הפקחיות בבאר שבע שובתות קרוב לחודש; לא מחולקים דו"חות בעיר

ראש העיר מסרב לנהל מו"מ עם העובדות, חלקן אמהות חד־הוריות. הפקחיות, שהועסקו עד כה באופן לא חוקי, מוחות על כך שמשרתן קוצצה ל-70%

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי סיידלר

מזה 24 ימים לא מחולקים דו"חות חנייה בבאר שבע עקב שביתת הפקחיות בעיר, שמוחות על תנאי העסקתן. בסוף השבוע האחרון הקימו הפקחיות אוהל מחאה בכניסה לבניין העירייה כדי לגרום לראש העיר, רוביק דנילוביץ', לקיים עמן מגעים לסיום השביתה, דבר שלא קרה עד כה. לדברי הפקחיות, שרובן אמהות, וחלקן גם חד־הוריות, במשך שנים הן הועסקו באופן לא חוקי, וכעת העירייה מתנכרת להן בשל התאגדותן.

הפקחיות שובתות במחאה על צמצום משרתן המלאה ל-70 אחוזי משרה. עד לפני כחצי שנה עבד מערך הפקחים בעיריית באר שבע (הכולל 27 פקחים, מתוכן 24 נשים) על בסיס שעתי - הפקחים קיבלו שכר לפי השעות שעבדו בלי מסגרת של משרה קבועה וללא תנאים סוציאליים. כך לדוגמה הם עבדו ללא דירוג דרגה, ופקחים עם ותק של עשר שנות עבודה לא צברו אותו. הם היו עובדי עירייה, אך לא מן המניין.

לאחר שמשרד הפנים קבע כי אופן העסקה אינו חוקי, העירייה, יחד עם ועד העובדים, פעלה לשנות את שיטת העסקתם. הפקחים אמנם זכאים כיום לתנאים סוציאליים, אך העירייה הגדירה את משרתם בהיקף של 70%, מה שצמצם משמעותית את שעות עבודתם ואת שכרם.

אוהל המחאה של הפקחיות בכניסה לבניין העירייה, אתמול

"אחרי שבמשך שנים נלחמנו לעבור למשכורות חודשיות - קיבלנו משרה חלקית, בגלל שאמרו שמשרה מלאה לא אפקטיבית לעירייה. נוצר מצב שאנחנו נלחמות בינינו על שעות עבודה, ובסוף מביאות הביתה בסביבות ה–2,000 שקל", אמרה חנית אמזלג (30), שעובדת מזה שמונה שנים כפקחית בעירייה. לדברי פקחית אחרת, "הבעיה הכי גדולה היא שכשביקשנו לעבוד במשרה נוספת בעירייה - סרבו לבקשתנו, ואין לנו אפשרויות תעסוקה אחרות".

לצד זאת, בשל העובדה שהפקחיות לא עובדות יותר משמונה שעות ביום, ילדיהן אינם זכאים עוד להנחה במעון של התמ"ת, דבר נוסף המקשה על מצבן הכלכלי. "עם המשכורת הנוכחית נאלצתי לוותר גם על ההזנה בבית הספר, הילדים נשארים בלי ארוחה. זאת מחלקה שהרוב בה הן נשים ואמהות, עם הרבה אמהות חד־הוריות. במקום לעודד עבודה, עושים ההפך", סיפרה פקחית בעירייה.

בנוסף למחאה על הירידה באחוזי המשרה, הפקחיות דורשות גם תוספת סיכון למשכורתן. לטענתן, מעבר לעובדה שהן עובדות בכל תנאי מזג האוויר, הן נתקלות בכל יום באלימות פיזית ומילולית מצד נהגים. "יש פקחיות ששברו להן את הידיים, וכאלה שניסו לדרוס אותן", סיפרה פקחית. יש לציין כי בחלק מהעיריות בארץ מקובל להעניק לפקחים "תוספת בושה" בשל האלימות הפיזית והמילולית לה הם חשופים במהלך עבודתם.

בהסתדרות תומכים במאבק הפקחיות ומגבים אותן, כמו גם ועדי עובדים ברחבי הדרום המביעים איתן הזדהות. למרות זאת, בשלב זה לא מתקיימים מגעים בין ועד עובדי עיריית באר שבע לעירייה כדי לסיים את השביתה, שבין היתר מביאה להפסדים בקופת העירייה בשווי עשרות אלפי שקלים מדי יום. "בהתחשב בעובדה שאנחנו אחת המחלקות הרווחיות ביותר בעירייה, ברור לנו שמדובר במשחקי אגו", טענה אחת הפקחיות.

בהסתדרות ציינו כי אם היה מדובר בשביתה כוחנית ולא חוקית כפי שהעירייה טוענת, ראש העיר כבר היה ניגש לבית הדין לעבודה. "שביתה של פקחיות זה לא דבר סקסי", אמרה אחת השובתות. "אנשים עוברים ליד האוהל ואומרים שזה לא נורא שאנחנו שובתות, 'ככה אין דו"חות', ומקללים אותנו. אבל אף אחד לא חושב שמאחורי פקחית יש אמא חד־הורית שצריכה לפרנס משפחה מ–2,700 שקל".

יו"ר ועד עובדי העירייה, יעקב (פליקה) אדרי, התייחס לשביתה ואמר כי ראש העיר מתבצר "ומתנגח בי אישית במקום לטפל בפקחיות". לדבריו, "דנילוביץ' מתנכל למי שמתאגד, ובו זמנית מחתים עשרות עובדים בכירים על חוזים אישיים. מדובר במלחמת אגו. למרות שבתקשורת דנילוביץ' מצטייר כאדם חיובי, מדובר בדיקטטור".

עיריית באר שבע מסרה בתגובה: "יו"ר הוועדה משתמש בפקחיות למאבקיו שלו. ההשבתה של הפקחיות על ידי ועד העובדים נובעת מכך שאותם אנשים שיו"ר הוועד חפץ ביקרם לא נבחרו לתפקידים באגף הפיקוח העירוני. צר לעירייה על השימוש הציני שנעשה באותם עובדי פיקוח. בעניין היקף המשרה, הפקחים חתמו על תנאי המשרה וזכאים לכל הזכויות הסוציאליות. כמו כן, הם יכולים להגיש בקשה לעיסוק בעבודה נוספת, במידה ואין בכך ניגוד עניינים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ