הפרקליטות למשטרה: לחקור חשד לאונס במועדון אלנבי 40

ההחלטה נעשתה בעקבות פרסום דברי הצעירה בסוף השבוע כי "ההסכמה לא היתה כשהייתי שפויה". מאות הפגינו הערב מול המועדון בדרישה לסגור אותו: "עושים פה רווחים מאונס נשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים מול מועדון אלנבי 40, הערב בתל אביב
מפגינים מול מועדון אלנבי 40, הערב בתל אביבצילום: דודו בכר

הפרקליטות החזירה היום (שלישי) למשטרת מחוז תל אביב את תיק חקירת האירוע במועדון "אלנבי 40" בעיר, והורתה לחקור מעתה חשד לאונס. הצעירה, שתועדה מקיימת יחסי מין עם גברים על הבר במועדון, אמרה בראיון לחדשות 2 בסוף השבוע: "באותו רגע אולי הסכמתי (ליחסי המין), אבל ההסכמה לא היתה כשהייתי שפויה". הערב הפגינו מאות בני אדם מול המועדון וקראו לסגור אותו לאלתר.

בפרקליטות הבהירו כי עד היום לא נחקר חשד לאונס משום שלא הוגשה תלונה על כך, אלא תלונה על פרסום תועבה. עם פרסום דבריה של הצעירה לפיהם לא היתה שפויה במעשיה, ניתנה הוראה לחקור חשד לאונס. בחקירה הראשונית של הצעירה היא הכחישה כי נאנסה, או כי המעשה נעשה בכפייה או שלא היתה מודעת למעשים. לכן, התיק כולו התנהל על עבירות בגין הפרת הסדר הציבורי.

מפרקליטות מחוז תל אביב נמסר כי "התיק הגיע לפרקליטות בחשד לעבירה של פרסום תועבה ולא עבירת אינוס. משהסתבר בימים האחרונים כי קיימת אפשרות שמדובר בחשד לעבירת אינוס, ביקשה הפרקליטות מהמשטרה לבצע השלמות חקירה בהקדם". מהמשטרה נמסר הערב: "היום, לאחר בחינת הפרקליטות ולאחר שמי מהמעורבים מסר באמצעות התקשורת פרטים חדשים, הוחלט להשיב את התיק ליחידה החוקרת ולחקור את המעורבים בגין חשד לביצוע לכאורה של עבירת אינוס".

מאות בני אדם הפגינו הערב מחוץ למועדון ודרשו לסגור אותו לאלתר. "זה אונס", אמרו בזה אחר זה הנואמים בהפגנה בהתייחסם למה שאירע במועדון. "הם עושים פה רווח מאונס של נשים", "לא זה לא", "די להחפצה" ו"שום לבוש אינו הסכמה לאונס", קראו שוב ושוב המפגינים, נשים וגברים, רובם צעירים ובני נוער. כמה מהם הניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר: "באלנבי 40 הורסים חיים, אנחנו הורסים את אלנבי 40", "מה היית עושה אם זאת היתה הבת שלך?". המועדון עצמו היה סגור בעת ההפגנה. שוטרים נעמדו סביבו מחשש שהמפגינים ייגרמו למקום נזק.

ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: דודו בכר

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני), סיפרה כי לפני ההפגנה פגשה את הצעירה "שעברה פה לפני כחודשיים אונס על ידי מספר גברים". לדבריה, "הנערה שבורה, מרוסקת, לא מסוגלת לצאת מביתה. יש לה מחשבות אובדניות. היא לא מסוגלת להמשיך בחייה אחרי מה שהיא עברה". סוויד אמרה כי הנערה שתתה לשוכרה במועדון ו"הגיעה למצב שהיא כבר לא ידעה מה קורה איתה". היא קראה לחקור את באי המועדון ולסגור אותו "כי בוצעה בו עבירה פלילית. צריך לחקור את כל מי שהפיץ את הסרטונים כי אנחנו, החברה, עושה שיימינג לנערה הזו שוב ושוב. רק היום, אחרי ההתאגדות של כולנו, הפרקליטות הורתה למשטרה לחקור את התיק על אונס".

המשטרה סירבה תחילה להתיר את קיום ההפגנה מול המועדון ורק אחר הצהריים נענתה לבקשת המארגנים. "היה לרגע שיבוש", אמרה ח"כ מרב מיכאלי, אף היא מהמחנה הציוני. "היה רגע שבו המשטרה לא רצתה שנפגין כאן כי זה מפריע לסדר הציבורי. ואנחנו אומרות למי שלא הבין עדיין – זה בדיוק הסדר הציבורי שאנחנו רוצות להפריע לו – סדר ציבורי שבו אפשר לאנוס בחורה על הבר כאילו כלום וכולם עומדים מסביב ומריעים ומצלמים ואחר כך מפיצים את זה ברשת". בהתייחסה להחלטה לחקור חשד לאונס גם ללא תלונה של הצעירה אמרה מיכאלי: "סוף סוף יש הבנה שהתפקיד של לחקור ולהעמיד לדין אנסים הוא לא של המתלוננת אלא של גורמי אכיפת החוק".

"אנחנו לא מצליחות להבין איך מקרה כמו זה שקרה באלנבי 40 הפך לפרשה שיש בצדה מחלוקת?", אמרה מרים שלר, מנהלת מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בתל אביב. "איך זה לא ברור לכל אדם עם עיניים שרואות ולב שמרגיש שמה שקרה באותו ערב במועדון לא צריך לקרות?". שלר הוסיפה כי "מתוך כל התלונות שמוגשות על תקיפה מינית 70 אחוז נסגרות ללא כתב אישום. במציאות כזאת שבה לא בטוח שכדאי לפנות לרשויות אין לנו מה להתפלא שנשים מסרבות להגדיר את מה שקרה להן אונס ולא מגישות תלונה למשטרה. בתרבות שמציבה את הנפגעת כחשודה מיידית, לא פעם הפניה לרשויות עושה יותר נזק מתועלת".

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, קראה גם כן לסגור את המועדון לצמיתות. לדבריה, "לבעלי המועדון ועובדיו שהיו נוכחים בזמן המעשים והניצול המיני שאותה בחורה עברה ישנה אחריות על המבלים במקום, ולא רק שהיו צריכים להפסיק את שהתחולל על הבר אלא עוד קודם, היה עליהם להפסיק את אספקת המשקאות למי שכבר איבד את שיקול דעתו משתיית יתר. אין לתת רשיון עבודה למקומות המעודדים עבריינות וניצול חסרי ישע".

הנהלת המועדון הודיעה היום כי החליטה לסגור אותו באופן זמני "לצורך בדיקה ובחינה חיצונית ופנימית של האירוע, וכדי לאפשר לרשויות להתמקד בעובדות האירוע ולנצל את הזמן ללימוד ותדרוך צוות המועדון". ההנהלה טענה כי "התנהגות לא צפויה" הותירה את צוות המועדון ומנהליו ללא כלים להתמודד עם ההתרחשות בזמן אמת. "לכל ברור המרחק בין חובת הרשויות לבחון על פי החוק היבש, בצד זכות הציבור לגבש את אורחות חייו וגבולותיהם", מסרה ההנהלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ