כבאים שסירבו להוריד את אפליקציית "המגן" לא הורשו להגיע לעבודה

ועד הכבאים אמר כי ההנהלה איימה לשלוח להוציא עובדים שסירבו להשתמש ביישום של משרד הבריאות מחשש לפרטיותם. בית הדין לעבודה קבע כי התקנת היישום תהיה נתונה לשיקול דעתם של הכבאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כבאי מחטא תחנת אוטובוס בקריית יערים, בחודש שעבר
כבאי מחטא תחנת אוטובוס בקריית יערים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

שירותי הכבאות וההצלה אסרו על כמה כבאים לעבוד בשל סירובם להתקין את יישומון "המגן" של משרד הבריאות מחשש לפגיעה בפרטיותם. נציב הכבאות הראשי, דדי שמחי, דרש שכל העובדים יתקינו את היישום, שנועד לעקוב אחר תחלואת הקורונה בישראל, אף שעובדי המדינה לא חויבו לעשות זאת. הסוגיה הגיעה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ושם סיכמו הצדדים כי התקנת היישום תהיה נתונה "לשיקול דעתו של כל כבאי וכבאי".

לטענת ועד העובדים בכבאות, שרשות הכבאות אינה מכחישה, כבאים אוימו בימים האחרונים כי יוצאו לחופשות ללא תשלום אם לא ייענו להוראה. לפי הוועד, לפחות בשניים מהמקרים גם נדרשו עובדים לרכוש טלפונים לצורך התקנת היישום. "אלו אפליקציות שעלולות להיות בעייתיות, מה גם שמדובר בטלפון פרטי של העובד, כשאין עוד אף ארגון שחייב את העובדים להוריד אותה", אמר יו"ר הוועד, אבי אנקורי. "נציב הכבאות לא בא לדאוג לנו, אלא לחדור לצנעת הפרט של העובדים. עובדים חוששים שיאכנו אותם, שיעשו בזה שימוש לרעה. זה לא הזמן לעסוק בפגיעה בפרטיות של העובדים, ובטח שלא לפגוע בפרנסה של מי שהוא עובד חיוני".

מנגד, גורם בנציבות הכבאות אמר כי הדרישה להתקין את היישום נועדה למנוע מכבאים שאמורים להימצא בבידוד להגיע לעבודה, מה שעלול להביא להשבתת תחנות כיבוי. "כגוף חירום לאומי המחויב בכשירות מבצעית מלאה, אנו נוקטים בעל האמצעים הקיימים כדי להבטיח את בריאותם של לוחמי האש, להם אין תחליף", נמסר מהנציבות. "הלוחמים נחשפים לנגיף הקורונה על בסיס יומי. חובתנו כמפקדים לשמור על בריאות הלוחמים ולמנוע הידבקויות מיותרות שיגרמו להשבתת תחנות. אנו גאים במחויבותנו לבריאות הלוחמים ובני משפחותיהם וממליצים לעובדי מערך הכבאות להתקין את אפליקציית המגן".

אפליקציית המגן של משרד הבריאות

המאבק סביב היישום הוא חלק מסכסוך מתמשך בין שמחי לבין ועד הכבאים. בכירי רשות הכבאות מאשימים את הוועד בשיבוש העבודה, ושמחי אף ביקש להעביר את אנקורי מתפקידו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ