלו הצטמצמו, הוא ככל הנראה עבר לשטחים ולכן נשללים ממנו זכויותיו הסוציאליות וביטוחו. לפני כמה שבועות הוא אובחן בסרטן הכבד ונאלץ לממן בעצמו טיפולים רפואיים וכן להחזיר את קצבת הזקנה שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארוק ג'ובראן עם בנו בביתו במזרח ירושלים, בשבוע שעבר

המוסד לביטוח לאומי שלל את ביטוח הבריאות של חולה בן 74, תושב מזרח ירושלים, כי הוא חושד שעבר להתגורר בשטחי הגדה המערבית. לפני כשנה הודיע הביטוח לפארוק ג'ובראן שעל פי הראיות שבידו, הוא אינו תושב ירושלים ולכן נשללים ממנו זכויותיו הסוציאליות וביטוחו הרפואי, אך משפחתו של ג'ובראן טוענת כי נשאר לגור בביתו. ג'ובראן, הסובל מכמה מחלות כרוניות, אובחן לפני כחודש וחצי כחולה בסרטן בכבד, ונאלץ לממן בעצמו את הטיפולים הרפואיים. בנוסף הוא נדרש להשיב כ-50,000 שקלים בשל קצבת זקנה שקיבל.

לפי הביטוח, חוקרים חיפשו את ג'ובראן בכתובתו הרשמית בעיר העתיקה אך לא איתרו אותו. בנוסף, לדבריהם, חשבונות החשמל והמים שלו בירושלים היו נמוכים במיוחד. לפי משפחתו של ג'ובראן הסיבה לחשבונותיו הנמוכים היא דירתו הקטנה. הראיות לכך שג'ובראן עזב לגדה אמורות להתברר בינואר בדיון בעתירה שהגיש לבית הדין לעבודה נגד שלילת זכויותיו.

ג'ובראן בביתו בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

עו"ד עאדל ח'לאילי, המייצג את ג'ובראן מטעם הלשכה לסיוע משפטי במשרד המשפטים, פנה לבית הדין לעבודה בבקשה להשיב לג'ובראן לכל הפחות את הביטוח הרפואי, בגלל מצבו הבריאותי. בית הדין האזורי ובית הדין הארצי דחו את הבקשה.

מאז שג'ובראן חלה בסרטן, פנה ח'לאילי כמה פעמים ליועצים המשפטיים של הביטוח הלאומי כדי שישקלו מחדש את שלילת ביטוח הבריאות שלו נוכח מצבו הרפואי, אך עד עתה לא נענה. בינתיים נאלצה משפחתו של ג'ובראן לממן ניתוח בעלות של 45,000 שקל מכיסה, למרות מצבה הכלכלי הקשה. השבוע הוא החל טיפולי כימותרפיה בבית החולים הפלסטיני אוגוסטה ויקטוריה שבמזרח ירושלים. המשפחה תממן גם את הטיפולים האלו מכיסה.

"אפילו המהגרים הלא חוקיים שמגיעים לארץ מקבלים טיפול רפואי, וכאן יש בן אדם שחי פה כל החיים שלו ושילם את החובות שלו לביטוח לאומי ולא נותנים לו טיפול", אמר בנו של ג'ובראן עומר. "אמרתי לפקידה ממשרד ראש הממשלה שפניתי אליה לעזרה שאני עובד בשירות הוטרינרי ואצלנו יש אמנת שירות, שאם יש כלב או חתול פצוע אנחנו חייבים להגיע אליו בתוך שעתיים, כאן יש בן אדם והם כבר חודש וחצי לא חזרו אלינו", הוסיף.

ג'ובראן בביתו בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

"אם הייתה טיפת חמלה וטיפת אנושיות לא הייתי צריך לפנות לבית הדין עוד פעם", אמר עו"ד ח'לאילי. "הסיכון הוא כל כך ממשי וודאי, שגם אם אני פונה שוב לבית הדין, עד שהוא יפנה ועד שהוא ייתן החלטה זה עלול להיות מאוחר מדי", הוסיף.

אף שישראל סיפחה את מזרח ירושלים לשטחה, מאות אלפי הפלסטינים הגרים בעיר אינם בעלי אזרחות ישראלית, אלא בעלי תושבות בלבד. לכן, בניגוד לאזרחים שיכולים לעבור לגור בשטחים, הפלסטינים תושבי ירושלים עלולים לאבד את זכויותיהם אם הם עוזבים את הארץ או עוברים לגדה המערבית.

בשנים האחרונות משרד הפנים ממעט לשלול תושבות של פלסטינים בירושלים, גם אם התקבל מידע שעברו לגור בשטחים. מאידך הביטוח הלאומי הגביר את מאמצי חקירותיו אחר פלסטינים מירושלים כדי לבדוק אם הם גרים בעיר וזכאים לביטוח או שעזבו אותה לטובת מגורים בגדה המערבית. החקירות כוללות בין השאר ביקורים של חוקרים בכתובת המגורים, מעקב אחר חשבונות מים וחשמל, וקבלת דו"חות מעבר מהמחסומים בכניסה לירושלים.

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "תושבי ישראל זכאים לזכויות סוציאליות ולביטוח בריאות ממלכתי המאפשר לקבל שירותים רפואיים בישראל. לצערנו, במקרה זה, מר פארוק איננו מתגורר בישראל ואיננו תושב. שאלת תושבותו של מר פארוק המיוצג על ידי עורך דין מהסיוע המשפטי, נבחנה גם בבית הדין בשתי ערכאות, ונקבע כי לא ניתן להיעתר לבקשתו לחידוש הביטוח הרפואי על בסיס העובדות שהוצגו. כיום, מר פארוק מקבל טיפול רפואי למחלתו בבית חולים על חשבונו. תביעתו עדיין תלויה ועומדת בבית הדין לעבודה וככל שיוכרע אחרת תושב לו התושבות והכיסוי הרפואי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ