שירות אוטובוסים שיפעל בשבתות הושק בירושלים בסוף השבוע

קו ה"שבוס", המופעל על ידי חברה פלסטינית ממזרח העיר וצפוי להתבסס על דמי מנוי, הסיע בערב שבת כמאה נוסעים. עד כה נרשמו כמנויים כמעט 600 תושבים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

שירות אוטובוסים שיפעל בשבתות החל לפעול בסוף השבוע בירושלים. השירות, הנקרא "שבוס", מופעל על ידי פעילים חברתיים ופעילי מרצ, באמצעות קואופרטיב שהוקם בסיוע מימון המונים. הקמת הקואופרטיב עוקפת את המכשול המשפטי, שכן החוק אוסר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בירושלים אך לא הפעלת תחבורה פרטית - גם על בסיס קבוע.

השירות החדש מופעל באמצעות חברת הסעות פלסטינית ממזרח ירושלים ונהגים ערבים. ביום ההפעלה הראשון, אתמול (שישי), השתמשו בו כמאה נוסעים - רבים מהם סטודנטים מאזור הגבעה הצרפתית ובליינים חילונים משכונות בית הכרם וקרית יובל. השירות פעל בין השעות 20:00 ו-2:00 לפנות בוקר שבת, ונסע בין רוב השכונות החילוניות של העיר לבין מוקד הבילויים במרכז ירושלים ובחזרה.

לאחרונה גייסו יוזמי השירות באתר "הדסטרט" 111 אלף שקלים, סכום שנועד למימון השירות עד שיהפוך למאוזן מבחינה כלכלית. עד כה נרשמו כמינויים לשירות כמעט 600 מתושבי ירושלים, והמארגנים אופטימיים לגבי האפשרות לקיים את השירות לאורך זמן ואף להרחיב אותו. "קיבלנו תגובות מצוינות, אנשים שמחו להשתמש בשירות", אומר חובב ינאי, ממארגני המיזם, "בסוף השבוע היתה קפיצה במספר החברים באגודה, ואם נשתפר כמו שאנחנו מתכננים נגיע לאיזון כלכלי בעוד זמן לא רב". השירות אמור להיות מבוסס על קהילת מינויים, שישלמו 50 שקל בשנה תמורת "מניה" באגודה השיתופית ו-30 שקלים בחודש תמורת נסיעה חופשית בקווי האוטובוס.

נוסעים ב"שבוס" בשכונת פסגת זאב, בליל שבתצילום: אוליבייה פיטוסי

היום הפגינו כמה עשרות חרדים ברחוב הנביאים במרכז העיר, בדרישה לסגור את הרחוב לתנועת כלי רכב בשבת. המפגינים חסמו לזמן קצר את התנועה ברחוב וברחוב סמוך, עד שפוזרו על ידי כוח משטרה. הרחוב מהווה מוקד למחאה חרדית זה כמה שנים, וההפגנות מגיעות לשיאן בתחילת הקיץ, כאשר השבתות מתארכות.

השבוע רשם המחנה החילוני בירושלים ניצחון נוסף: בעלי בית קפה חדש שייפתח בגן העצמאות שבמרכז העיר הודיעו שייפתח בשבתות, עקב לחץ חילוני. בית הקפה, שהוקם בשיתוף העירייה, נועד במקור לפעול בשבת, אבל לאחרונה התברר כי בכוונת בעליו להפכו "כשר למהדרין" כדי לפנות לציבור הדתי ולפיכך גם לסגור אותו בשבתות. שלשום הודיע סגן ראש העיר מטעם סיעת התעוררות, עופר ברקוביץ', כי הבעלים נמלכו בדעתם ויפתחו את המקום בשבתות. "אחרי תהליך ארוך של חמש שנים שבו קידמנו את הפרויקט, אני שמח שבית הקפה יפעל גם בסוף השבוע, כפי שתוכנן", מסר. "לאט לאט ירושלים הופכת אטרקטיבית עבור כלל התושבים, גם עבור משפחות וגם בסופי השבוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ