תקנות משרד העבודה נכנסו לתוקף: בני נוער לא יוכלו לעבוד באתרי בנייה

מאז שנת 2015 נהרגו שישה נערים בתאונות עבודה באתרי בנייה ו-75 נפצעו. לפי הלמ"ס, כ-2,000 בני נוער הועסקו בבנייה בשנת 2016 והיוו כאחוז מהעובדים בתחום

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר הבנייה בטבריה בו נהרג הקטין מחמוד נידאל כנאענה בסוף השנה שעברה
אתר הבנייה בטבריה בו נהרג הקטין מחמוד נידאל כנאענה בסוף השנה שעברהצילום: גיל אליהו
לי ירון
לי ירון

משרד העבודה והרווחה פרסם אתמול (שלישי) את התקנות האוסרות להעסיק נערים באתרי בנייה. ביוני הוחלט במשרד לאסור על העסקת נוער בבנייה באופן גורף, וכעת האיסור נכנס לתוקפו. בשנים 2015 ו-2016 נהרגו שלושה נערים ונפצעו 75 בני נוער, ובשנה שעברה נהרגו שלושה נערים נוספים. שלושה מששת ההרוגים בשנים אלו נפלו מגובה, אחד נהרג עקב התמוטטות תלולית עפר ואחד התחשמל למוות. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-2,000 בני נוער הועסקו בבנייה ב-2016, והיוו כ-1% מהעובדים בתחום.

לפני שמונה חודשים וחצי נהרג מחמוד כנאענה בן ה-17, שנפל מגובה 12 מטר באתר בנייה בטבריה. לאחר מותו, פנתה הקבוצה למניעת תאונות בניין לשר העבודה חיים כץ בדרישה לאסור את עבודת בני הנוער, ובסוף חודש מאי הודיע כץ כי יעשה כך.

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, מסרה: "אנחנו נרגשים מההישג ומברכים את השר כץ על היענותו לקריאתנו לאסור על עבודתם של נערים באתרי הבנייה ועל התגייסות משרדו להטלת האיסור בהקדם האפשרי, כדי להגן על הנערים במהלך חופשת הקיץ הנוכחית. אנו מקווים שמשרד העבודה והרווחה יקדם את ההסברה והאכיפה של האיסור באופן נמרץ, ושהנערים שנהרגו באתרי הבנייה מאז סוף 2015, עת התחלנו בתיעוד התאונות, יהיו האחרונים להיפגע".

תגרי הוסיפה: "למרבה הצער, הישג מרגש זה מגיע לאחר שמתחילת השנה נרשמים נתוני שיא במספרי ההרוגים באתרי הבנייה, דבר המחייב הירתמות ביתר שאת של כלל הרשויות להבטחת סביבת עבודה בטוחה לכלל העובדים באתרי הבנייה".

בהתחלה, המשרד בחן שתי אפשרויות לשינוי התקנות: איסור גורף על עבודת בני נוער בכל אתרי הבנייה, או רק באתרי בנייה רוויה למגורים משותפים. אלו מהווים יותר ממחצית אתרי הבנייה, ובהם מתרחשות רוב התאונות הקטלניות. במשרד הצהירו כי המתווה השני מועדף עליהם, מתוך רצון שלא לפגוע בחופש העיסוק ולא להקשות על המעסיקים, אך לבסוף בחרו באיסור הגורף, למעט בני נוער המועסקים במסגרת חוק החניכות או הכשרה מקצועית.

שתי החלופות הוצגו בדו"ח שהכין מינהל הבטיחות במשרד העבודה לקראת שינוי התקנות. מטרתן "להשיג יעד של הגנה על בני נוער עובדים תוך איזון בין זכותם לעבוד לבין החובה להבטיח להם סביבת עבודה בטוחה". עד כה תקנות עבודת הנוער מתירות עבודת בני הנוער תחת הגבלות: איסור מוחלט על העסקה בגובה ועל העסקתם בהעברת חפצים ממקום למקום שלא על ידי כלי הרמה מכני, חפירה או בנייה של באר, בור שופכין או מנהרה, והפעלה של מכונת הרמה.

בהצעה שפרסם המשרד בחודש מאי להערות הציבור נכתב כי האיסור הגורף עדיף מפני שהוא פשוט ויקטין משמעותית את הסיכוי שבני הנוער ייפגעו. בהנחה שיהיה ציות מוחלט לתקנות, נכתב, בני נוער לא ייהרגו או ייפצעו באתרי בנייה. מנגד, נכתב כי "בני הנוער מאבדים הזדמנות תעסוקתית, נפגעת יכולתם לעבוד והזדמנותם ללמוד, לרכוש ניסיון והתמקצעות בתחום הנחשב מבוקש במיוחד ולהגביר סיכוייהם להשתלב בשוק העבודה".

עוד נכתב כי הצעד יוביל לנטל על המעסיקים "משום שכבר כיום קיים מחסור בעובדים בענף הבנייה; שנית, משום שהעסקת בני נוער מאופיינת בגמישות שאינה בנמצא בקרב בגירים (עובדים יותר בחופשים, במשרה חלקית וכדומה); ושלישית, העסקתם זולה יותר". לפי סקירה שערך המשרד, העסקת עובדים בוגרים במקום נערים תעלה לקבלנים 1,500–2,500 שקלים בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ