החילונים הפסידו: משה אבוטבול ניצח בבחירות החוזרות בבית שמש

המועמד החרדי נבחר בשנית לראשות העיר וגבר על יריבו החילוני אלי כהן. אבוטבול: "ההסתה לא פעלה. בית שמש תהיה מלוכדת לעד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המועמד החרדי וראש העיר המכהן בבית שמש, משה אבוטבול, ניצח הלילה (רביעי) את יריבו החילוני אלי כהן, ונבחר בשנית לראשות העיר. אבוטבול זכה ב-19,401 מקולות הבוחרים, ואילו כהן זכה ב-18,643 קולות. בנאום הניצחון אמר הלילה אבוטבול: "אפשר לכתוב ספר על הדרמה שהיתה כאן, אבל כולם אוהבים את כולם. בית שמש תהיה מלוכדת לעד".

בריאיון ל"קול ברמה" הוסיף אבוטבול כי "בית שמש אוהבת את הציבור החרדי-תורני. ההסתה לא פעלה. הוכח עוד הפעם שהציבור החרדי גדל. יש חגיגות כעת אצל חרדים בפריז, בבית וגן ובלוס אנג'לס. לא היה דבר כזה".

לאחר פרסום תוצאות הבחירות התכנסו תומכיו של אבוטבול במטה הבחירות המרכזי בעיר. תחת גשם שוטף, שרו הפעילים "ליהודים היתה אורה ושמחה", כשבקהל נמנו לא מעט נשים ונערות. בנאום ניצחון שנשא הלילה בבית שמש יו"ר ש"ס אריה דרעי הוא אמר: "המסר הברור לאלה שכרתו ברית אחים נגדנו הוא תפסיקו לרדוף את הקהילה החרדית, אתם לא תוכלו לנו". בריאיון ל"קול ברמה", הוסיף דרעי כי "מי שחשב שאפשר לנצח את החרדים התבדה".

  על פי נתונים ראשוניים, מסתמן כי הפער לטובת אבוטבול כמעט זהה לפער שהשיג בבחירות שנפסלו. בנאום תבוסה שנשא הלילה כהן הוא אמר כי "הלכנו בשם הדמוקרטיה ושלטון החוק. הגדולה שלנו ברגעים האלה היא לדעת להתעלות ולקבל את ההחלטה האמיתית של הבוחר. אנחנו יוצאים לדרך חדשה, יש הכרעה בבית שמש, נבחר כאן ראש עיר שהוא משה אבוטבול, אני אתקשר אליו כאן בנוכחותכם", אמר כהן, כשהפעילים צועקים לו בתגובה: "לא, אבל זה לא סופי".

  בשיחה בין השניים לאחר פרסום התוצאות, אמר כהן לאבוטבול: "שלום לך הרב משה אבוטבול, אני מברך אותך על הניצחון, היה כאן מאבק לא פשוט ואנחנו מסתכלים קדימה. אני מאחל לך בהצלחה בתפקידך. מקווה שמחר בבוקר תהיה אחדות. אני אעשה כל שביכולתי על מנת לסייע בקידומה של העיר. תלך לחגוג ובעזרת השם בית שמש תצמח מכאן והלאה". פעילים במטה כהן אמרו הלילה כי "הנתונים שלנו היו שגויים. יש רוב חרדי בבית שמש. לא היה לנו סיכוי", והוסיפו ש"חייבים להפריד את בית שמש".

  שיעורי הצבעה גבוהים נרשמו אתמול בתום יום בחירות מותח בבחירות החוזרות בבית שמש. על פי נתוני משרד הפנים, 76% מבעלי זכות הבחירה בעיר הצביעו בבחירות. עם זאת, הנתון עוד עשוי לעלות בתום ספירת המעטפות. בבחירות שנערכו בעיר באוקטובר, בהן ניצח המועמד החרדי אבוטבול, עמד שיעור ההצבעה על 65%. בסביבתו של המועמד החילוני כהן אמרו אמש שמדובר בחדשות טובות, כיוון שמרבית המצביעים החדשים מתגוררים, לדבריהם, מהשכונות החילוניות והדתיות - ולא החרדיות.

  אבוטבול, דרעי ותומכיו בגשם השוטף לאחר ההודעה על ניצחונו בבחירות, הלילה

  יום הבחירות אתמול התאפיין במתח רב, באלימות מילולית ובהאשמות הדדיות בזיופים ושיבושים. כמעט בכל קלפי בעיר ניצתו ויכוחים בין פעילים חרדים של ראש העיר המכהן אבוטבול לבין פעילים חילונים. במקרה אחד פרצה תגרה אלימה בין שתי פעילות, ואחת מהן פונתה לקבלת טיפול בבית החולים. באופן חסר תקדים, מאות שוטרים ולוחמי מג"ב אבטחו אתמול את הקלפיות.

  כהן עצמו נותר לא פעם עם ידו תלויה באוויר, לאחר שפעילים חרדים סירבו ללחוץ את ידו מחוץ לקלפי בה הצביע המועמד החילוני. "זה עצוב מאוד, זה לא קשור לבחירות. אני רק שואל, מה הכניסו להם לראש", אמר כהן, "בסופו של דבר מחר בבוקר נצטרך לחיות פה ביחד". יו"ר מפלגת העבודה בעיר, ריצ'רד פרס, נתקל בקללות ובקריאות "מחבל", כאשר הגיע להצביע. "כל היום אמרו לי "אלי שונא יהודים", "אלי יפגע ביהדות"", אמר צבי ווליצקי, מראשי המטה של כהן.

  שני הצדדים טענו לניסיונות זיוף ושיבושים. אתמול בצהריים עצרה המשטרה מצביעה חילונית שניסתה, על פי החשד, להצביע פעמיים עם שתי תעודות זהות. במטה של כהן טענו כי בכמה קלפיות בעיר נלקחו פתקי ההצבעה שלו מאחורי הפרגוד. בנוסף טענו פעילים חילונים כי החרדים שיבשו את התנועה בעיר ובדרך אליה, כדי לפגוע בזרימת המצביעים. מאידך, מצביעים חרדים התלוננו רבות על בדיקות מעמיקות ולעתים משפילות בכניסה לקלפיות.

  תומכיו של אבוטבול לאחר ההודעה על ניצחונו, הלילה

  ״חרדי״, ״חילוני״ - אלה שתי מלים שנאמרו אתמול בתיעוב פעמים רבות, ולא ידוע איך ישפיעו תוצאות הבחירות על מפלס האיבה. בשעה שלפני סגירת הקלפיות כרוזים הסתובבו בשכונות החרדיות ובשכונות הוותיקות של העיר. ההודעות לחרדים האיצו בתושבים לצאת לבלום את ״רודפי הדת״ ובשכונות החילוניות הזהירו שוב ושוב מפני ״החרדים״. במטה ש״ס סיפרו כי המתנדבים שהגיעו מחוץ לעיר - חרדים ספרדים מכל רחבי הארץ - חזרו מהפעילות ברחובות מזועזעים. ״בחיים לא ראינו שנאה כזאת״, הם אמרו.

  במהלך יום הבחירות, נרשמה התגייסות חרדית מקיר לקיר, עם מאות רבות של מתנדבים. במטות המפלגות החרדיות – ש"ס, ח"ן (המזוהה עם דגל התורה), אגודת ישראל (החסידויות הגדולות), וכ"ח (המזוהה עם מחנה מאיר פרוש) ו"טוב" (החרדים המודרנים) - נוהלו רשימות קפדניות של כל חברי הקהילות, עם רישום המצביעים. גם מערך הסעות הופעל, בהשתתפות מאות מתנדבים.

  ההתגייסות החרדית המלאה הביאה לרמת בית שמש ב', ממלכת הקנאים הבדלנים, מחזות חסרי תקדים: קנאים מבטן ומלידה ניצלו לראשונה בחייהם את זכותם הדמוקרטית והצביעו בבחירות בחסות המדינה הציונית. בדרך מהרחוב אל הקלפיות, שהוצבו בשני בתי ספר בשכונה, הם חלפו על פני שוטרים ושוטרי מג"ב, הושיטו תעודות זהות ישראליות לחברי ועדות הקלפי, שבהן ישבו גם נשים, ושלשלו מעטפות לתוך תיבות שעליהן מודבק סמל המדינה. "זה משהו שלא עשיתי בחיים, רעדו לי הידיים", סיפר אחד מהם במבוכה ניכרת.

  דרעי וישי לאחר הניצחון בבחירות, הלילה

  "העדה החרדית" הרשמית, החוג הבדלני שהחרמת הבחירות הכלליות והמקומיות היא מעיקרי השקפתו, הוציאה הוראה שלא להשתתף בבחירות בעיר. ועדיין, רבים מתושבי רמת בית שמש ב' הצביעו, ועשו זאת למען אבוטבול. גם רשימת "כח", שהיתה במוקד הזיופים בבחירות באוקטובר, כנראה הרוויחה מהשתתפות הקנאים, וחבורת קנאים שפגשנו קיבלה הסעה מפעילי "כח", המזוהה עם הסיעה של ח"כ מאיר פרוש באגודת ישראל.

  המצביעים הסתמכו בעיקר על פסק הלכה נדיר של הרב שמואל הלוי ווזנר, בכיר הפוסקים החסידיים מבני ברק, שהשפעתו רבה גם במחנה הבדלני. אבל היו כאלה שראו בציות לוואזנר גם הזדמנות נעימה, ומדובר בעיקר בצעירי הקנאים שמתעניינים ובקיאים מאוד בפוליטיקה המקומית.

  מקצת המצביעים הקנאים הסבירו כי אם אבוטבול יפסיד – הדבר יוכיח שבסיבוב הראשון אכן היו זיופים. אחרים הסבירו כי גם לקנאים יש חובה של "הכרת הטוב" כלפי אבוטבול, שהיטיב עמם בחמש השנים האחרונות - גם אם אין להם חלק בעירייה ובמוסדותיה.

  המועמד החילוני לראשות העיר, אלי כהן, אתמול

  אל מול האמירות האלה, קיצוני נטורי קרתא וה"סיקריקים" הגיבו בחריפות, הפיצו פשקווילים נגד ההשתתפות בבחירות ואף תיעדו במצלמות את שכניהם שהעזו ללכת להצביע. התמונות הועלו לאתר אינטרנט שנקרא "פורצי הגדר בבית שמש".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ