עטלפים רבים מתו ומאות נפגעו בהריסת בניין בחדרה

עמותת עטלף פנתה לעירייה בבקשה לפנותם לפני תחילת העבודות ונענתה בחיוב, אולם לפני שפעולת החילוץ הסתיימה נודע להם כי הבניין נהרס. יזם הפרויקט: לא מדובר בחיה מוגנת

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עטלף בין הריסות הבניין בחדרה
עטלף בין הריסות הבניין בחדרה, אתמול בצהרייםצילום: עמותת עטלף
נעה שפיגל
נעה שפיגל

עטלפים רבים מתו לפנות בוקר (שישי) ומאות נוספים נפגעו, בהריסת בניין ברחוב תרנ"א בחדרה - כחלק מפרויקט בנייה חדש בעיר. בית משפט השלום בחיפה קיבל את עתירת עמותת "תנו לחיות לחיות" למנוע זמנית את המשך הריסת המבנה עד למציאת פתרון לעטלפים הנותרים והורה על הקפאת העבודות במקום עד ליום שלישי.

לפני כחודש פנתה עמותת "עטלף" לעזרה וטיפול לעטלפי פירות, לעיריית חדרה, עת נודע כי הבניין עומד בפני הריסה. בעמותה ביקשו לאפשר להם לפנות את העטלפים טרם הריסת הבניין, והם נענו בחיוב כשסגנית ראש העיר והיזם אישרו את בקשתם.

הריסת הבניין בחדרה, הבוקר

המתנדבים החלו במשימת הפינוי ביום רביעי השבוע, אולם בעמותה טוענים כי ביום חמישי בלילה קיבלו דיווח מפתיע לפיו הבניין כבר נהרס. "זה היה כמו ברעידת אדמה", תיארה נורה ליפשיץ, מתנדבת בעמותה, את נסיונות החילוץ לאחר ההריסה. לדבריה, אלפים מהם מתו בהריסת הבניין. במהלך החילוץ נאלצו המתנדבים להרדים חלק מהעטלפים שנפצעו קשה. לדברי ליפשיץ, שלוש עטלפות המליטו פרטים מתים.

להערכות העמותה, כ-300 עטלפים חולצו מההריסות בחיים, מתוך 5,000. כעת ממתינים המתנדבים שיתאפשר להם להיכנס שוב לאתר הבנייה כדי להמשיך בפעולות החילוץ. חלק מהעטלפים הפצועים נמצאים כעת בעמותה, חלקם פונו לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים וחלקם פונו לאוניברסיטת תל אביב.

יזם הפרויקט, צפריר בכנר, אמר ל"הארץ" כי "הקבלן פעל בתיאום עם פעילי העמותה, אפשר להם להיכנס למבנה ואף עזר להם בציוד תאורה". לדבריו, הוא אף היה מוכן שיפסיקו את העבודות, ומוכן גם עכשיו לשיתוף פעולה. עם זאת, לדבריו, פעילי העמותה לא היו "מתואמים עם עצמם". הוא אף ציין כי עטלף הפירות אינו חיה מוגנת, ויש מקרים שהיא אף מושמדת בכוונה כיוון שלא תפגע בחקלאות.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה כי היא "מבהירה ומודיעה כי אין לה שום קשר לביצוע ההריסות במתחם השוק הישן בעיר. מדובר בפרויקט פרטי השייך ליזם פרטי. אולם בשל המצב שנוצר, פנה ראש העיר צביקה גנדלמן ליזם בדרישה לפעול בזהירות ומקצועיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ