השיטפון בערבה |

ראש מכינת בני ציון חשוד בגרימת מוות ברשלנות; מעצרו הוארך עד יום שלישי

ראש המכינה יובל כאהן נעצר הבוקר עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב, שמעצרו הוארך אף הוא. במשטרה אמרו כי סתירה התגלתה בין גרסאותיהם של השניים, אך לא אמרו מהי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכריהם של החשודים, היום בבית המשפט בבאר שבע
מכריהם של החשודים, היום בבית המשפט בבאר שבעצילום: אילן אסייג

ראש מכינת בני ציון, יובל כאהן, נעצר הבוקר (שישי) בחשד לגרימת מוות ברשלנות, יחד עם איש צוות נוסף במכינה, אביב ברדיצ'ב. ברדיצ'ב חשוד בארגון הטיול לנחל צפית, וכאהן באישור היציאה אליו, אף שהשניים ידעו על סכנת השטפונות בנחלי הדרום. מעצרם הוארך עד יום שלישי.

ראש המכינה יובל כאהןצילום: מתוך אתר המכינה

בדיון בעניינו בבית משפט השלום בבאר שבע אמר סנגורו של כאהן: "האירוע הוא אירוע קשה, מחובתה של המשטרה לברר את הנושא עד תום ולהגיע לחקר האמת. זה לא נכון, לא הוגן ולא ראוי לחרוץ כבר את דינם בדיון כאן. לא צריך לשפוט אותם בכיכר העיר". עורך הדין הוסיף כי "צריך גם לזכור יחד עם זאת שמדובר פה במפעל חיים, מפעל חיים של 50 מכינות קדם צבאיות דתיות וחילוניות".

במשטרה אמרו כי סתירה התגלתה בין גרסתו של כאהן לבין זו של ברדיצ'ב בחקירותיהם, אך לא אמרו מהי וציינו כי יש לבדוק את חשיבותה. כאהן חשוד בכך ש"בתפקידו כמנהל מכינה קדם צבאית התרשל בכך שאישר יציאה לטיול בנחל צפית לתלמידי המכינה, למרות שהיה מודע להתרעות לסכנה של שיטפונות בנחלים". ברדיצ'ב חשוד בכך ש"אירגן בפועל את הטיול לנחל צפית למכינה הקדם צבאית, למרות שידע על התרעות של שיטפונות".

עורך דינו של ברדיצ'ב, עו"ד ציון אמיר, אמר בדיון כי מרשו הוא "אדם ערכי מאוד שמתייחס לכל הדבר כטרגדיה לאומית. יש לו צער גדול על העניין".

עשרה הרוגים בשיטפון, סיקור נרחב: "מגיעות לנו תשובות על המחדל": משפחות ההרוגים בשיטפון מתמודדות עם האסון // אמה של אלה אור שנהרגה בשיטפון: הבטיחו לי שהכל יהיה בסדר ומאובטח // במשרדי החינוך והביטחון מטילים זה על זה את האחריות // המטיילים יצאו ממכינה בתל אביב, המשותפת לדתיים וחילונים // "הנערים סיפרו שטיילו בנחל ופתאום הגיע גל ושטף אותם" // חלופת המסרונים רגע לפני הטיול: "זה לא הגיוני שנלך למקום שהכל שם שיטפונות"

שוטרים במכינת בני-ציון, אתמולצילום: עופר וקנין

השופט איתי ברסלר כהן אסר על צילום החשודים, והסביר כי מדובר בשעתם הקשה וכי צילומם לא יתרום לציבור. בעניין זה אמר עורך דינו של כאהן: "חזקת החפות עומדת להם ולא צריך באותה נשימה לרמוס את כבודם. ראוי שהדברים ילובנו בתוך היחידה החוקרת". בית המשפט הסביר כי "יש חשש לשיבוש חקירה וזו עילת המעצר".

"יובל הוא אישיות מדהימה, המכינה היתה חייו והוא היה סוג של גורו עבור החניכים", סיפר מכר של כאהן. "יובל הוא אדם משכמו ומעלה, מחנך שמחנך לציונות, אהבת הארץ ולתרומה לחברה. כמו רוב רובם של ראשי המכינות, הוא ממש מוסר את הנפש עבור החניכים ובעבור שכר נמוך נותן מעצמו כדי לבנות דור חדש. תמיד ויתר על חייו הפרטיים בשביל המכינה, והוא אחד ממובילי הדרך בחינוך, ממש כך".

המשטרה פתחה אתמול בחקירה בעקבות מותם של בני הנוער, וזו הוטלה על משטרת מחוז דרום, כשבראשות הצוות עומד קצין אגף החקירות המחוזי, יוסי תורג'מן. הנערים והנערות היו חלק מקבוצה של כ-25 תלמידים ואנשי צוות מהמכינה הקדם-צבאית שטיילו באזור דרום ים המלח, חרף התרעות רשות הטבע והגנים.

בתכתובת ווטסאפ עם אנשי צוות המכינה שפורסמה בחברת החדשות, שאלה אחת הנערות אם יוצאים לטיול למרות מזג האוויר, והם השיבו לה: "כפי שכמה מכם שמו לב, בחלק מהימים של הטיול יכול להיות שיהיה מזג אוויר גשום באזור הדרום. הטיול כמובן עדיין מתקיים". בהמשך נכתב: "אל דאגה, אנחנו ערוכים היטב לטיול והמכינה וידאה עם הגורמים המתאימים. יהיה כיף, רטוב וחווייתי".

נער מהמכינה שהיה בטיול וניצל סיפר בראיון לחברת החדשות כי "היה שיטפון גדול. שמענו הרבה צעקות. ראינו חבר שלומד איתי ועוד מישהי רצים אלינו. צעקו שצריך לעלות למקום גבוה, התחלנו לטפס איתם. אחרי שטיפסנו והגענו למקום בטוח ראינו שהמים מתחילים לעלות והבנו שאנחנו צריכים להגיע למקום יותר גבוה. היינו צריכים לטפס אחד על השני בשביל לעלות ומישהו משך מלמעלה. היינו בנקיק איזה שעה וחצי עד שהמסוק הגיע. כשירדנו מהמסוק הבנו שחברים נהרגו".

משרדי החינוך והביטחון, שאחראים על המכינות הקדם-צבאיות, הודיעו אתמול כי לא היו אחראים לטיול בנחל צפית. מקורות במשרד החינוך הטילו את האחריות על משרד הביטחון, ומסרו כי "למשרד יש חדר מצב של טיולים המאשר כל טיול של בתי ספר, ומודיע אם הטיול בטוח או לא". לדבריו, "זה מחדל שמי שאינו ממשרד החינוך לא יכול לקבל פרטים אלו ולוודא כי הטיול שלו אכן בטוח. אף אחד לא מסייע למכינות".

במשרד הביטחון הגיבו לדברים ומסרו מנגד כי משרד החינוך הוא האחראי. "לפי חוק המכינות ותקנותיו, משרד החינוך הינו הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות במכינות הקדם-צבאיות", נמסר, "משרד הביטחון אינו אחראי על תוכנית הלימודים, לרבות הטיולים. משרד הביטחון ממשיך לעקוב בדאגה רבה אחר האסון הקשה בערבה. מצער מאוד שביום כזה, לא רק שהגוף האחראי אינו לוקח אחריות, אלא מטיל אותה על גורם אחר".

השירות ההידרולוגי ברשות המים התריע מאז שלשום מפני שיטפונות בנחלים באזור ים המלח, בדרום מדבר יהודה ובערבה, והדגיש כי מדובר בשיטפונות שעלולים לגרום לנזקים. התרעה זו הועברה לכמה גופים, בהם המשטרה ומכבי אש. השירות המטאורולוגי, יחד עם גופי חיזוי מזג אוויר נוספים, פרסם גם התרעות מפני מזג האוויר באזור, על סמך הערכת כמויות המשקעים הצפויות. בנוסף, האזהרה התבססה על כך שכמות קטנה יחסית של גשם באזור מדברי עשויה ליצור שיטפון, שבתוך קניון של נחל יהפוך לרב-עוצמה.

בעקבות התרעות אלו, גם רשות טבע והגנים פרסמה ביומיים האחרונים אזהרות מפני טיול במקום. "חל איסור מוחלט להיכנס לכל המסלולים באפיקי נחלים ובאגני הניקוז בהם קיים חשש לשיטפון. הדבר מהווה סכנת חיים ממשית. בתוך כך, אסורה כניסה וחציית של אפיקי הנחלים ברגל וברכב עד לירידה מוחלטת של מפלס המים", נכתב בהודעת הרשות. עוד מסרו כי "אסור להתקרב בזמן שיטפון לשפת הנחל מחשש להתמוטטות הגדות, שכן לזרם השיטפון כח עצום והמים יכולים לסחוף את הגדה במהירות וללא כל סימנים מקדימים".

באופן כללי, קבוצות של מוסדות חינוך שיוצאות לטיול נדרשות לתאם זאת עם הלשכה לתיאום טיולים במשרד החינוך. דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, הסביר אתמול כי "המכינות נמצאות תחת רגולציה של משרד החינוך ומשרד הביטחון, אך הן לא נזקקות לאישורים בנושא הטיולים ומחליטות על כך באופן עצמאי". מטיילים בודדים או קבוצות אחרות לא נדרשות לתאם זאת עם המשרד. קבוצות אלו נדרשות לתיאום עם צה"ל כשמדובר בשטח צבאי, או עם רשות הטבע והגנים כשמדובר בשמורת טבע, אולם נחל צפית לא נמצא תחת קטגוריות אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ