שני הרוגים ויותר מ-180 פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב

בית הכנסת נמצא עדיין בשלבי בנייה. נציב הכבאות: התרענו על קיום האירוע. ראש המועצה: פנינו למשטרה כמה פעמים ולא קיבלנו סיוע. מפקד מחוז ירושלים: האחריות היתה של המועצה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ילד בן 12 וגבר בן 40 נהרגו ו-184 איש נפצעו הערב (ראשון) בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב. בין הפצועים חמישה שמצבם קשה. בבית הכנסת, השייך לחסידות קרלין, שהו מאות בני אדם. למקום נקראו כוחות חילוץ והצלה גדולים, אך הם התקשו להגיע לבית הכנסת כיוון שהדרכים המובילות אליו צרות. מסוקים של חיל האוויר הוזעקו לסיוע בפינוי הפצועים.

בית הכנסת לאחר קריסת הטריבונה, הערבצילום: אוהד צויגנברג

בית הכנסת נמצא עדיין בשלבי בנייה, ובמשטרה אמרו כי לא ניתנו האישורים הדרושים לתפילה בו. במשטרה הוחלט כי יחידת ההונאה של מחוז תל אביב תחקור את התקרית. גורם במשטרה סיפר כי "הטריבונות היו קשורות עם (חוטי) ברזל וקרשים שקרסו, הכל היה ארעי". לדבריו, "אף מהנדס לא היה מאשר דבר כזה. מי שקיים פה אירוע המוני והעלה לטריבונות ילדים צריך לשבת בכלא. כל אחד רואה שזו סכנת נפשות".

נציב הכבאות הראשי, דדי שמחי, אמר: "אף אחד לא נתן אישור למקום. פנינו היום בבוקר לרשות המקומית אחרי שגונבה לאוזנינו שמועה שצפוי להתקיים פה אירוע והתרענו על קיומו". במכתב שנשלח לאנשי המועצה אכן נכתב כי המבנה "טרם קיבל אישור לגמר בנייה ואינו מאושר על ידי כבאות והצלה".

ראש מועצת גבעת זאב, יוסי אברהמי, סיפר שהמועצה פנתה למשטרה כמה פעמים והזהירה מפני הסכנה הטמונה בתפילה בבית הכנסת: "לאורך כל הדרך אמרנו למשטרה שאין לנו שום דרך לאכוף. הגיעו לפה אלפיים איש, לי יש שני פקחים, איך אנחנו יכולים לאכוף דבר כזה? היום שמנו פה מחסומים ושילוט וסרטים שהזהירו שאסור להיכנס. מה עוד אני יכול לעשות מעבר לזה?" 

אזהרה שנתלתה מחוץ לבית הכנסתצילום: אוהד צויגנברג

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, דחה את הטענות ואמר כי האחריות למניעת התפילה ההמונית במקום היתה של המועצה: "בשבוע האחרון התקיימה פגישה שבה מפקד התחנה אמר לראש המועצה שהמבנה אסור בתפילה וניתנו גם הנחיות סדורות. יש פה אחריות של רשות מקומית להוביל לסגירה". תורג'מן הוסיף כי צפויים מעצרים.

פצועים מובאים לבית החולים שערי צדק, הערבצילום: אמיל סלמן

אחד המתפללים בבית הכנסת אמר: "היתה שמחה גדולה כי זו היתה הפעם הראשונה שמתפללים פה". עד אחר לקריסת הטריבונה, לוי ישראל, סיפר: "התכוננו לקבלת החג ואז פתאום הטריבונה קרסה משום מקום. אנשים היו אחד על השני". המתפלל יוסי שפר הוסיף: "זה נראה נורא, היו מאות על הטרסה. זה הזכיר לי את מה שראיתי במירון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ