בר פלג
בר פלג

ראש העיר רמלה, מיכאל וידל, פנה בשנה וחצי האחרונות שלוש פעמים לפסיכיאטרית של מחוז מרכז במשרד הבריאות בבקשה לאשפז בכפייה פעיל עירוני המתנגד לו - כך נודע ל"הארץ". בשתי הבקשות הראשונות לא פנה משרד הבריאות אל הפעיל, חזי משה, אך בעקבות הפנייה האחרונה קיבל משה שיחת טלפון מטעם פסיכיאטר מקופת החולים שלו שבה נשאל אם הוא מוכן להגיע לבדיקה - וסירב. למשה אין עבר פסיכיאטרי או נפשי.

וידל ומשה מסוכסכים פוליטית זה שלוש שנים. ראש העיר הגיש בשנתיים האחרונות שתי תביעות דיבה נגד משה אשר עדיין מתנהלות, ומשה גם הוא תבע באחרונה את ראש העיר ומקורביו על כך שכינו אותו "חולה נפש" בכמה הזדמנויות. משה, המתנגד לווידל ותומך באופוזיציה העירונית, מעלה פוסטים רבים מדי יום נגד ראש העיר בקבוצות תושבים בפייסבוק, וחושף מה שנראה בעיניו כעוולות שלטוניות. הוא עוקב אחר פעולות העירייה בשטח והגיש למשטרה חומרים נגד ראש העיר. וידל, מצדו, הרחיק בשנת 2018 את משה מישיבות מועצת העיר, שאליהן נהג להגיע כאזרח. הוא הגיש נגדו כמה תלונות במשטרה - שהסתיימו בחקירות בלבד - ושתי תביעות הטרדה מאיימת בטענה שמשה רודף אותו ואת משפחתו. אחת מהן התקבלה ומשה קיבל צו הרחקה מווידל למשך חצי שנה, ואחרת שהוגשה על ידי אשתו נדחתה ברובה.

בנוסף לכך, הגיש ראש העיר לפסיכיאטרית המחוזית בקשות לאשפוזו בכפייה של משה. בחודש שעבר צלצל אל משה ד"ר מיכאל פבלוב, פסיכיאטר העובד במרכז בריאות הנפש באשדוד. לפי הקלטת השיחה, פבלוב אמר לו: "עיריית רמלה פנתה לפסיכיאטר המחוזי וכותבים שאתה מסכן אותם ודורשים אשפוז בכפייה. קיבלתי מכתב. אתה מסכים להגיע לבדיקה בבאר יעקב? (הכוונה היא למרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב)". משה ניסה להבין אם הוא חייב להגיע לבדיקה וזה ענה שלא. "אני מקווה שאתה תבוא להעיד על הדברים שאתה אמרת עכשיו בבית משפט", אמר לו משה, שיומיים קודם לכן הגיש את תביעת הדיבה נגד ראש העיר, אשתו ושני בכירים נוספים בעירייה - על סך חצי מיליון שקלים.

חזי משה בבית המשפט ברמלה, בנובמברצילום: עופר וקנין

לאחר השיחה עם הפסיכיאטר עזב משה את ביתו למשך אותו סוף שבוע מחשש שיכפו עליו אשפוז. במשרד הבריאות הבהירו ל"הארץ" כי אין כל קשר בין מועד שיחת הטלפון למשה לבין התביעה שהגיש, וכי מחובתם לפנות לכל אדם אם מישהו התריע בפניהם שהוא במצוקה.

בחודש דצמבר פורסמה ב"הארץ" כתבה ששפכה אור על המאבקים שמנהל וידל נגד מתנגדיו. המאבקים כוללים, לפי עדויות תושבים, חלוקת דו"חות מגמתית, איומים בתביעות דיבה ובשלושה מקרים גם תביעות מסוג זה - שתיים מהן נגד משה. בתביעה השלישית ניתן פסק דין חלקי נגד ראש העיר, ושופט השלום ברמלה, זכריה ימיני, הטיל ספק באמינות מסמכים שהציג. בהמשך השנה יכריע השופט ימיני בשאר התביעות.

בתביעת הדיבה שהגיש משה נגד ראש העיר וידל ומקורביו, על ידי עורך דינו של מיכאל יוספוב, צורפה אחת משלוש הפניות של וידל לפסיכיאטרית המחוזית בדרישה לאשפזו. בפנייה זו כתב ראש העיר לפסיכיאטרית המחוזית, ד"ר מרילנה לבן, כי משה נוהג לעקוב אחריו ואחר רעייתו, להעלות נגדו פוסטים ברשתות החברתיות, להגיע לאירועים ציבוריים ולעקוב אחרי עובדי העירייה בזמן עבודתם.

"חזי משה מתנהג באובססיביות עד טירוף כלפיי וכלפי משפחתי", כתב וידל, והוסיף כי משה מצוי במצב "פסיכי לחלוטין ומהווה סכנה ממשית לציבור ובפרט לח"מ ובני משפחתו". וידל, שחתם בשמו ובתפקידו כראש עיר, הוסיף: "מסתמן כי מר משה לוקה בהזיות ומחשבות שווא על רדיפה והתנכלות מצדי, דבר שאין לו כל אחיזה במציאות. למעלה מן הצורך יודגש כי אין המדובר בהשמעת קול מחאה וביקורת לגיטימית כלפי נבחר ציבור אלא באיומים, הטרדות, אובססיה וקיום סכנה ממשית". 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מסיבות של צנעת הפרט וחיסיון לא ניתן להעביר מידע לגבי מקרה ספציפי לגורם חיצוני".

חרף פניות חוזורות של "הארץ", וידל בחר שלא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ