פועל נהרג בקריסת מנוף באתר בנייה בעמק המעיינות; שלושה נעצרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות

עשרה פועלים נוספים חולצו ממנהרה שבה נלכדו בעקבות הקריסה, ארבעה מהם נפצעו באורח קל ובינוני. המשטרה סגרה את האתר, שבו נהרגו פועלים בשתי תאונות בשנים האחרונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המנהרה שבה נהרג הפועל, היום
המנהרה שבה נהרג הפועל, היוםצילום: גיל אליהו

פועל בשנות ה-30 לחייו נהרג הבוקר (שישי) וארבעה נפצעו באורח בינוני וקל בקריסת מנוף לתוך מנהרה סמוך לקיבוץ רשפים בעמק המעיינות. שם ההרוג הוא מוחמד עאהד זיאדאת, תושב הכפר מוקיבלה בגלבוע. תשעה חשודים עוכבו לחקירה, ושלושה מתוכם נעצרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות. לפי המשטרה, שישה פועלים נוספים נלכדו במנהרה בעקבות הקריסה, וחולצו ללא פגע.

המשטרה סגרה את האתר ופתחה בחקירת נסיבות התאונה בשיתוף חוקר תאונות ממשרד העבודה והרווחה. באתר התרחשו שתי תאונות בעבר, ב-2015 וב-2016, שבהן נהרגו פועלים. במקביל לפיקוד על המבצע של חילוץ הלכודים בבור, משטרת ישראל פתחה בחקירה פלילית. ולמקום הוקפץ צוות חוקרים מיומן, מעבדה ניידת וחוקרי זירה.

ההרוג מוחמד עאהד זיאדאת

הפועלים עבדו באתר להקמת תחנת כוח לשאיבת מים להפקת אנרגיה. בני 18 ו-19 נפצעו באורח בינוני ופונו במסוק לבית החולים העמק כשהם סובלים מפציעות בגפיים ובבטן. שני הפצועים קל פונו באמבולנס לבית חולים העמק.

אתר הבנייה הוא של משרד האנרגיה, חברת אלקטרה ושיכון ובינוי. זו התאונה הקטלנית השביעית באתרי אלקטרה בנייה כיזמית וקבלנית מאז 2015, והשישית באתרי שיכון ובינוי וחברת הבת שלה, סולל בונה.

זירת התאונה שבה קרס המנוף, היום

מחברת PSP (שותפות פרויקט אגירה שאובה), שהוקמה במסגרת השותפות בין אלקטרה ושיכון ובינוי, נמסר: "אנו כואבים את המקרה המצער, ומשתתפים בצער המשפחה. אנו נבצע בדיקה מעמיקה של נסיבות המקרה מול הקבלן המבצע של הפרויקט, קבוצת אורון, ובהתאם לממצאיה גם יופקו הלקחים הנדרשים".

מקבוצת אורון אחזקות נמסר: "נסיבות האירוע נמצאות בבדיקה. עם היוודע דבר המקרה, סייעה החברה בפיקוח על פעולות החילוץ שנעשו בשטח ותוך סיוע לגורמי ההצלה. החברה עוקבת אחר מצב הפצועים שפונו מהשטח, ומתחקרת את האירוע גם בשעה זו. החברה משתתפת בצערה של משפחת ההרוג, מאחלת החלמה מהירה לפצועים ותמשיך לעקוב אחר בדיקת האירוע עד להתבררות הנסיבות באופן מלא".

עו"ד גיל דחוח וארז אבוהב המייצגים את שותפות פמקו שורה, חברה בת של אורון אחזקות, מסרו: "מדובר במקרה טרגי ומצער שנגרם ככל הנראה בשל קריעת כבל המנוף. נציגי חברת פמקו שורה שיתפו פעולה בחקירה ומסרו תשובותיהם באופן מפורט. נושא הבטיחות בעבודה הוא נר לרגלם. נסייע למשטרה ככל שידרש. ניתן להבין כבר כעת שמדובר באתר בנייה גדול שמנוהל על ידי סולל בונה ושיכון ובינוי, פיקוח והפעלת הקבלנים באתר מנוהל על ידי החברות המנהלות".

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), חבר ועדת המשנה בביקורת המדינה לתאונות בנייה, מסר: "זהו עוד אסון המהווה פועל יוצא להפקרות ארוכת השנים בענף הבנייה. אסור לעבור על כך לסדר היום. אני קורא למשרד העבודה והרווחה ולמשטרת ישראל למצות את הדין ובמהירות עם האשמים במחדל. אדרוש דיון דחוף בכנסת לבדיקה ולחקירה עם המעורבים באסון הזה".

היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, ישראל אסל, מסר: "הכתובת היתה על הקיר. באתר זה נהרגו בעבר שני פועלי בניין, וכעת קוברים את הפועל השלישי. שרשרת התאונות מלמדת על שיטת עבודה מסוכנת ללא הקפדה על הוראות בטיחות תוך זילות בחיי אדם". לדברי אסל, "רשויות האכיפה ומשרד העבודה היו צריכים לפעול ולהגיש כתבי אישום נגד מבצע העבודה מיד לאחר האסון הראשון או לכל המאוחר לאחר האסון השני, אך חוסר האיכפתיות של הרשויות נמשך ודבר לא נעשה על ידן. באחריות רשם הקבלנים לפעול לשלילת רשיונות הקבלנים בהתאם לסמכותו החוקית, דבר שלא נעשה אף פעם".

מקו לעובד נמסר: "מדובר בפרויקט ציבורי, הנבנה עבור המדינה, בייזום החברות סולל בונה ואלקטרה - מהחברות הבכירות במשק ושיאניות מוכרות בתחום התאונות הקטלניות באתרים בייזומן ובביצוען. מאז 2015 נהרגו באתרים בייזום ו/או ביצוע אלקטרה בנייה שבעה עובדים. ומאז 2015 נהרגו באתרים בייזום ו/או ביצוע 'שיכון ובינוי - סולל בונה' שישה עובדים, מתוכם שלושה רק השנה. קו לעובד קוראת למדינה להפסיק כל התקשרות מקצועית עם עברייניות סדרתיות בתחום הבנייה, עד לבירור יסודי של הכשלים המתמשכים ושינוי מהותי בנהלי הבטיחות באתרים".

עובד נור, ראש המועצה האזורית גלבוע: "אנו משתתפים בצערה הכבד ושולחים חיבוקים של נחמה למשפחת זיאדאת ממוקיבלה על מותו הטראגי של מוחמד עאהד זיאדאת, באירוע החמור שאירע הבוקר באתר הכוח 'אגירה שאובה'. אנו שולחים איחולי החלמה למשפחות הפצועים, אשר לצערנו שניים מהם גם תושבי מוקיבלה. זהו אסון כבד הכואב לכולנו. דיברתי עם משפחת ההרוג ומשפחות הפצועים והבעתי את תנחומינו הכנים. מחלקת הרווחה של המועצה נכנסה במהירות לפעולה והעובדות הסוציאליות מלוות את המשפחות. נתמוך בהם ונעמוד לצידם ככל שיידרש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ