האש הקדושה הועברה בניידת לנתב"ג: כך נראה טקס הפסחא במתכונת קורונה

אירוע האש של "שבת האור", שבו משתתפים מדי שנה עשרות אלפי מאמינים נוצרים, התקיים בכנסיית הקבר בהשתתפות קומץ אנשי כמורה. דיפלומטים זרים הובילו את הלפידים בשיירה אל מטוסים מעשר מדינות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כמרים נושאים את האש הקדושה מכנסיית הקבר לעבר רכבים דיפלומטיים בירושלים, היום
כמרים נושאים את האש הקדושה מכנסיית הקבר לעבר רכבים דיפלומטיים בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

טקס האש הקדושה של "שבת האור", מהאירועים הדתיים הגדולים ביותר שמתקיימים בישראל, נערך היום (שבת) במתכונת מצומצמת בעיר העתיקה בירושלים. הטקס מסמל את שיא חגיגות הפסחא של הכנסיות האורתודוקסיות ובכל שנה משתתפים בו עשרות אלפי מאמינים נוצרים ממדינות רבות, בהן רוסיה, יוון ומצרים. השנה, בתיאום בין המשטרה, משרד החוץ והפטריארכיה היוונית, הורשו להשתתף בטקס בכנסיית הקבר רק קומץ אנשי כמורה.

לפידי האש המסורתיים הועברו מהכנסייה לשער יפו ומשם נשלחו לנמל התעופה בן גוריון בשיירת רכבים דיפלומטיים שלוותה בניידות משטרה. בשדה התעופה נחתו הבוקר עשרה מטוסים מעשר מדינות כדי לקחת את הלפידים. צוותי המטוסים התבקשו להישאר עליהם, ואנשי הסגל הדיפלומטי של המדינות השונות בישראל הביאו את האש אל המטוסים.

הטקס מתקיים מאות שנים לפי כללים נוקשים של הסטטוס-קוו בין העדות הנוצריות השונות. בשיא הטקס נכנס הפטריארך היווני אורתודוקסי למבנה הקבר (האדיקולה) שבתוך כנסיית הקבר ומוציא משם את האש. האש מופצת למזרח התיכון ולעולם כולו באמצעות עששיות ולפידים. לרוב נמצאים בכנסייה אלפי נזירים ואנשי כמורה, שוטרים, דיפלומטים ועולי רגל. רבבות נוספים מצטופפים בסמטאות העיר העתיקה ובסביבותיה בהמתנה לאש.

כמרים מוציאים את האש הקדושה מכנסיית הקבר בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

לאחר דיונים ארוכים בין הכנסיות למשטרה ולמשרד החוץ הגיעו הצדדים להסכמות לקיים את עיקרי הטקס השנה ללא התכנסות ההמונים, כדי שלא להפר את הוראות הבידוד. כך סוכם כי בטקס שבככנסייה ישתתפו רק ראשי הכנסיות: הפטריארך היווני, הפטריארך הארמני, הארכיבישוף הקופטי והארכיבישוף הסיריאני וכן ארבעה אנשי כמורה. מלבדם נכחו בכנסייה שני אנשי צוות צילום ששידרו את האירוע בשידור חי ושני שוטרים.

לרוב האש מועברת במשלחות כנסייתיות גדולות ל-11 מדינות במרכז אירופה ובמזרחה. השנה הגיעו מטוסים מעשר מדינות: רוסיה, אוקראינה, יוון, גיאורגיה, קפריסין, רומניה, מולדובה, בלרוס, פולין וקזחסטאן (אוזבקיסטאן ויתרה על המטוס שלה). האש הועברה בשיירות גם לגדה המערבית, לירדן ולרצועת עזה.

כומר נושא את האש ברכב דיפלומטי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

"הצלחנו לקיים את כל המסגרות של הפולחן הפורמלי", אמר עקיבא תור, ראש חטיבת דתות ותפוצות במשרד החוץ, "בשיתוף פעולה עם הכנסיות הגענו למצב שהמיסות ישודרו לחו"ל. מה שהתבטל קשור בכל ההיבטים ההמוניים של ההתכנסות והתהלוכות. ניסינו להיצמד לסטטוס-קוו כמה שיותר, היו הפרות בלית ברירה, אבל כולם הבינו את המצב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ