למרות ההתנגדויות הרבות, אושרה בניית מרכז המבקרים הענק במעלה סילוואן

הוועדה לתכנון ובנייה בירושלים קיבלה חלק מטענות המתנגדים נגד התוכנית של עמותת אלע"ד, והורתה להנמיך את המבנה ולהקטין את נפח הבנייה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה הערב (חמישי) את תוכנית הבנייה השנויה במחלוקת של מרכז המבקרים במעלה סילוואן שבניהולה של עמותת אלע"ד. על פי התוכנית שהוגשה על ידי העמותה ורשות הטבע והגנים, מתחם קדם אמור להיות גדול פי 3 מהתוכנית המקורית שאושרה בדצמבר 2009. עם זאת, הוועדה קיבלה הערב את חלק מטענות המתנגדים והורתה על הקטנת נפחי הבנייה, הנמכת הבניין והקפדה על שמירת הממצאים הארכיאולוגיים במקום.

האישור התקבל לאחר יותר מ-8 שעות של התנגדויות לתוכנית למבנה שנועד לשירותי תיירות וחינוך בעבור הגן הלאומי עיר דוד שבניהול אלע"ד. תושבי סילוואן טענו שהתוכנית כלל לא מתחשבת בצרכי האוכלוסייה המקומית, בעוד שאדריכלים ואישי ציבור טענו שהתוכנית פוגעת בעקרון לפיו אין לבנות בניינים גבוהים בסמוך לחומות העיר העתיקה. ארכיאולוגים מחו בין היתר על הפגיעה הצפויה בממצאים בעלי חשיבות רבה שהתגלו במתחם בו יוקם הבניין.

בין השמות שהצטרפו להתנגדות לתוכנית ניתן למצוא את המשוררים חיים גורי ואגי משעול, הסופר דויד גרוסמן, האדריכל דוד קרויאנקר, האמן לארי אברמסון, חוקר ירושלים וסגן ראש העיר לשעבר מירון בנבנישתי, והפרופסורים ירון אזרחי, אלישע אפרת, דוד גוגנהיים, יורם בילו, יוסי בן ארצי ורבים אחרים. התנגדות אחרת הוגשה בשמם של קבוצת ארכיאולוגים, ובהם פרופ' גדעון פרסטר, פרופ' יהודית גרין, פרופ' זאב הרצוג, ד"ר חיים גולדפוס, פרופ' רפי גרינברג ואחרים.

16,600 מטרים רבועים במקום 5,460

מתחם קדם, מוזיאון ומרכז מבקרים שיהווה שער כניסה לגן הלאומי עיר דוד, אמור לקום באזור "חניון גבעתי" שבמעלה סילוואן, כ-20 מטרים בלבד מחומת העיר העתיקה וכמאה מטרים מרחבת הכותל המערבי. הוא מתוכנן להגיע לגובה של שבע קומות, וישתרע כאמור על שטח של 16,600 מטרים בקומת הקרקע שלו. קומה זו של המבנה תכלול כיתות לימוד, אולמות מיצגים, אודיטוריום, חנויות מזכרות, מסעדה, את משרדי הנהלת עיר דוד ועוד. גגות המבנה יהיו נגישים לציבור, משם ניתן יהיה לצפות על חומות העיר העתיקה, והמבנה יחובר לרחוב ההרודיאני התת־קרקעי שבין עיר דוד לרחבת הכותל המערבי.

מתחת לקומת הקרקע יקום "חניון אוטומטי" המיועד לכ-250 כלי רכב, ומתחתיו מתוכננת לקום "קומה ארכיאולוגית" שתשמר את הממצאים שהתגלו בחפירות הנערכות במקום בשנים האחרונות, ותאפשר גישת מבקרים אליהם. עם זאת, ארכיאולוגים טוענים שהקמת המבנה תפגע באתר הארכיאולוגי רק מעצם קדיחת היסודות בקרקע, וכי הצגת ממצאים שכאלה באולם סגור לא תעניק להם את הכבוד הראוי. באתר התגלו ממצאים ארכיאולוגים חשובים מכמה תקופות: החשמונאית, ההלניסטית והרומית. בין היתר, התגלו וילה רומית גדולה ומפוארת ומבנה חשמונאי ראשון מסוגו בירושלים.

כאמור, למרות ההתנגדויות החליטה הוועדה לאשר את התוכנית לאחר דיון קצר, אך הציבה למתכננים מספר תנאים. "הוועדה המחוזית ירושלים שמעה את ההתנגדויות לתכנית מרכז קדם בירושלים וסברה שהתוכנית להקמת מרכז המבקרים תסייע לחשיפת הממצאים הארכיאולוגים החשובים לציבור הרחב ותשמש מוקד תיירות שיסייע לפיתוח העיר ירושלים", נאמר בהודעת משרד הפנים.

"לאחר שמיעת כל ההתנגדויות החליטה הוועדה לאשר את התכנית בכפוף לשינויים הבאים; צמצום היקפי הבנייה, הנחיה שגובה המבנה לא יעלה על מפלס הרחוב העליון למרגלות החומה באופן שיתאים למיקום בסמוך לעיר העתיקה ולגן הלאומי סובב חומות העיר העתיקה, כן הוחלט שגג המבנה והמעברים למפלס התחתון יהיו פתוחים לרווחת הציבור הרחב וכי שימור הממצאים ארכיאולוגיים יובטח בטרם מתן היתרי הבנייה".

למרות השינויים ההחלטה התקבלה באכזבה בקרב המתנגדים. "הוועדה התעלמה מהנזק שהתוכנית תגרום לתושבי ואדי חילווה", אמר בתגובה עו"ד סאמי ארשיד, שייצג את תושבי סילוואן בדיון, "כפי שהדגשנו בפני הוועדה, הבנייה המוצעת תנציח את ההפקדה והניכור שבין תושבי סילוואן לבין המפעלה ההתנחלותי במקום. בנוסף, הבנייה תפגע בערכי ההיסטוריה של העיר העתיקה וסביבותיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ