פינוי נוסף באל עראקיב: דחפורים הורסים מבנים בבית הקברות

הפינוי התאפשר לאחר שבימ"ש דחה ערעור על צו להריסת 20 מבנים במתחם, בטענה שהמסמך אינו תקף. תושבת הדרום: "זו תחילת תוכנית הפינוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות גדולים של משטרה ויס"מ הגיעו הבוקר (חמישי) לכפר הבדואי הלא מוכר אל-ערקאיב שבנגב, והחלו בפינוי 20 מבנים שהוקמו בבית הקברות במקום. זאת, לאחר שמוקדם יותר הבוקר דחה בית המשפט ברמלה ערעור של התושבים נגד הפינוי. בהמשך הוגש ערעור נוסף, הפעם לבית המשפט המחוזי בלוד, שהורה צו לעיכוב הפינוי, אולם רוב המבנים כבר נהרסו ופונו.

עם תום הדיון בבית המשפט הבוקר נכנסו לשטח הכפר, שפונה עשרות פעמים בעבר, אנשי מינהל מקרקעי ישראל וכוחות המשטרה והחלו בהריסת המבנים. התושבים עצמם הסתגרו במסגד שהוקם אף הוא במתחם בית הקברות. בפרקליטות אמרו הבוקר כי המבנים אינם נמצאים בבית הקברות אלא סמוך לו.

מאז שנהרס הכפר לראשונה ביולי 2010, מנהלים תושביו מאבק ארוך מול הריסות חוזרות ונשנות על ידי רשויות המדינה. בשל ההריסות בשנים האחרונות עברו 70 מתושבי הכפר להתגורר בתוך שישה מבנים מתחם בית הקברות המגודר. צווי פינוי הודבקו במקום ב-21 במאי, ולתושבים ניתנו 21 יום - שהסתיימו אתמול - להתפנות בעצמם.

בפנייתם של התושבים ללשכת ההוצאה לפועל ברמלה, על ידי עו"ד קייס נאסר, נטען כי מדובר בצווים ישנים שהוצאו לפועל כבר בשנת 2010. עוד נטען כי נקודות הציון שהופיעו בצווים הישנים אינן כוללות את בית הקברות ולכן הצווים אינם חלים בו.

בשבוע שעבר החליטה לשכת ההוצאה לפועל ברמלה כי צווי הפינוי שהוצאו אכן קוימו כבר בעבר ואיפשרה למדינה 72 שעות להגיב להחלטה. בימים האחרונים, מאז שהתקבלה החלטה זו, פנו כמה נציגים של המשטרה אל תושבי הכפר, בשיחות טלפון ואף פנים אל פנים בסיום משמרת המחאה שנערכה ביום ראשון השבוע בצומת להבים, והבהירו כי בכוונתם לבצע את הפינוי בכל מקרה.

הבוקר, כאמור, התיר בית המשפט ברמלה את הפינוי, בטענה שההליכים המשפטיים הסתיימו וכי המשטרה והמדינה נערכו לדבר זמן רב והשקיעו מיליוני שקלים כדי לבצע את הפינוי. עו"ד נאסר אמר הבוקר בשיחה עם "הארץ" כי החלטת השלום ברמלה התקבלה במעמד צד אחד, ולכן הוא הגיש ערעור נוסף לבית המשפט המחוזי בלוד.

"זה מצב מאוד מפחיד", אמרה הודה אבו עבייד, תושבת לקייה ופעילה חברתית. "אנחנו מרגישים שאל עראקיב הולך להיות תקדים, כל מה שיעשו שם יעשו לאחר מכן בשאר הכפרים. יש כמעט 1,000 שוטרים בכפר". לדבריה, "אנחנו רואים בזה התחלה של ביצוע תכנית הסדרה. אמרו שהחקיקה נעצרה ועכשיו השר שמיר לומד את החומר, אבל הפעולות שלו מראות בשטח שהמצב הולך להיות רע".

השייח' סיאח א-טורי, שייח' הכפר אל-עראקיב, אמר אתמול כי "נמשיך במאבק על הכפר שלנו, ואנחנו עדיין מצפים להחלטתו של בית המשפט העליון בעניין בעלותנו על האדמות".

מהפרקליטות נמסר כי "בית משפט השלום ברמלה אישר הבוקר ביצוע צווי סילוק שהוצאו במתחם המכונה 'אל עראקיב', לאחר פלישות חוזרות ונשנות של המבקשים למקרקעי ציבור משך שנים רבות. הצווים אושרו בשלוש ערכאות, לרבות בית המשפט העליון, אשר קבעו כי מדובר באדמות מדינה וכי על המבקשים לפנות את השטח.

"החלטת בית משפט השלום ברמלה היום דוחה את בקשת הפולשים לעיכוב ביצוע הצווים וקובעת כי הבקשה, באופן הגשתה, הוגשה בחוסר תום לב. יודגש כי מדובר בפינוי של התיישבות בלתי חוקית, שבוצעה בסמוך למתחם בית הקברות הקיים במקום. הפולשים מבקשים להציג את הפינוי כמתייחס לבית הקברות עצמו ואולם, מדובר במתחם סמוך בלבד".

עוד נמסר בתגובת הפרקליטות כי "יודגש כי לפולשים מגרשים ובתי מגורים ביישוב רהט הסמוך".

מפורום דו-קיום בנגב נמסר: "אנו מוחים על התנהלותה האלימה של המדינה כלפי תושבי הכפר אל עראקיב. נזכיר כי התושבים מתגוררים בקרקע שסוגיית הבעלות עליה עודנה מתבררת בבתי המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ