תושב רהט מת כתוצאה מעקיצת דבורים במושב לכיש

האיש, בן 35, עבד בשטח חקלאי ופיתח תגובה אלרגית לעקיצה. למרות ניסיונות החייאה ממושכים, מצבו הידרדר ונקבע מותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פועל כבן 35 מת הבוקר (שני) לאחר שנעקץ בידי עשרות דבורים בכל חלקי גופו. המקרה אירע במושב לכיש בשעה שהפועל - ככל הנראה תושב רהט - עבד בשטח חקלאי, נעקץ על ידי דבורים ופיתח תגובה אלרגית. הוא פונה באופן עצמאי למוקד מגן דוד אדום באזור קרית גת שם ביצע בו הצוות פעולות החייאה ממושכות, אולם בסופן נאלץ לקבוע את מותו.

פאראמדיק מד"א, דודו דהאן, וחובש רפואת חירום במד"א, ערן טקיה, שטיפלו באיש במקום, סיפרו כי מכונית פרטית פינתה אותו מהשטח החקלאי במצב קשה.

"במהלך העבודה הוא נתקל בנחיל דבורים ונעקץ עקיצות רבות בגופו, פיתח תגובה אלרגית ואיבד את ההכרה", אמרו, "הידרדרותו היתה מהירה ובתוך דקות הוא איבד גם דופק ונשימה. הענקנו לו טיפול רפואי וביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות וממושכות שכללו מתן שוקים חשמליים, טיפול תרופתי, עיסויים והנשמה ולאחר כשעה קבענו את מותו".

רגישות לעקיצות דבורים היא תופעה שכיחה בעיקר בקרב ילדים, והיא מסתכמת ברוב המקרים בתגובות קלות. מקרים של תגובות קשות הם פחות שכיחים ומקרי מוות כתוצאה מעקיצת דבורה נחשבים לנדירים יחסית. "כשמישהו אלרגי ונעקץ על ידי עשרות דבורים הסכנה היא הרבה יותר גדולה, כיוון שכמות הארס שנכנסת לגופו היא גדולה יותר ועלולה לגרום נזק רב", מסבירה ד"ר יעל גרייף, מנהלת מרפאת אלרגיה בבית החולים בלינסון

טווח הרגישות לעקיצות דבורים הוא רחב ובא לידי ביטוי בתסמינים שונים: מפריחה בעור, נפיחות בשפתיים ובעיניים, כאבי בטן, שלשולים והקאות ועד למצב של שוק אנפילקטי הכולל גם ירידת לחץ דם, קוצר נשימה והפרעות בקצב לב, אובדן הכרה ואף מוות. "מי שפיתח תגובה כללית לעקיצה, אפילו רק פריחה, צריך להגיע למומחה לאלרגיה. אנחנו עורכים לו בדיקות, בין היתר כדי לראות שמדובר אכן בדבורה ולא צרעה למשל, כי רבים נוטים להתבלבל. אז אנחנו מחסנים את המטופל בחומר הארס עצמו", מסבירה ד"ר גרייף. הזריקה ניתנת תחילה אחת לחודש, ובהמשך אחת לשלושה חודשים במשך חמש שנים. במקרים מסוימים היא ניתנת לאורך כל חיי המטופל. בנוסף, מצוידים המטופלים גם במזרק אפיפן, שאותו נושאים באופן קבוע מי שסובלים מתגובות אלרגיות שונות, לטיפול מיידי וראשוני במקרה של עקיצת דבורה.

מחקר מקיף שפרסמה ד"ר גרייף בשנת 2009 עסק באלרגיות לעקיצות דבורים בקרב בני 14-13. על פי המחקר, 4.4% מהילדים דיווחו על תגובה מערכתית רחבה כתוצאה מעקיצת דבורה, שאופיינה בקוצר נשימה, כאבי בטן ואובדן הכרה. עוד העלה המחקר כי ילדים ערבים הם רגישים יותר לעקיצות דבורים, שכן הם דיווחו על יותר תגובות אלרגיות בהשוואה לילדים יהודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ