ל"ג בעומר: מתנחלים מחברון הדליקו מדורה במטע זיתים בתל רומיידה

החוגגים ציינו את החג בשטח פרטי של משפחת א-קניבי שבלב השכונה הפלסטינית. דובר היישוב היהודי בחברון: איננו פוגעים בשכנינו הערבים ■ במירון החלה הילולת רבי שמעון בר יוחאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לקול צלילי מוזיקה חסידית קצבית הדליקו אמש (שבת), מעט לפני חצות, מתנחלי חברון את מדורת ל"ג בעומר במטע הזיתים של משפחת א-קניבי בלב השכונה הפלסטינית בתל רומיידה. המטע נמצא בחזית בית שמשמש את פעילי הארגון הפלסטיני "צעירים נגד התנחלויות". ארגון שמתעד במצלמות את התנהגות השוטרים, החיילים והמתנחלים בחברון.

בעלי המטע וילדיהם צפו מודאגים באש המתקרבת לעצי הזית שלהם, בעוד הצעירים החוגגים העלו באש דגלים של הרשות הפלסטינית, פתח ודגלים של צוות המשקיפים הבינלאומיים. חברי הלהקה, שהתחילו לארגן את מערכת ההגברה מיד לאחר צאת השבת, ניגנו, קיפצו ושרו בין הבתים הפלסטיניים, שחלונותיהם החשוכים מוגנים בשבכות ברזל. צלם "הארץ", אמיל סלמן, שביקש לצלם מקרוב את המדורה הוכה בידי כמה מתנחלים. שוטר שהיה במקום דרש ממנו לעזוב מחשש להפרת הסדר הציבורי.

המדורה במטע הזיתים בשכונת תל רומיידה, אתמול

מעט אחרי חצות התקשר פעיל מארגון "צעירים נגד התנחלויות" למשטרת חברון והתלונן על המוזיקה וההפרעה לתושבי השכונה. כעשר דקות לאחר מכן הפסיקה הלהקה נגינתה, וכמה עשרות נערים נשארו במקום מול האש הדועכת.

בעבר הגישו בעלי המטע תלונות במשטרה ובמינהל האזרחי על שימוש מסוכן ללא רשות באדמתם, אך ללא הועיל. קצין במינהל האזרחי ביקש לשווא ביום שישי ששלד המדורה לא יוקם בשטח הפרטי. ילדי התנחלויות חברון החלו לאסוף עצים וקרשים כבר ביום חמישי, ושלד המדורה הוכן למחרת מבעוד מועד כדי לא לחלל את השבת. תושבי שכונת תל רומיידה אומרים כי הקרשים נלקחו מבין החנויות הנמצאות בשוק הפלסטיני הסגור.

המדורה במטע הזיתים בשכונת תל רומיידה, אתמול

דובר הישוב היהודי בחברון, נעם ארנון, מסר בתגובה: "ביזארי לשמוע תלונות מערבים על רמקולים, כשהם מפעילים רמקולים אימתניים השכם והערב בעוצמה העולה פי כמה על המערכת הניידת שהופעלה על ידי נערים בליל ל"ג בעומר. הקרקע נקנתה על ידי הקהילה היהודית בחברון כבר לפני 200 שנה. עצי הזית חשובים לכולנו, ואני הצלתי אותם מטפיל דבקון הזית, כשהערבים הזניחו את הטיפול. אנו מצפים מהשכנים להתחשב בחגים יהודיים בדיוק כמו שאנחנו סובלים בשקט את הנפצים, החזיזים, תהלוכות התופים, היריות והרמקולים שהם מפעילים בחגים ובחתונות שלהם".

עוד אמר ארנון כי: "המדורה וטקס ההדלקה מתקיימים במקום כבר 25 שנה ברצף, ומעולם לא היתה תלונה. ברור כי מי שאחראי על התלונה אלו ארגוני אנרכיסטים העושים לילות כימים כדי לערער את השקט ולהילחם בדו-קיום השורר בעיר. ארגונים אלו הם הם המסיתים ומחרחרי המלחמה, והיישוב היהודי בחברון פועל גם השנה, כבכל שנה, לחגוג את חגיו מבלי לפגוע בשכניו הערבים".

בהר מירון סמוך לחצות החלו הדלקות המדורות המסורתיות של האדמו"רים והרבנים, ואלה יימשכו גם במהלך היום, בשעות האור. התנא רבי שמעון בר יוחאי שאת ההילולה על שמו מציינים בל"ג בעומר היה מורגל במחלוקות עם תנאים אחרים, אך ספק אם שיער מחלוקת על ציון יום פטירתו כמו זו שניטשת השנה. בעוד רוב מוסדות החינוך, תנועות הנוער והארגונים ידליקו מדורות הערב (ראשון), ערב ל"ד בעומר, על פי הוראות משרד החינוך והרבנות הראשית, ציבור גדול לא ויתר על המדורה במועדה המקורי, ל"ג בעומר, י"ח אייר.

אלפים עשו את השבת בסביבות מירון, סביב קבר רבי שמעון, ותנועת הרבבות לכיוון ההר החלה מיד עם צאת השבת, במאות אוטובוסים שיצאו מכל רחבי הארץ, בעיקר מהריכוזים החרדיים. מספר העולים להר צפוי להגיע למאות אלפים, באירוע ההמוני הגדול ביותר בישראל. רבים בוחרים שלא לבחור צד במחלוקת ויחגגו את ל"ג בעומר בשתי יממות של מדורות, תהלוכות וחתונות שצפויות להסתיים רק ביום שני בלילה.

החגיגות בהר מירון, אתמול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ