"הסכם נתניהו-גנץ משמיד את הכנסת": כ-2,000 בני אדם הפגינו בתל אביב

המפגינים, שמוחים נגד פגיעה בדמוקרטיה, נעמדו במרווחים זה מזה בכיכר רבין, ומארגני המחאה יחד עם השוטרים מוודאים את המרחקים ביניהם. ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון: "נתניהו, אם שופט עליון יירצח בישראל - דמו יהיה על ידיך"

בר פלג
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המחאה בתל אביב, הערב
המחאה בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום
בר פלג
נעה שפיגל

כ-2,000 בני אדם השתתפו הערב (שבת) בהפגנת "הדגלים השחורים" בתל אביב, נגד פגיעה בדמוקרטיה במסכם חתימת ההסכם הקואליציוני בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ. המפגינים, שנעמדו במרווחים זה מזה בכיכר רבין בניסיון לשמור על הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה, מניפים דגלי ישראל, דגלים שחורים ושלטים שעליהם נכתב "מושחתים הביתה".

מארגני המחאה עברו בין המפגינים לצד שוטרים רכובים על אופנועים כדי לוודא שנשמר המרחק ביניהם. המשטרה חסמה את רחוב אבן גבירול בין הרחובות ארלוזרוב למאנה ואת רחוב מלכי ישראל על מנת לאפשר למפגינים לשמור על ההנחיות.

ראש שב"כ לשעבר, כרמי גילון, נשא דברים בכיכר והאשים את נתניהו וגנץ ב"השמדת כנסת ישראל". "הסכם נתניהו גנץ משמיד את כנסת ישראל ומוסר את סמכויותיה לממשלה בת 52 חברים", אמר. "הבג״ץ נותר השריד האחרון המגן על הדמוקרטיה בישראל לפני שזו תתמוטט סופית. אינני מקנא באיש או אשה משופטי בית המשפט העליון, בפועל או בדימוס, הנמצאים תחת איום מתמיד על ביטחונם הפיזי. איום זה נוצר בחצרו של בנימין נתניהו בדרך לרצח פוליטי נוסף בישראל. אני בטוח שהאפשרות האיומה הזו מדירה שינה מעיניהם של ראש השב"כ ומפכ"ל המשטרה, אך לא די בכך".

הוא התריע בפני נתניהו מפני פגיעה בשופטים. "מר נתניהו, בחודש אוגוסט 1994, בהיותך ראש האופוזיציה ובהיותי ראש השב"כ, חודשיים וחצי לפני רצח רבין, נפגשנו בלשכתך. באתי להתריע בפניך שדברי ההסתה שלך ושל פוליטיקאים ורבנים שפסקו דין רודף כנגד רבין עלולים לגרום למפגע בודד לרצוח ראש ממשלה בישראל. אז לא הקשבת לי ולא שינית דבר מדרך ההסתה האישית שבחרת בה", אמר. "מר נתניהו, היום אני פונה אליך שוב. אתה עכשיו ראש הממשלה והאחריות לשלומם של השופטים מוטלת עליך. אנא ממך הקשב לדבריי והפסק את מסע ההסתה האלים כנגד שופטי בית המשפט העליון וכנגד מוסד הבג״ץ. האחריות היא שלך. אם חלילה שופט עליון יירצח בישראל, דמו יהיה על ידיך".

שקמה שוורצמן, ממארגנות המחאה, אמרה הערב: "אחדות היא לא הסכם קואליציוני שרומס את חוקי היסוד של מדינת ישראל. אם אחדות - הייתם צריכים להקים חומה בצורה בין נאשם בפלילים למערכת המשפט. גנץ, תבטיח ולשם שינוי תקיים, לא להרמת יד על מערכת המשפט, ודא כי יש דין אחד לכולם".

הפעיל הפוליטי אבי בוסקילה קרא לגנץ ולנתניהו בהפגנה: "איפה אנחנו נמצאים בהסכם האחדות שלכם, אנחנו, הציבור שקם כל בוקר ונאבק בכלכלה דורסנית, ביוקר המחייה, במחירי הדיור, בזכות לחיים בכבוד - איפה כל אלו נמצאים? אגיד לכם - לא בהסכם. רק הטבות וחקיקה שתאפשר לממשלה להמשיך ולפעול מתחת לאפנו. אבל אל תטעו בנו - לא חלשים ולא פחדנים אנחנו וגם אם תארך הדרך אנחנו ננצח, ננצח ונתקן".

שוטרים עוברים בין המפגינים במחאת הגדלים השחורים בכיכר רבין בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

ביום ראשון נערכה הפגנה נוספת של "הדגלים השחורים", בהשתתפות מספר דומה של מפגינים, וזכתה לסיקור ברחבי העולם. "בימים של מצוקה כלכלית קשה, ללא תכנית להתמודדות עם מצב של מיליוני מובטלים - מוקמת ממשלה שכולה פגיעה בשלטון החוק. במקום לדאוג לתכנית הצלה כלכלית למילוני האזרחיות והאזרחים דואגים לסידור עבודה ל-52 שרים וסגני שרים. אנו נחושים להגן על הדמוקרטיה", מסרו המארגנים.

מלבד ההפגנה בתל אביב, מאות הפגינו הערב גם בטבעון: המפגינים נושאים דגלים שחורים לצד דגלי ישראל ושלטים שעליהם נכתב "משחיתים לנו את הדמוקרטיה" ו"לא הופכים את הכנסת לעיר מקלט לעבריינים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ