חודש לבחירות בתל אביב: ארבעה גברים נותרו במרוץ לראשות העיר

ציפי ברנד התאחדה עם יריבו של רון חולדאי, אסף זמיר, ותוצב במקום השני ברשימתו, אחריה תמוקם יו"ר אגודת הלהט"ב. מיטל להבי ממרצ הסירה מועמדותה לראשות העיר

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חולדאי וזמיר בישיבה האחרונה בעיריית תל אביב לפני הבחירות, באוגוסט
חולדאי וזמיר בישיבה האחרונה בעיריית תל אביב לפני הבחירות, באוגוסט צילום: מוטי מילרוד
בר פלג
בר פלג

שלושה מועמדים לראשות העיר תל אביב יפו פרשו מהמרוץ. כעת, 30 ימים לבחירות, המתמודדים שנותרו אחרי סגירת ההרשמה להתמודדות הם ראש העיר המכהן רון חולדאי (רשימת ת"א 1), סגנו אסף זמיר (רוב העיר), נתן אלנתן (ש"ס) ואסף הראל (אנחנו העיר). הפורשים הם יאיר צברי, שהתמודד ברשימה עצמאית, מיטל להבי, שהתמודדה מטעם מרצ, וציפי ברנד, שאיחדה רשימות עם זמיר.

זמיר וחברת המועצה ברנד הודיעו על איחוד הרשימות שלהם השבוע, כחלק מריצה משותפת. זמיר יוצב במקום הראשון ברשימה, וברנד במקום השני. היום (ראשון) הודיע זמיר כי במקום השלישי ברשימתו תהיה יו"ר אגודת הלהט"ב חן אריאלי, במקום חבר המועצה יניב ויצמן, יו"ר איגי (ארגון נוער גאה), שימוקם במקום הרביעי. במקום החמישי תוצב חן קראוס, פעילה חברתית מדרום העיר. מחזיק תיק הספורט בעירייה וחבר סיעתו של זמיר מימי הקמתה, אלון סולר, ישמש כראש הסיעה אך לא יתמודד ברשימה.

אסף הראלצילום: דודו בכר

"התלבטתי עד הרגע האחרון אם להתמודד ברשימה למועצת העיר או להסתפק בתמיכה מבחוץ, והגעתי למסקנה שלאף אחד מאיתנו אין זכות לשבת מהצד ברגעים כל כך משמעותיים לעיר ולמדינה", מסרה אריאלי לאחר ההודעה. "זה הזמן להוביל שינוי וזה התפקיד שלנו להוביל אותו".

איחוד נוסף שהתגבש בימים האחרונים הוא זה של המועמד אסף הראל עם אמיר בדראן, נציג חד"ש בעירייה וחבר המועצה היפואי היחיד בקדנציה הנוכחית. בדראן יוצב במקום השני, ובמקום השלישי הכניס הראל את הפעילה החברתית ומנכ"לית "בית אחותי" שולה קשת, שרצה תחילה ברשימה העצמאית "תושווים ותושוות".

מ"מיני-רון" לשותף

שיתוף הפעולה בין ברנד לזמיר עורר פליאה בקרב לא מעט מתומכיה של ברנד, שבקדנציה האחרונה כחברת מועצה ישבה באופוזיציה לחולדאי ולזמיר. ברנד היתה חברת המועצה היחידה שלא היתה בקואליציה של חולדאי והצהירה על מועמדותה לראשות העיר. כמו כן, היא הרבתה לתקוף את זמיר בפייסבוק בתחילת הקמפיין, בעיקר בכל הנוגע למערכת החינוך העירונית - שהיתה תחת אחריותו של זמיר כמחזיק תיק החינוך. בראיון לחברת החדשות בחודש שעבר כינתה אותו "מיני-רון". אמש, בחוג בית שערך זמיר בתל אביב, כבר הופיעו פוסטרים של שניהם זה לצד זו תחת הכותרת "החינוך בראש".

דבר נוסף שמעורר תרעומת בקרב חלק מהפעילים הוא העובדה שעל אף ששיתוף הפעולה בין השניים פורסם ברביעי, עדיין לא הופץ ההסכם הקואליציוני ביניהם. עד כה, רק נכתב בפוסטים בפייסבוק של המתמודדים כי ברנד תעסוק בנושאים שהציבה בראש סדר העדיפויות שלה - בהם פינוי כיכר אתרים, שבו זמיר מנוע מלעסוק בשל חברותו עם יזם הנדל"ן אריאל רוטר. עוד פורסם כי שותפתה של ברנד, חברת המועצה שלי דביר, ממוקמת במקום השישי והפחות-ריאלי ברשימת "רוב העיר" למועצה.

הכרזות החדשות במטה זמיר

ל"הארץ" נודע כי אם זמיר יזכה בראשות העירייה, ברנד תקבל את התיק הבכיר ביותר שיחליטו עליו. אם יפסידו אך יהיו בקואליציה, ברנד תקבל את התיק הבכיר השני שהסיעה תחזיק בו. ההסכם המלא צפוי להתפרסם השבוע.

חלקים מן ההסכם שהגיעו לידי "הארץ" מצביעים על כך שבכל הנוגע לכיכר אתרים, ברנד תהיה זו שתנהל את נושא הפתרון התכנוני, שלפיו ההסכם יתבצע בשיתוף תושבי העיר. כמו כן, היא תמשיך להתנגד למכירת חניון כיכר אתרים המנוהל על ידי חברת "אתרים" שבראשה עומד זמיר. לפי גורמים המעורים במשא ומתן, השניים לא דנו כלל על המשך תפקידו של זמיר בחברה.

ברנד עם דביר

בכל הנוגע לתחום החינוך, ההסכם כולל נספח ובו מפורטת תוכנית לבניית 200 פעוטונים ברחבי העיר, בנוסף לדרישה מהעירייה לממן את עלות הסייעת השנייה בימי שישי בגני הילדים. עם זאת, תיק החינוך לא הובטח לברנד.

בנוסף, בהסכם שהתגבש בין זמיר לברנד יש סעיף המתייחס להעברת בניין בזק ברחוב יהודה הלוי לידי העירייה ולתועלת הציבור. בכך זמיר מאמץ את תפיסתה של ברנד, של חברי מועצה אחרים ושל פעילים חברתיים בקשר למבנה שעומד ריק בלב העיר - ולא את עמדת היזם, שבה תמך עד כה.

דבר נוסף שמוזכר בהסכם הוא מתן ייעוץ משפטי חינם לתושבי העיר המעוניינים להגיש התנגדויות להליכים תכנוניים שונים, בדומה לסגנוריה הציבורית שמפעיל משרד המשפטים. מטרת המהלך היא לשמוע את דעות הציבור עוד לפני הגשת ההתנגדויות.

ברנד מסרה ל"הארץ": "לקחתי על עצמי לקדם שינוי ממשי בתוך המערכת הפוליטית העירונית. השתכנעתי שבחיבור דווקא עם זמיר נוכל לקדם את כל הנושאים שעליהם נלחמתי לבד מהאופוזיציה בשביל תושבי העיר. ביחד, רק אנחנו מעמידים את האלטרנטיבה האמיתית לשינוי המדיניות העירונית לרווחת התושבים והחלפת שלטון חולדאי. זמיר עשה דרך ארוכה לקראתנו, ועכשיו נוכל לממש בפועל את כל הנושאים שדוברו, בכוח גדול יותר ובתמיכה רחבה יותר - ובראשם המהפכה בחינוך, כיכר אתרים, שמירה על קו החוף, תכנון אורבני אמיתי המשתף את התושב, מקומו של התושב מול גורמי המשפט העירוניים, התחייבות לייצוג זהה לנשים בכל שדרת הניהול העירונית וכו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"