אינתיפאדת הילדים: ירידה במספר התקריות, יותר קטינים מעורבים

לפי נתוני המשטרה הפרות הסדר וידויי האבנים במזרח העיר פחתו לעומת חודשי הקיץ, אך רק בימים האחרונים נעצרו 10 ילדים מתחת לגיל 12

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

על פי נתוני המשטרה בשבועיים האחרונים חלה ירידה במספר האירועים האלימים במזרח ירושלים ובחומרתם. בימים האחרונים נספרו בין שבעה לשמונה אירועים של ידויי אבנים לעבר שוטרים או תושבים יהודים במזרח ירושלים מידי יום. זאת לעומת מספר כפול במהלך יולי ואוגוסט.

במשטרה גם מצביעים על כך שבשבועיים האחרונים לא היו הפרות סדר המוניות בהן עשרות צעירים רעולי פנים תקפו כוחות המשטרה בידויי אבנים, בקבוקי תבעירה וזיקוקים, כפי שקרה במהלך יולי ואוגוסט.

עם זאת, נמשכת המעורבות חסרת התקדים של קטינים וילדים באירועים. על פי נתוני המשטרה בתשעת הימים האחרונים נתפסו על ידי הכוחות 66 חשודים בידויי אבנים. 10 מבין החשודים שנתפסו הם ילדים מתחת לגיל 12, כלומר מתחת לגיל האחריות הפלילית.

בני נוער פלסטינים חוסמים כביש בשכונת ואדי ג'וז, לפני כשבועיים צילום: אי־אף־פי

במקרה כזה המשטרה מזמנת את ההורים, מעדכנת את רשויות הרווחה ומשחררת את הילד. 38 עצורים נוספים הם קטינים מתחת לגיל 18 ורובם מתחת לגיל 16. כפי שפורסם ב"הארץ", על פי המדיניות החדשה של הפרקליטות, בכל מקרה שבו יוגש כתב אישום, תבקש המדינה גם להאריך מעצרם של כל החשודים, כולל הקטינים, עד לתום ההליכים בעניינם.

אתמול הגישה פרקליטות מחוז ירושלים שלושה כתבי אישום נגד ארבע קטינים בני 14 עד 16, מעיסוויה, בגין מעורבותם לכאורה באירוע תקיפת תחנת הדלק שבין עיסוויה לגבעה הצרפתית. על פי כתבי האישום הם הגיעו לתחנה יחד עם צעירים נוספים כשהם רעולי פנים, השליכו אבנים ובקבוקי תבעירה פרצו לחנות וגנבו משם מוצרים.

האירוע נחשב לאחד מהאירועים הקשים בהפרות הסדר בירושלים ועד עתה כל שמונת העצורים בחשד למעורבות באירוע הזה הם קטינים. חבורה נוספת של שמונה קטינים נעצרה בשכונת אבו טור, בחשד שהיוו חוליה מאורגנת להכנה והשלכת בקבוקי תבעירה. רוב החשודים במקרה הזה הם בגילאי 13-14.

עוד עולה מהנתונים כי יש ירידה במספר האירועים של ידוי בקבוקי תבערה. בשבוע האחרון נרשם אירוע אחד בלבד של ידוי בקבוק תבעירה לעומת למעלה מ-20 בקבוקים שהושלכו בימי שיא המהומות במהלך הקיץ. כמו כן נרשמה ירידה במספר התקיפות נגד הרכבת הקלה באזור שועפט לכדי פחות מאירוע אחד ביום של השלכת אבן לעבר הרכבת. עם זאת במשטרה מודים שהם טרם הצליחו למגר את התופעה לחלוטין.

במשטרת ירושלים ובעירייה מתחו בימים האחרונים ביקורת נוקבת נגד חברת סיטי פס בטענה שהחברה נתנה פרסום מוגזם לאירועי ידויי האבנים לעבר קרונות הרכבת. בעירייה ובמשטרה אף רמזו לכך שהחברה מבקשת על ידי כך להגדיל את סכומי הפיצויים שהיא צפויה לקבל מהמדינה בגין האירועים. מסיטי פס נמסר בתגובה: "מדובר בטענה מופרכת לחלוטין. מי שחושב שניתן להסתיר את זריקות האבנים ובקבוקי התבערה על הרכבת מציבור הנוסעים טועה ומטעה".

בשבועיים האחרונים פתחה משטרת ירושלים במבצע תחת השם "ימי תשובה" שמטרתו להביא לדעיכת האירועים האלימים. במסגרת המבצע חולקו שכונות העיר לגזרות וכוחות גדולים פועלים בהם בעיקר באמצעות מבצעי מעצרים. כוח משימה מיוחד הוקם גם לצורך התמודדות עם בעיית ידויי האבנים לעבר הרכבת הקלה.

נכון להיום ישנה סבירות גדולה כי חג הקורבן המוסלמי יפול בדיוק על יום הכיפורים. המשמעות היא היערכות חסרת תקדים של כוחות משטרה במזרח ירושלים לקראת יום כיפור. להערכת גורם משטרתי, אם צירוף הימים הזה אכן יתרחש, סדר הכוחות בעיר יהיה פי ארבע מזה של יום כיפור רגיל, שכן יהיה צורך לחצוץ בין עשרות אלפי מתפללים מוסלמים שיגיעו לתפילות בהר הבית לבין עשרות אלפי היהודים שיגיעו לכותל המערבי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ