עופר אדרת
עופר אדרת

הניה רבינוב, שנחשבת לוותיקת חברי הקיבוצים וממייסדי שער הגולן, מתה אתמול (שישי) בגיל 110 ותשעה חודשים. רבינוב עברה את מלחמת העולם הראשונה, מגפת השפעת הספרדית ב-1918, את מלחמת העולם השניה וכל מלחמות ישראל.

היא נולדה בשנת 1910 בעיר פינסק, שהיתה אז בפולין והיום היא חלק מבלארוס, למשפחה יהודית חסידית מבוססת. בנעוריה הצטרפה לקן המקומי של תנועת הנוער השומר הצעיר, שם נחשפה לרעיונות הציונות, השוויון והשותפות. בהודעה שפרסם שער הגולן נכתב כי הרעיונות הללו "הציתו את ליבה, והביאו אותה להגשימם מספר שנים מאוחר יותר בעלייה לארץ ישראל והקמת קיבוץ". 

רבינובצילום: באדיבות המשפחה

בטרם עלתה לארץ למדה רבינוב בגימנסיה "תרבות" בעירה, ולאחר מכן נסעה ללמוד באוניברסיטת גרנובל שבצרפת. בגיל 20, לאחר שנת הלימודים הראשונה בחרה לעלות עם חבריה לארץ ישראל, חרף התנגדות הוריה. היא נישאה לאפריים רבינוב, והשניים עבדו בסלילת כבישים בפרדסים. הם אף היו חלק מהקבוצה שהתגבשה משנת 1930 בראשון לציון, והתארגנה לעלייה לקרקע.

במארס 1937 עלו הצעירים לצפון במסגרת הקמת יישובי חומה ומגדל. בקיבוץ שער גולן מילאה רבינוב שורה של תפקידים - בגן ירק, בכרם, בחינוך, היתה מזכירת הקיבוץ ובמשך 45 שנים עבדה בהנהלת החשבונות. "היא היתה חברה פעילה ודעתנית, ניהלה חיים עצמאיים לחלוטין עד מעבר לגיל מאה, כולל רכיבה על אופניים והגעה לחדר האוכל", נכתב בהודעת הקיבוץ.

כשהיתה בת מאה, בראיון לרשת ב', אמרה רבינוב: "אני מאחלת לקיבוצים שלא יורידו ראש, שיזקפו את ראשם, את קומתם, משום שיש לנו במה להתגאות ולמרות כל עוזבי הקיבוצים שחורשים ורוצים להשמיץ, הקיבוץ הוא יפה, אנשים טובים, וחברה טובה". היא הותירה אחריה בן, נכדים ונינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ