אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

המטיילים שחולצו היום (חמישי) מהשיטפון בנחל צפית שבדרום מדבר יהודה, אמרו למחלצים כי השיטפון, שגבה את חייהם של תשעה בני נוער לפחות, הגיע בפתאומיות. "הם היו מאוד מפוחדים. יש צוות שלם שפועל להבין איך זה קרה ומה היה המסלול שלהם. הם סיפרו שהלכו בנחל רגלית ופשוט הגיע גל ושטף אותם", סיפר קצין הביטחון של המועצה האזורית ערבה תיכונה, נדב אילון.

לדברי אילון, עם תחילת פעולות החילוץ, הזרימה בנחל היתה עדיין בעיצומה. "יחידת החילוץ הגיעה לכאן, והתחלנו את החילוץ כשאנחנו לא יודעים בכמה נערים ונערות מדובר. כשהגענו, הזרימה בנחל עדיין היתה חזקה. נכנסנו ממש לתוך הנחל לתפוס אנשים שנסחפו", אמר. "התחלנו לסרוק את השטח ולאט לאט מצאנו את חברי הקבוצה. חלקם פצועים, חלקם בריאים וחלקם במצב קשה יותר. אנחנו התחלנו למצוא אותם במקבצים, בזוגות וביחידים. זה תוואי נחל מורכב ומחורץ". לדבריו, "הזרימה ירדה בשעה האחרונה והתחלנו לסרוק רגלית בתוך הנחל עם מספר צוותים לראות שלא פספסנו דבר. אנחנו במרוץ נגד השעון כי תכף תרד השמש".

ניצב מוטי כהן, מפקד מחוז הדרום במשטרה, אמר הערב כי "מדובר באירוע מצער מאוד, אירוע קשה מאוד". "אני רוצה לנצל את הזדמנות ולתת אזהרה", אמר. "מדובר ביום גשום. מבקש מהאוכלוסייה לא להיכנס להרפתקה זו או אחרת ולצאת מהשטח".

נחל צפית

התשעה, שמונה נערות ונער אחד, היו חלק מקבוצה של כ-25 תלמידים ואנשי צוות ממכינה קדם-צבאית שטיילו באזור, בדרום ים המלח. נערה אחת עדיין מוגדרת נעדרת, 15 חולצו ושניים מהם סובלים מהיפותרמיה ופונו במצב קל עד בינוני לבית החולים סורוקה שבבאר שבע.

נחל צפית

מאמצי החילוץ

לזירת האירוע הגיעו מתנדבי המשטרה מיחידת החילוץ ערבה, מסוקים של יחידת החילוץ הצבאית 669, כוחות גדולים של מגן דוד אדום, צוותי משטרה וצוותי כיבוי אש מהתחנות באזור הדרום. שני צוותי חוס"ן (חירום וסיוע נפשי) של איחוד הצלה הגיעו למוסד החינוכי שהפעיל את הטיול, ולבית החולים סורוקה על מנת להעניק טיפול נפשי ראשוני לחברי הצעירים ולהוריהם.

תגובות