חוק הפיצויים לתושבי גבעת עמל המפונים אושר לקריאה ראשונה

החוק יסדיר את הפיצויים שיקבלו אנשי השכונה בתל אביב, ואם יאושר סופית יחייב את היזמים לפצות את התושבים בדירות בעלות ערך שווה לנכס שפונה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבעת עמל, 2016
גבעת עמל, 2016צילום: אייל טואג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק גבעת עמל אושר היום (חמישי) בוועדת הפנים לקריאה ראשונה, אחרי שש שנים של מאבק מצד תושבי השכונה. החוק יסדיר את הפיצויים שיקבלו אנשי המקום, ואם יאושר סופית יחייב את היזמים לפצות את התושבים בדירות בעלות ערך שווה לנכס שפונה. החוק סופג התנגדות רבה מתחת לשטח מצד היזמים שקנו את הקרקע, בהם עיריית תל אביב ואיש העסקים יצחק תשובה.

חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת), שליווה את המאבק בשנים האחרונות, יזם את החוק יחד עם חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי). "העברת החוק בקריאה ראשונה היא בשורה חשובה עבור התושבים, הנאבקים כבר שנים על הזכות המינימלית לדיור חלופי", מסר חנין בתגובה לאישור.

פינוי בגבעת עמל, 2015צילום: עופר וקנין

"המדינה, שהביאה את התושבים לשם, התנערה מאחריותה", הוסיף חנין. "היא גלגלה אותם במהלך השנים להתמודד מול יזמים שלא סופרים אותם ותובעים אותם כעת, אנשים קשיי יום, על מיליוני שקלים. אישור החוק בקריאה ראשונה יביא צדק לתושבים אחרי שנים של הפקרה. המדינה חייבת לוודא שהאנשים האלה לא ימצאו עצמם ברחוב ללא דיור חלופי".

מועלם מסרה לאחר האישור בוועדה: "התקדמנו - מדינת ישראל מתקנת את העוול שנעשה לתושבי גבעת עמל. שאלת הזכאים תיקבע לקראת הקריאה השניה והשלישית". הוא הוסיפה כי אישור החוק בהקדם מהותי כיון ש"גם בימים אלו, עיריית תל אביב והיזמים מנהלים באופן ציני מהלכים משפטיים נגד התושבים במטרה לנשל אותם מבתיהם ומזכויותיהם. תושבי גבעת עמל שנשלחו על ידי המדינה להתיישב שם לפני קום המדינה עברו סחבת מאז שנת 1961. בעוד שאחוזי הבניה שניתנו ליזמים הוכפלו במאות אחוזים, זכותם של התושבים לדיור חלופי נזנחה והיום התקדמנו צעד משמעותי בתיקון העוול הזה".

פעילים מוחים בגבעת עמל, 2014צילום: תומר אפלבאום

מוועד הפעולה בגבעת עמל נמסר, "תושבי גבעת עמל מברכים על צעד ראשון משמעותי של לקיחת אחריות שלטונית בגבעת עמל. אחרי שנים שרשות מקרקעי ישראל 'יושבת על הגדר' ומאפשרת ליזמים ולעיריית תל אביב לצפצף על חוזים ולהתעמר בתושבים, שר האוצר ושרת המשפטים העבירו מסר ברור וחד שההפקרות בגבעת עמל עומדת להיפסק".

לפני כשנתיים נחשפו לראשונה פרוטוקולים המגלים מה היו השיקולים שהנחו את ראשי עיריית תל אביב במשך השנים בקביעת מדיניותה בשכונת גבעת עמל שבצפון העיר. לפי הפרוטוקולים, הזנחת השכונה ומניעת הסדרת זכויותיהם של תושביה בקרקע נעשתה באופן מכוון. מהדיונים, שנערכו במשך 60 השנים האחרונות, עולה גם כי חלק מבכירי העירייה החזיקו בעמדות גזעניות, שככל הנראה השפיעו על המדיניות שקידמו לאזור.

גבעת עמל יושבה בחופזה במלחמת השחרור. ארגון "ההגנה" פינה לשם תושבים מדרום תל אביב, שהפכו פליטים בעקבות התקפות מצד ערביי יפו, והם שוכנו בבתיהם של תושבי הכפר הערבי ג'מוסין, שהפכו לפליטים בעצמם. ההעברה לשיכון קבע מסודר מעולם לא אירעה, והזמני הפך לקבוע. עם השנים נמכר השטח לידיים פרטיות, והחלו מאבקי הפינוי. כיום השכונה מחולקת בין עיריית תל אביב, משפחת כוזהינוף וחברת אלעד.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ