מי אחראי לפתחים גדולים שנפערו בבניין לשימור בירושלים?

הפתחים נפערו לאחרונה בחזית בניין הדואר המרכזי בבירה. אדריכלים טוענים כי העירייה אישרה לשנות בניין לשימור בניגוד לחוק, גורמים בעירייה אומרים שהיזם חרג מההיתר שניתן לו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בניין הדואר המרכזי בירושלים לאחר פריצת הפתחים, השבוע
בניין הדואר המרכזי בירושלים לאחר פריצת הפתחים, השבוע. בקשת היזם התקבלה רק לאחר הפעלת לחציםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

בניין הדואר המרכזי השוכן בין הרחובות יפו וכורש במרכז ירושלים נבנה בשנות ה–30 כאחד משלושה מבני השלטון המרכזיים של ממשלת המנדט הבריטי בירושלים. הוא נחשב לאחד מ-110 המונומנטים לשימור מחמיר בעיר. המשמעות היא כי נאסר כל שינוי במראה הבניין. למרות זאת, בשבועות האחרונים נפתחו פתחים במבנה, תוך פגיעה בחזית המקורית שלו, לאחר שלחצים הופעלו על ועדת השימור של העירייה, האחראית למבנים מהסוג הזה — בין השאר, על ידי אחד מסגני ראש העיר. יושב ראש ועדת השימור הופתע בעצמו כשגילה לאחר מעשה שבמקום פתח אחד, קטן יחסית, שאושר, נפערו שלושה פתחים גדולים.

חברה פרטית בשם "ארטסטוק יהודה" רכשה לאחרונה חלקים מהמבנה וביקשה לפרוץ כמה פתחים גדולים בחזית הפונה לרחוב כורש כדי להקים בית קפה או חנות. תחילה דחו גם ועדת השימור וגם היועץ המשפטי של העירייה את בקשת היזם. רק לאחר שהגורמים המקצועיים בעירייה הביעו את התנגדותם "נזכרו" היזמים שהפתחים נחוצים לשם הנגשת הבניין לנכים. בעקבות לחצים נענתה לבסוף הוועדה ואישרה פתיחת פתח אחד במבנה. היועץ המשפטי לעירייה הרחיב את ההיתר ואפשר פתיחת שלושה פתחים. היזם חרג, ככל הנראה, מההיתר שניתן לו ופתח פתחים גדולים יותר מהמותר. בעקבות פניית "הארץ" נמסר מהעירייה כי ייפתחו הליכים משפטיים בנוגע להפרת היתר הבנייה. אולם במכתב ששלחה השבוע עמותת האדריכלים בישראל באמצעות בא כוחה עו"ד רפי אטינגר לראש העיר ניר ברקת, נטען כי גם ההיתר עצמו אינו חוקי, ולכן יש לבטלו ולחייב את היזם להשיב את המצב לקדמותו.

במכתב צוין שתוכנית השימור למונומנטים בירושלים מייעדת את 110 המונומנטים ההיסטוריים של העיר, ובהם בניין הדואר, לשימור מחמיר, וקובעת מפורשות שלא ניתן לבצע כל "שינוי בצורתו החיצונית של אתר לשימור או באופיו הארכיטקטוני לרבות סוג האבן, הפתחים, כתובות וכו'".

עוד כתב עו"ד אטינגר כי על פי חוק התכנון והבנייה, היה על היזם והעירייה להודיע על הבקשה לפריצת הפתחים למועצה לשימור אתרים ולעמותת האדריכלים, אך הדבר לא נעשה. "כך הועלמה הבקשה להריסת קיר וחלונות בבניין המיועד לשימור מחמיר מעיניהם של 'שומרי הסף' — הגופים הציבוריים שנקבעו על ידי המחוקק — ואף מעיני הציבור בכללותו, וזאת דווקא ביחס לאחד המונומנטים האדריכליים היפים בירושלים". העבודות במבנה החלו מבלי שהתקיימו כמה תנאים לשיפוץ מבנה לשימור, כמו ליווי אדריכל המומחה לשימור והכנת תיק תיעוד של המבנה, נטען עוד במכתב.

בנוסף, טוענת עמותת האדריכלים כי היזם העלה את בעיית הנגישות רק בדיעבד, לאחר שנתקל בהתנגדות הגורמים המקצועיים בעירייה. בחוות דעת שכתב האדריכל גיורא סולר מעמותת האדריכלים הוא תקף את העבודות במלים נוקבות: "פריצת הפתחים פגעה קשה בעבודה אדריכלית משמעותית (האם יעלה על דעתו של מישהו לחזק את הצבעים בציור קיר של לאונרדו דה וינצ'י כדי להקל על מי שמתקשה לראות?)", כתב סולר. הוא מוחה בעיקר על הפגיעה בנדבכים של אבני בזלת ששובצו במבנה בעת בנייתו. לדברי סולר, רק לאחרונה סירבה העירייה לאשר לקרן ירושלים לבצע שינויים מינוריים בהרבה בבניין אחר ברשימת המונומנטים.

לביקורת על ההליך הצטרף גם תמיר ניר, סגן ראש העיר (מסיעת ירושלמים) ומי שעומד בראש ועדת השימור העירונית. "הבקשה הגיעה לדיון בוועדת השימור במהלך חודש יולי 2014. היות ומדובר במונומנט מוגן לשימור, פסלנו על הסף את כל הבקשות לפריצת פתחים חדשים, מלבד חלון אחד אותו אישרנו להסב לדלת, ובלבד שיתקבל אישור היועץ המשפטי של העירייה", אמר ניר. "באופן מצער, הנושא קודם בהמשך ללא ידיעת מחלקת השימור ובניגוד להחלטה. למרות הרגישות הרבה של המבנה, היזם קיבל אישורים למספר פתחים נוספים ללא דיון נוסף בוועדה ואף ללא עדכון של המחלקה. לא רק זאת, היזם פרץ פתחים גדולים, שלא לפי ההיתר שניתן וגרם נזק רב ובלתי הפיך לבניין".

גורמים הבקיאים בנושא טענו כי מי שסייע ליזם לקדם את היתר הבנייה בניגוד לדעת הגורמים המקצועיים היה סגן ראש העיר מאיר תורג'מן. תורג'מן שמונה לאחרונה ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון, הגיע לפני כשנה וחצי לישיבת ועדת השימור (שבה אינו חבר) יחד עם היזם ותקף בחריפות את מתנגדי ההיתר.

כאשר האדריכל שעיה רוט, עובד מחלקת השימור של העירייה הביע את דעתו לפיה אין לפגוע בבניין, האשים אותו תורג'מן בכך שהוא עובד גרוע שנעדר מעבודתו. "החוק קבע שאין אפשרות לגעת בהם (במונומנטים) בכלל (...) כמו תכשיט שאנחנו שומרים עליו, לא נוגעים בו. החוק לא החיל את זה על הרבה בניינים... (אלא) על מספר מאוד מצומצם של בניינים, זה אחד מהם", אמר רוט. "אתה חצוף, העובד הכי כישלון שיש בשימור", ענה לו תורג'מן. חברים אחרים בוועדה הגנו על רוט.

עו"ד תמר קסטל בר־און מסרה בשם חברת ארטסטוק יהודה: "הוועדה המקומית החליטה לאשר פתיחת פתחים בבניין מרח' כורש וזאת לאור חוות דעתו של עו"ד דני ליבמן, המשנה ליועץ המשפטי של העירייה, לפיה ניתן לאשר את הבקשה בדרך של פרסום בקשה להקלה. עוד קודם לכן דנה ועדת השימור בבקשה והחליטה כי האינטרס העירוני הכולל גובר על שיקולי השימור. עריכת הבקשה להיתר והליכי אישורה לוו על ידי אדריכל שהינו מומחה בנושא שימור, שאף השתתף באופן פעיל בדיון שהתקיים בוועדה המקומית. לדעתם של אדריכל השימור ועורכת הבקשה, הפתחים המבוקשים הן תורמים לעיצובו ולמראהו של הבניין והן שומרים על עקרונות השימור. פתחים אלה יהפכו את הבניין ליותר נגיש ויתרמו להפיכתו של רח' כורש, המהווה חלק מציר עירוני חשוב המחבר את מרכז העיר למתחם ממילא והעיר העתיקה, לרחוב עירוני שוקק חיים".

בנוגע לטענה כי עבודות הבנייה חרגו מההיתר כתבה עו"ד קסטל בר־און כי "העבודות בוצעו כדין ללא כל עבירות בנייה ומשהתגלו ליקויים שבוצעו על ידי הקבלן, חלקם כבר תוקן וחלקם יתוקן בתיאום עם העירייה".

מהעירייה נמסר כי "לאחר שנמצא כי העבודות בוצעו בסטייה מההיתר, הועבר התיק להמשך טיפול משפטי".

מאיר תורג'מן ביקש שלא להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"