נעה שפיגל
נעה שפיגל

אמוניה דלפה הבוקר (שישי) ממשאית באזור צומת העמקים וגרמה לחסימת כבישים באזור במשך כמה שעות. מפקד האירוע טפסר אברהם תמרי דיווח על סיומו לאחר כמה שעות, והמכלים הועברו למשאית אחרת שהשיבה אותם תחת ליווי צוותי הכיבוי והמשטרה אל המפעל ממנו יצאו. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי נסיבות התאונה ייחקרו.

צוותי כיבוי אש הוזעקו למקום סביב השעה 10:30 כדי לטפל בדליפה, ואלה דיווחו כי מדובר בדליפה בהיקף קטן יחסית ממשאית שהובילה אמוניה במכלים של 1,000 ליטר. צוותי יחידת החומרים המסוכנים של תחנת חיפה בראשות רשף משנה מוטי סנדר טיפלו בדליפה באמצעות רסס מים למהילת החומר, בעוד הכבאים אוטמים את כלי הקיבול הדולף.

המשאית הדולפת בצומת העמקים, הבוקרצילום: דוברות כבאות מחוז חוף

מהמשטרה נמסר כי לא נשקפה סכנה לציבור ולשוהים באזור כיוון שמדובר בכמות קטנה יחסית שדלפה בשטח פתוח. עם זאת, אנשים ששהו בטווח של קילומטר ממקום הדליפה - בבית המעצר קישון ובבסיס צה"ל הסמוך - הונחו שלא לצאת החוצה מהמבנים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הדליפה היתה מקומית וללא השפעה על הסביבה. "המשרד להגנת הסביבה יבצע בדיקה מקיפה בשיתוף כוחות המשטרה והכיבוי, כדי לוודא מדוע זזו המכלים על המשאית, מדוע לא היו רתומים כהלכה. המשרד יחקור את נסיבות גרימת הדליפה", נמסר בהודעת המשרד.

בעקבות האירוע, המשטרה סגרה לתנועה למשך כשלוש שעות את כביש 70 בין צומת העמקים לצומת יקנעם לשני הכיוונים וכביש 75 נחסם לתנועה מטבעון לכיוון צומת העמקים. תנועת הרכבות הופסקה זמנית בהנחיית כוחות הביטחון בקו העמק, בין חיפה וכפר יהושע, וחודשה לאחר ההכרזה על סיום האירוע.

השבוע הגישה חברת חיפה כימיקלים לבית המשפט המחוזי בעיר ערעור על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים לרוקן את מכל האמוניה במפרץ תוך עשרה ימים. כיוון שכך, נתנה השופטת צו עיכוב ביצוע לריקון המכל עד לקבלת תגובת העירייה לערעור ב-26 בפברואר.

ההחלטה על סגירת המכל התקבלה ביום ראשון, ומאז עצרה החברה את אספקת האמוניה ללקוחות. בשנים האחרונות הצהירה הממשלה כמה פעמים על כוונתה לסגור את המכל בשל הסכנה שבו, אך התוכניות לא יצאו לפועל. ההחלטה השבוע התקבלה בעקבות פנייה של עיריית חיפה לבית המשפט בבקשה לסגור את המכל בעקבות דו"ח שבו פירטו עשרה מומחים לכימיה את הסכנות הכרוכות בהימצאותו במפרץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ