ניר חסון
ניר חסון

כוחות הכיבוי מתחילים להשיג שליטה על השריפה הנרחבת שמתחוללת מאז שעות אחר הצריים היום (שישי) באזור היישובים תרום, תעוז וכפר אוריה שבאזור בית שמש. עד כה עלו באש ונשרפו כליל יותר מ-1,500 דונמים של חורש טבעי יער, צמחייה ושטחי בור. על פי שירות הכבאות וההצלה, זו השריפה הגדולה ביותר מאז השריפה בכרמל מבחינת כוח אדם. כביש 44, בין צומת נחשון לצומת שמשון, יישאר סגור עד מחר בבוקר. מטיילים מתבקשים לא להגיע לאזור מחשש להתלקחות מחודשת.

יותר מ-70 צוותי כיבוי, 12 מטוסים וכ-150 לוחמי אש ומתנדבים פעלו במקום. במהלך היום הוזעקו לזירה צוותים מגזרות סמוכות, כולל עשרות לוחמי אש בחופשה, וכן כבאיות ועובדי כיבוי של הקרן הקיימת, מיכליות של פיקוד העורף ומסוק משטרתי. מטיילים פונו מיער הנשיא, יער אשתאול ויער צרעה, וכן פונה מאהל בדואי בסמוך לאזור התעשייה הר טוב. לא פונו בתים ביישובי האזור והם לא עמדו בסכנה. על פי ההערכות, צוותים יישארו בזירה גם בשעות הלילה למנוע התלקחות נוספת.

כבאית באזור השריפה, היוםצילום: דוברות כיבוי אש בית שמש

טפסר שמוליק פרידמן, ממלא מקום ראש אגף מבצעים בנציבות כבאות והצלה, אמר לקראת הערב: "אנחנו מתמודדים עם שריפת ענק במימדים גדולים. היא מתפרסת על שטח גדול במיוחד. לוחמי האש פרוסים בכוחות גדולים בשטח ונותנים מענה איכותי, תוך סיכון עצמי גדול. למרות החום הכבד והעשן, הצליחו לוחמי האש לעצור את האש ומנעו ממנה להתפשט ליישובים תרום, תעוז ואשתאול ואזור התעשייה הר טוב.

נציב הכבאות, רב טפסר שחר איילון, נמצא במקום. לדברי מפקד מחוז ירושלים, טפסר בכיר אלי פרץ שמפקד על הכוחות בשטח, השריפה החלה ליד בית העלמין של המושב תעוז ומתפשטת מזרחה. "אנחנו נמצאים סביב היישובים המאוימים, לא פינינו עדיין אף יישוב אך הכוחות ערוכים לכך". גם במשטרת ירושלים הבהירו שבינתיים לא נשקפת סכנה ממשית ליישובים. טפסר ראובן יצחק, מפקד התחנה בבית שמש, הוסיף כי "כרגע אין שליטה ולוחמי האש בחירוף נפש אמיתי ובאומץ רב נאבקים בלהבות ענק כדי למנוע מהאש לפרוץ ליישובים הסמוכים".

בגליל, לאחר מספר שעות הושגה שליטה על שריפה נוספת שהתחוללה בשתי גזרות ביער ליד הושעיה. עשרה צוותים ושני מטוסי כיבוי עסקו בהשתלטות על שריפה, וכעת הכוחות שנותרו בשטח פועלים לכבותה. בתים באזור לא היו בסכנה ולא נפגעו.

השריפה כפי שהיא נראית מכביש 44 לכיוון צומת שמשוןצילום: דוברות כיבוי אש בית שמש

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ