ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים הודיעה היום (חמישי) לבעליהם של חמישה מרכולים ופיצוציות במרכז העיר כי החליטה סופית לאכוף את סגירת העסקים בשבתות. על פי ההחלטה האכיפה תחל ב-2 בפברואר.

ההחלטה הראשונה בנושא התקבלה לפני כחצי שנה, אז החליט היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אלי מלכה, להגדיר איזורי אכיפה מוגברים בשבתות. לטענת לשכת ראש העיר ניר ברקת ההחלטה התקבלה ללא קשר ללחצים פוליטים, אלא כדי להתמודד עם קושי משפטי שעלה בעקבות הדיונים בבג"ץ בנוגע לאכיפת סגירת העסקים בשבתות בתל אביב.

בעקבות ההחלטה הקודמת ביקש עו"ד יוסי חביליו, לשעבר היועץ המשפטי של העירייה וכיום עומד בראש עמותת "צחור" המסייעת לעסקים נגד העירייה, לערוך שימוע לבעלי העסקים. בשימוע טען חביליו שמדובר בהחלטה פוליטית, שעומדת בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה בעניין משחקי הכדורגל בשבת. וכן כי מדובר ממילא באזור ללא נוכחות חרדית או דתית וללא בתי כנסת.

בעלי המרכולים קיבלו היום הודעה על כך שהטיעונים שהועלו בשימוע נדחו. "אנו דוחים את הטענה לפיה מדובר באזור שאיננו כולל אוכלוסייה דתית רבה, שכן האזור בו ממקום המרכול מהווה דרך מעבר בין שכונות דתיות וחרדיות לבתי תפילה ולכותל המערבי", נכתב בחוות דעת משפטית שצורפה למכתב.

עו"ד חביליו מסר בתגובה כי "עיריית ירושלים ממשיכה בהתנהלותה הבריונית ומחלקת צווי סגירה לבעלי המרכולים. שוב ברקת נכנע לחרדים משיקולים פוליטיים על חשבון תושבי ירושלים שבחרו בו. ברצוני להדגיש שהמאבק רק החל, הן ציבורית והן משפטית ואנחנו נפנה לבית המשפט בדרישה לבטל את הצווים. אנו נמשיך להיאבק על קיום הפלורליזם בירושלים לרווחת כל תושביה, ולהערכתי המרכולים יישארו פתוחים".

מהעירייה נמסר כי "אין שינוי בהנחיית היועץ המשפטי לעירייה באשר לסגירת חלק מהמרכולים במרכז העיר שפועלים בניגוד לחוק בשבת, זאת בהמשך לפסק הדין באשר לסגירת המרכולים בתל אביב. בתום הליך השימועים הוחלט לממש את החלטת היועץ המשפטי בתוך 60 יום בשבעה מרכולים, ואילו למרכול אחד הנמצא בבעלות נוצרית יותר להיפתח בשבת בתנאי שייסגר ביום ראשון. העירייה תמשיך לפעול על פי החוק והסטטוס קוו המאפשר בילויים, מסעדות וקולנוע בשבת ואוסרים מסחר ותחבורה ציבורית. מדובר בשבעה מרכולים מתוך מאות עסקים הפתוחים בשבת בהתאם לסטטוס קוו".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"מצער מאוד לשמוע שראש עיריית ירושלים ושותפיו מעוניינים לזרז את תהליך הגירת האוכלוסייה החילונית מן העיר, ולהפוך אותה לשמורת טבע אורתודוכסית. אוכלוסיית ירושלים המגוונת זכאית למענה מגוון לאופי השבת, וזה כולל לפחות פעילות תרבותית ובידורית, חנויות נוחות, שירותי מזון ותחבורה ציבורית מוגבלת. מי שאינו מבין זאת מבקש לפגוע בירושלים, למנוע ממנה לתפקד כבירת ישראל, ולהתעלם מבוחריו. חבל מאוד שראש העיר, אשר הכריז על כוונותיו להתקדם בסולם הפוליטי הלאומי, אינו מקדם עיר פלורליסטית, פורחת ומגוונת אוכלוסיה".

חברת מועצת העיר מטעם מרצ, לורה ורטון, הביעה גם היא את מחאתה בנוגע להחלטה. "לא ייתכן שראש העיר יסגור עסקים הפועלים כבר עשרות שנים במרכז העיר רק כדי לרצות את חברי הקואליציה שלו", אמרה בתגובה. "אני קוראת לו לחזור בו כפי שהוא למד לעשות עם כל הפיטורים שהוא הכריז עליהם וחזר בהם לאחרונה. בכוונתי להמשיך להיאבק עם הציבור נגד הגזירה השבועית שלו, ואני בטוחה שננצח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"