החשוד בשוחד בחירות לראש העיר חדרה: סמי לוי, קבלן מקומי ופעיל ש"ס

על פי החשד, גנדלמן קידם עבור לוי אינטרסים שונים, ובהם הקמת בית חולים סיעודי, כדי שזה יתמוך בו בבחירות לראשות העיר. בעבר הורשע לוי במגוון עבירות וריצה שישה חודשי עבודות שירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוי, ב-2011
לוי, ב-2011צילום: מוטי קמחי

סגן ראש עיריית חדרה לשעבר סמי לוי הוא הקבלן המקומי החשוד בשוחד בחירות לראש העיר צביקה גנדלמן. מעצרו של לוי הוארך אתמול (שני) בשבוע בבית משפט השלום בראשון לציון. על פי החשד, גנדלמן קידם עבור לוי אינטרסים שונים על מנת שזה יתמוך בו בבחירות לראשות העיר. העבירה המיוחסת לגנדלמן וללוי היא שוחד בחירות – עבירה שעונשה עד חמש שנות מאסר.

לוי, פעיל פוליטי ממפלגת ש"ס המוכר היטב בחדרה, הורשע ב-2011 בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה, ניסיון תקיפה, מרמה והפרת אמונים וריצה עונש של שישה חודשי עבודות שירות. מנגד, הוא זוכה מעבירות של זיוף וקבלת דבר במרמה ב-2013 בעניין אחר.

תושבים בחדרה מגדירים את לוי כאיש החזק בפוליטיקה בעיר וכאדם שקובע את זהות ראש העיר. "מי שהתנגח איתו, הוא חיסל לו את הקריירה", אמר אחד התושבים. לדבריו, "הוא עזר להמון אנשים, דאג לאנשים לעבודה ודאג למשפחות נזקקות, הוא איש חסד, אבל מצד שני הוא אלוף בלקצר את כל הבירוקרטיה. כל הזמן היתה לו אהדה בציבור כי הוא עזר הרבה".

התושב אמר על לוי כי "על פיו ישק דבר. אם הוא רצה שמועצה תתפזר, הוא דאג שהמועצה תתפזר, אם רצה ראש עיר - זה קרה. למרות שהוא היה סגן ראש עיר הוא היה ראש עיר בפועל. השם עיריית חדרה וסמי לוי זה היה מילים נרדפות". עוד אמר המקור: "תמיד ידעו בחדרה שסמי לוי - דלתו פתוחה. הוא סייע בהכל. מילד שצריך אופניים ועד כל דבר. הוא נחשב מאז ומתמיד לד"ר בנושאים מוניציפאליים. הוא ידע לפתור בעיות".

בראיון ביוני 2011 לידיעות חדרה, לאחר שהשתחרר מהמעצר בזמן חקירת עבירות המין, לוי טען שהתנכלו לו. "מספרים שביום שנעצרתי היו אנשים שהרימו כוסית לחיים. הם שכחו שאני איש מאמין, איש חזק ואי אפשר להרוג אותי. כשאתה מאמין, אתה לא מפחד מכלום. מה גם שגדלתי בגבעת אולגה וקיבלתי חיסון אחר לחיים. לרוחם או לא לרוחם, אני אקבע מי יהיה ראש העיר הבא של העיר חדרה".

בין היתר נחקר גנדלמן בחשד כי קידם הקמת בית חולים סיעודי שאותו היתה אמורה לבנות חברה בבעלותו של לוי - חרף התנגדות התושבים - ככל הנראה בתמורה לתמיכה של איש העסקים ומקורביו בראש העיר. על אף ההתנגדות, הקמת בית החולים קודמה בכל הוועדות – ובמקביל לתוכנית להקמת בית חולים סיעודי נוסף במקום.

"קשה לי להגיד על גנדלמן שהוא לקח כסף לכיס כי הוא אדם מאוד ישר והוגן", אמרה אילנה מסיקה, יו"ר ועד השכונה בגבעת אולגה, שהתנגדה לתוכנית הקמת בית החולים הסיעודי. "הרגשתי שהוא מאוד בעד בתי האבות. הוא לא הביע התנגדות בשום שלב, לא ניסה לשנות את התנאים שקיבלו, אבל גם התמיכה שלו היתה מגובה בחוות דעת מקצועיות. אנחנו התנגדנו לשני בתי האבות כי מקימים אותם בלב השכונה במקום לפתח אותה. שיקימו בית אבות אחד, למה צריך שניים? אבל למרות הכל, מההיכרות שלי עם צביקה, אני לא יכולה להגיד שהוא מושחת או שהוא היטה את הכף לטובת סמי לוי כי הכל היה מגובה, ואני מקווה שהוא יצא מזה".

חשד נוסף שייבדק באשר לקשר בין השניים היא העסקת נהגו של גנדלמן. הנהג, שנעצר אף הוא ומעצרו הוארך בשבוע גם כן, נחשב למקורב ללוי. המשטרה תחקור האם העסקתו התקיימה במסגרת יחסי השוחד בין ראש העיר לקבלן.

סנגורו של לוי, עורך הדין מירון רוזנטל, מסר בתגובה: "לאחר שיוטחו בפני מרשי החשדות בצורה מסודרת, נקבל החלטה על הגשת ערר בנוגע לכמות ימי מעצרו להם נעתר בית המשפט".

מלבד לוי והנהג נעצרה גם ראשת לשכתו, אורלי נגר, החשודה בעבירה על חוק המחשבים, בין היתר על מסירת מידע כוזב, ככל הנראה במסגרת טיפול בבקשת חופש מידע. בית המשפט הורה להאריך את מעצרה בשבעה ימים. במהלך הדיון בכתה נגר בתא העצורים ואמרה: "אני לא יודעת מה הם מדברים איתי".

היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 ערכה לאחרונה חקירה סמויה בפרשה. אתמול בבוקר, בעקבות קבלת ראיות נוספות, הפכה החקירה לגלויה, ובמסגרתה נערכו מעצרים וכן חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של החשודים. החקירה מנוהלת בידי המשטרה, רשות המסים והפרקליטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ