הפארק של נתיבות: העירייה מתכננת להפוך אתר פסולת בנייה לאגם בעבור התושבים

באתר מתוכנן לקום אגם בשטח 64 דונמים שמסביבו מתקני משחקים ונקודות תצפית. הפסולת אמורה לשמש להקמת גשר שיחבר בין שכונות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

בנתיבות החלו לאחרונה בפרויקט פינוי אתר גדול לפסולת בניין, על מנת לנצל את הפסולת כחומר גלם לפיתוח תשתיות עבור שכונות חדשות. בסופו של התהליך יהפוך האתר, שהיה מפגע סביבתי, לאגם להנאת התושבים. אל האתר הועברה פסולת בניין מנתיבות ומיישובים סמוכים במשך שנים רבות, עד שנסגר לפני ארבע שנים.

על פי התוכנית, את חלקה של הפסולת יגרסו ויעבירו לאתר סמוך, שבו תשמש להקמת סוללה שתהיה בסיס גשר חדש. הגשר יסייע לחבר את השכונות החדשות שעומדות להיבנות בעיר לשכונות הקיימות, ויאפשר חיבור מהיר גם לתחנת הרכבת החדשה של נתיבות.

הדמיית הפארק המתוכנןצילום: עיריית נתיבות

בשטח שממנו מפנים את הפסולת יקום בעתיד אגם המזכיר פרויקט דומה, אגם ירוחם. שטחו יהיה כ–64 דונם ומסביב לו יהיו מתקני משחקים, אזורים לפיקניק ונקודות תצפית. "את האגם נמלא בשפכים מטוהרים ממכון הטיהור של העיר" אומר יולי חיימוביץ, מהנדס העיר של נתיבות.

עיריית נתיבות תצטרך להתמודד עם האתגר של תחזוקת האגם, ועשויה להתמודד עם קשיים כפי שהתגלו באגם בירוחם. "אנחנו מתכוונים לפתח בחלק מהאגם צמחייה שתשתמש באופן טבעי כאמצעי נוסף לטיהור השפכים", הסביר חיימוביץ. נתיבות היתה עד לאחרונה דלה בשטחים ציבוריים המיועדים לאתרי נופש או טבע, ופיתוח השכונות החדשות נתן לעירייה הזדמנות לפתח כאלו. "החלטנו שיש להקים כמה גשרים מעל נחל בוהו, העובר בתוך העיר, כדי לאפשר לשכונות האלו חיבור טוב יותר למרכז העיר", הסביר חיימוביץ. "חיברנו שני מכרזים שאחד מהם הוא לפינוי הפסולת והשני של הקמת הסוללה לאחד הגשרים וכך חסכנו כמחצית מעלות הפרויקט".

בנוסף לפיתוח האגם מתכוונת העיריה לנצל את נחל בוהו, הנכס הטבעי החשוב ביותר של העיר, שחלקו עובר בצמוד לאגם המתוכנן. מדובר באפיק נחל שבתוכו יער נטוע של הקרן הקיימת. בעונת האביב, לאחר זרימת שטפונות החורף, פורחים בו צמחי בר, אבל הוא נותר בלתי נגיש לתושבים ואין בו שבילי הליכה למטיילים.

בימים אלה החל השלב הראשון של הקמת טיילת באורך 13 קילומטרים שתעבור במקביל לנחל ותכלול שביל לרוכבי אופניים. שבילים לרוכבי אופניים והולכי רגל יהיו גם בתוך אפיק הנחל. התוכנית של עיריית נתיבות, שבה שותפה הקרן הקיימת, היא להפוך את הנחל לפארק שישתרע על 900 דונם. העלות הכוללת של פיתוח הפארק והאגם מגיעה ל–240 מליון שקלים, שרובם יגיע מהיטלים שהעירייה מתכוונת לגבות מהחברות שיזכו במכרזים לבניית השכונות החדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ