שישה הרוגים בתאונה בין אוטובוס למשאית בכביש 1

בין ההרוגים יעקב חשין בן 27 וישראל וינברג בן 26 מירושלים. עוד 12 נפצעו, בהם אחד קשה. נבדק חשד שהאוטובוס בו נסעו התנגש במשאית שעמדה בשוליים בין לטרון לענבה ובלטה לנתיב הנסיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינוי ההרוגים מזירת התאונה, הערב
פינוי ההרוגים מזירת התאונה, הערבצילום: גיל כהן מגן

שישה בני אדם נהרגו הערב (ראשון) בתאונת דרכים בין אוטובוס למשאית בכביש 1 בין לטרון למחלף ענבה. עוד 12 בני אדם נפצעו, בהם אחד במצב קשה והשאר במצב קל. מטעם אגד נמסר כי נהג קו 402 מירושלים לבני ברק כפי הנראה פגע במשאית שעמדה בשוליים ובלטה לתוך נתיב הנסיעה. נבדקת האפשרות כי דעתו של נהג האוטובוס היתה מוסחת ולכן לא הבחין במשאית. הכביש נחסם לכיוון מערב ממחלף לטרון למחלף ענבה.

בין ההרוגים יעקב חשין בן 27 וישראל וינברג בן 26, שניהם תושבי ירושלים. חשין השתייך לחסידות ברסלב ווינברג השתייך לחסידות סלונים. בבית החולים אסף הרופא נאבקים כעת על חייה של בת 20 מירושלים, שהובהלה במצב קשה. סגנית מנהל ביה"ח ד"ר ענת אנגל סיפרה כי "מיטב המומחים עושים את המרב לטפל בפציעותיה. מהאבא הבנו שהיא היתה בתאונה עם אחותה הצעירה, שנפצעה קל. בשלב זה לא נשקפת סכנה לחייה".

קו 402 שנפגע בתאונה, הערבצילום: אורי דיוויס, דוברות איחוד הצלה

מחקירה ראשונית עולה כי נהג המשאית, תושב מזרח ירושלים, עשה את דרכו מירושלים לכיוון מערב וכשעבר את מחלף לטרון שמע רעשים בוקעים מהמנוע. הוא עצר בשולי הדרך, שמוגדרים כמותאמים לעצירת רכבים, במטרה לבדוק את מקור הרעש. לאחר כדקה, לדברי הנהג, התנגש האוטובוס עם צדו הימני בצדה השמאלי של המשאית, שחתך אותו ופגע בנוסעי האוטובוס. ראש אגף התנועה ניצב ירון בארי הבהיר כי מדובר בתאונת דרכים ולא באירוע על רקע פלילי או לאומני. דובר אגד רון רטנר אמר כי האוטובוס "ככל הנראה פגע במשאית שעמדה בשוליים ושבלטה לתוך נתיב הנסיעה, מבלי שהנהג הבחין בה. נסיבות התאונה נבדקות".

חמישה מההרוגים מתו בזירת האירוע, וההרוג השישי מת מאוחר יותר בבית החולים שיבא בתל השומר. 12 הפצועים פונו לבתי חולים שונים: לבית החולים אסף הרופא פונתה הפצועה שהגיעה באורח קשה. לשיבא פונו שלושה במצב קל, למעייני הישועה פונו שניים במצב קל, לביה"ח קפלן ברחובות פונו שלושה פצועים באורח קל ולבית החולים וולפסון פונו שלושה במצב קל. בכמה מבתי החולים נפתחו קווי חירום לבירורים: ביה"ח קפלן בטלפון 1255-181, ביה"ח שיבא בטלפון 1255-131 וביה"ח אסף הרופא בטלפון 1255-188.

ראש אגף התנועה במשטרה, ניצב ירון בארי, הגיע לזירה. "אנחנו נמצאים בשלב ראשוני של החקירה. בשלב זה עולה שהאוטובוס פגע כנראה בדופן המשאית. המשאית עמדה בשולי הכביש לאחר שנתקעה. רוחב השול כשני מטרים, וככל הנראה היסח דעת של נהג האוטובוס הוא זה שגרם לתאונה". בארי הדגיש מספר פעמים שמדובר בתאונה, בין היתר במטרה להזים שמועות שעלו לאחר היוודע מוצאו של נהג המשאית, לפיהן מדובר באירוע על רקע לאומני. "אחד הדברים שנבדקים זה אם היה מטען שבלט מהמשאית", הבהיר בארי.

המשאית המעורבת, הערבצילום: אורי דיוויס / דוברות איחוד הצלה

נהג המשאית נפצע קל בלבד, בעיקר כתוצאה מההלם שחווה בעקבות התאונה. הוא שוחרר לאחר טיפול רפואי ראשוני ונחקר מיד לאחר מכן על מה גרסתו לאירוע. מיד לאחר התאונה הספיק הנהג להתקשר למשפחתו, שמיהרו להגיע למקום. "הוא התקשר וצעק שיש תאונה גדולה, הוא צעק את זה וניתק", סיפר אחד מאחיו. "לפני זה עוד הספיק לספר שיש לו בעיה במנוע או בגיר והוא עוצר בצד הדרך כדי לבדוק את זה. אבל פתאום הוא התחיל לצעוק שזה נראה כמו מלחמה, שיש תאונה. אחרי כמה דקות, כשהתקשרנו למשטרה לדווח מה קרה, הם כבר אמרו לנו שיש תאונה קשה".

יחיאל מילר, מתנדב באיחוד הצלה שהיה בסמוך לזירה סיפר: "מדובר בזירה קשה עם מעורבות אוטובוס שככל הנראה התנגש במשאית בצד הדרך. כשהגעתי לזירה נתקלתי בילד ושתי ילדות ללא הכרה וללא דופק ונשימה, וכמו כן מספר מבוגרים שאיבדו את ההכרה ומספר רב של נוסעים שהיו בהכרה וסבלו מחבלות ופציעות. יחד עם מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה הענקנו טיפול רפואי ראשוני לנפגעים. למרבה הצער נקבע מותם של חלק מהנפגעים בזירת התאונה".

ינון יזדי, שנסע על האוטובוס שהיה מעורב בתאונה, סיפר לרדיו "קול ברמה": "נהג המשאית עמד בצד ואותת. באנו במהירות הזויה, נהג האוטובוס חתך את הסיבוב, נסע כמו מטורף לדעתי... מישהו צעק לי 'הצילו, הצילו' אז הרמתי מעליו את הספסל ופשוט הוצאתי אותו החוצה. הוא צעק לי 'אשתי בין הספסלים, לך תביא את אשתי' ולא ידעתי מה לעשות אז ירדתי מהר לכביש וצעקתי לאנשים. אנשים לא ראו שהאוטובוס נפגע כי הצד השלם של האוטובוס פנה לכיוון הכביש, הצד שנפגע פנה לכיוון השני. אז פשוט עצרתי אנשים ואמרתי להם 'תתקשרו מהר לאמבולנסים, יש פה אנשים מתים'". יזדי נפצע קל באירוע וטופל בבית החולים תל השומר.

בעקבות התאונה הורה שר התחבורה ישראל כץ למנכ"ל משרדו לפעול לזירוז התקנת מערכות מצילות חיים במשאיות ואוטובוסים. זאת, לאחר שלפני כשבועיים חתם השר על תקנה המחייבת כלי רכב אלו להתקין מערכות של בקרת סטייה מנתיב ושמירת מרחק מלפנים החל מאחד בנובמבר. משרד התחבורה הודיע כי יפעל מול האוצר כדי לתמרץ בעלי רכב שיתקינו את המערכות לפני התאריך.

בשבוע שעבר נהרגו בתאונות דרכים לפחות חמישה בני אדם. ביום שישי נהרג גבר כבן 60 בתאונת דרכים בכביש 85 בגליל, ולילה קודם לכן נהרג בן 35 בתאונת דרכים בגדה. ביום שלישי נהרגו שלושה בני אדם בתאונת דרכים חזיתית בכביש 31 סמוך לצומת שוקת בנגב.

מתחילת השנה נהרגו 45 בני אדם בתאונות דרכים, אשר מצטרפים ל-355 בני האדם שנהרגו בתאונות דרכים בשנת 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ