מדריך וחניך בקורס טיס נהרגו בהתרסקות מטוס קל ליד קיבוץ משמר הנגב

המדריך איתי זיידן, בן 42, השתחרר לאחרונה משירות קבע. החניך ליהוא בן-בסה, בן 19, החל את הקורס לפני ארבעה חודשים. המטוס התרסק מסיבה שעדיין אינה ברורה, בלי שהשניים דיווחו על תקלה לפני כן. מפקד חיל האוויר הורה להקים ועדת בדיקה ולעצור את טיסות ההכשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת ההתרסקות ליד משמר הנגב, היום

מדריך וחניך בקורס טיס הם ההרוגים בהתרסקות המטוס הבוקר (שלישי) בשטח חקלאי ליד קיבוץ משמר הנגב. איתי זיידן, בן 42 מקיבוץ שובל, וליהוא בן-בסה, בן 19 מראשון לציון, התרסקו במהלך אימון טיס במטוס מסוג סנונית. זיידן שירת כקצין בחיל האוויר בדרגת רב-סרן והיה טייס אף-16, שהשתחרר לאחרונה משירות קבע בצה"ל והדריך בקורס במסגרת שירות מילואים. בן-בסה החל את הקורס לפני ארבעה חודשים והיה בשלב הטירונות, במהלכו ביצע טיסות שנועדו לבחון את התאמתו לתפקיד.

ההרוגים

זיידן ובן-בסה אמורים היו לבצע טיסת אימון שגרתית, בנתיב טיסה המוכר לחניכי הקורס. בערך בשעה 11:35 התרסק המטוס מסיבה שעדיין אינה ברורה, מבלי שהטייסים דיווחו למגדל הפיקוח על תקלה או כוונה לנחיתת חירום. מצה"ל נמסר כי לא ידועה כל תקלה במטוס, ונסיבות התאונה נחקרות. מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין הודיע על עצירת טיסות ההכשרה בשלב זה, והורה להקים ועדת בדיקה שתבחן את המקרה. בראש הוועדה יעמוד אלוף-משנה א׳, טייס קרב בהכשרתו.

זירת ההתרסקות ליד משמר הנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

למדריך ישנה יכולת שליטה על המטוס במצב חירום, ובצה"ל נבדקת השתלשלות האירועים שהובילה להתרסקות. מטוסי הסנונית בחיל האוויר מתוחזקים על ידי חברת אלביט, לאחר שהוחלט להעביר את אחזקתם למיקור חוץ.  

עם קבלת ההודעה על ההתרסקות, הוזעקו למקום כוחות של יחידת החילוץ 669 וכן כוחות משטרה, כיבוי אש ומד"א, שמצאו את שני הטייסים ללא רוח חיים. הפרמדיקים חן ורמוס ורפי שבע, שהגיעו לזירה במסוק מד"א, אמרו: "זיהינו מלמעלה הריסות, הכיבוי כבר היו במקום והתחילו לכבות את האש. כשירדנו לבדוק ראינו שיש שני נפגעים שלא נותר אלא לקבוע את מותם בשטח".

זירת ההתרסקות ליד משמר הנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

דובר צה"ל הדי זילברמן התייחס לתאונה, ואמר: "איבדנו מדריך וחניך בקורס טייס באירוע קשה וחמור שלא היה צריך לקרות לנו. כלי הטייס בחיל האוויר עומדים ברף בטיחות גבוה ולא ידוע לנו על תקלה שקדמה להמראה. מאז התאונה מתקיימות שיחות בבית ספר לטיסה עם החניכים על ידי המפקדים. מדובר בטיסה בשטח מוכר היטב, במזג אוויר טוב, וכל המקרה נמצא בבדיקה של צוות שהוקם בחיל האוויר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ