שירותי הכבאות בירושלים: השריפה במשרדי "בצלם" פרצה ככל הנראה מקצר חשמלי

אמש עלה חשד כי מדובר בהצתה, ובכבאות מדגישים כי החקירה נמשכת. עובד רשות העתיקות, שהיה בקומה הראשונה של הבניין כשפרצה השריפה, העיד שלא שמע רעשים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי "בצלם" לאחר השריפה, הבוקר
משרדי "בצלם", הבוקרצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

מממצאי חקירה ראשוניים של צוות החקירה מטעם שירותי כבאות ירושלים עולה הבוקר (שני) כי השריפה במשרדי "בצלם" אמש פרצה ככל הנראה מקצר חשמלי, ולא בשל הצתה. עם זאת מדגישים בכבאות כי מדובר בממצאים ראשוניים והחקירה נמשכת. עובד רשות העתיקות, שהיה בקומה הראשונה של הבניין כשפרצה השריפה והזעיק את מכבי האש, העיד שלא שמע רעשים ולא חש שמישהו אחר נמצא בבניין באותם רגעים.

אמש, בסביבות השעה 21:15, פרצה שריפה בבניין ברחוב מקור חיים בירושלים, בשכונת מקור חיים, שם שוכנים בין היתר משרדי ארגון "בצלם" ומשרדי מחוז ירושלים של רשות העתיקות. כוחות כיבוי האש השיגו שליטה על השריפה קצת לאחר השעה 23:00, וסברו תחילה כי מדובר בהצתה. צוות חקירה הוקם לבדיקת נסיבות השריפה. בעת השריפה היו משרדי "בצלם" ריקים מאדם. מהבניין חולץ אדם אחד שנפגע קלות משאיפת עשן, והוא פונה לבית החולים שערי צדק בעיר.

קרדיט: דוברות כבאות והצלה

כוחות הכיבוי דיווחו על שני מוקדים לשריפה בקומה הראשונה של הבניין, שם נמצאים משרדי "בצלם", מה שהגביר את החשד שמדובר בהצתה. עיקר הנזק נגרם למשרדי הארגון. נזק בינוני נגרם למשרד רשות העתיקות.

האש חדרה מבעד לדלת הכניסה של משרדי "בצלם" וגרמה נזקים קשים מאוד לציוד, מסמכים ומחשבים שהיו במקום. לדברי אנשי הארגון, רוב המידע הדיגיטלי מאוחסן בשרתים שנמצאים במקום אחר. בסביבות השעה 21:30 התריעו גלאי אבטחה על תנועה במקום, אך מצלמות האבטחה קלטו בעיקר עשן רב.

כוחות כיבוי ליד הבניין בו פרצה השריפה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

מדובר בבניין משרדים גדול בשכונת מקור חיים. מלבד משרדי "בצלם", שכן שם עד שנה שעברה ארכיון המדינה שהיה מאובטח על ידי שב"כ. בשנה האחרונה פועל במקום בית כנסת והבניין פתוח בכל שעות היממה. אנשים שהיו במקום לאחר השריפה סיפרו כי כל חלונות הבניין נותרו שלמים ולא נראה שדלת משרדי הארגון נפרצה.

בקומה הראשונה, שבה שוכנים משרדי "בצלם" שניזוקו, שוכנים גם משרדי מחוז ירושלים של רשות העתיקות. בקומה הרביעית שוכנים משרדי "יד ביד" - העמותה המפעילה את בית הספר הדו-לשוני. עשן רב מילא את כל קומות הבניין, אך האש לא התפשטה מעבר לקומה הראשונה.

מארגון "בצלם" נמסר כי "אנחנו ממתינים עדיין לממצאי חוקרי כיבוי האש, אבל אם יתברר שמדובר בהצתה מכוונת, הרי שאי אפשר לראות אותה במנותק מגל ההתקפות וההכפשות נגד ארגוני זכויות האדם. מובן שהנזק למשרדנו לא ימנע מאתנו להמשיך בעבודתנו לתיעוד עוולות הכיבוש וחשיפתן".

צוות מז"פ מחוץ למשרדי "בצלם" בירושלים, הבוקר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ