בר פלג
בר פלג

משרד הפנים אסר בסוף השבוע לקיים ישיבות מועצת עיר באפליקציות וידאו דוגמת זום עד שהכנסת תסדיר זאת בחקיקה. זאת על רקע האיסור להתקהל בשל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה. החלטת המשרד התקבלה בעקבות עתירה של חברי אופוזיציה בעיריית פתח תקוה נגד קיום ישיבת מועצת העיר. הממשלה כבר אישרה את הוראת השעה שנועדה להסדיר את קיום הישיבות בווידאו, וכעת היא אמורה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. לפי הודעת משרד הפנים, ייתכן שהדבר יקרה עוד השבוע.

בשבוע שעבר, לאחר שבית המשפט המחוזי מרכז הוציא צו ביניים נגד קיום ישיבת מועצת העיר פתח תקוה בווידאו, פנה היועץ המשפטי של משרד הפנים, יהודה זמרת, ליו"ר איחוד היועצים המשפטיים של משרד הפנים, עורך הדין עוזי סלמן, והבהיר לו את עמדת משרד הפנים בנושא. בתגובת המשרד לעתירה נאמר כי כבר במארס הבהיר מנכ"ל המשרד מרדכי כהן ליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס כי ניתן לקיים ישיבת מועצה מבלי לכנס את חבריה רק במקרים חריגים. לפי המשרד, ניתן לעשות זאת רק אם הדבר נדרש להגנה על חיי אדם או למניעת פגיעה ברכוש, או אם ישנה הסכמה גורפת בין חברי המועצה בנושא שעל הפרק. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קיבל את עמדת המשרד.

חברי מועצת עיריית ת"א בישיבת מועצה בווידאו, במארסצילום: עיריית תל אביב-יפו

סלמן השיב לזמרת: "מהמועד שבו נמסר כי תקודם חקיקה בנושא חלפו עברו להם מספר שבועות, וחקיקה כזו טרם אושרה. מכאן עולה השאלה כיצד, אם בכלל, אמורה רשות מקומית להמשיך ולהתנהל באופן דמוקרטי ולתפקד באופן תקין כפי שנדרש ממנה". בהודעה שנשלחה בדואר אלקטרוני לכל היועצים המשפטיים ברשויות המקומיות כתב סלמן: "האם הנכם סבורים באמת ובתמים שמערכת קבלת ההחלטות העירונית במצב חירום מתמשך יכולה להמשיך ולתפקד לרווחת הציבור במקרים של הצלת נפש ורכוש כבת ערובה הנתונה לגחמה של חבר מועצה אחד ויחיד? צר לי על עמדתכם".

בתגובה שהגישה הבוקר (ראשון) עיריית פתח תקוה לבית המשפט נאמר כי "לא ברור לחלוטין סירובו של היועץ המשפטי למשרד הפנים". לטענת העירייה, לא סביר למנוע קיום ישיבת מועצה בווידאו, בעוד שממשלת ישראל והמטכ"ל מקיימים דיונים כאלה. העירייה הודיעה כי לא תקיים ישיבות מועצה, בהתאם להחלטת בית המשפט, "בתקווה כי תינתן תשובה מהירה על ידי היועץ של משרד הפנים וכי הליך חקיקת הוראת השעה יסתיים בקרוב".

בית המשפט השהה היום את הצו נגד קיום ישיבת המועצה, והשופט אורון שוורץ הורה לצרף את משרד הפנים כמשיב לעתירה. המשרד נדרש למסור עד יום שלישי הודעת עדכון לגבי התקדמות הליך החקיקה, והשופט שוורץ הבהיר ש"ככל שלא יושלם הליך החקיקה בימים הקרובים, לא יהא מנוס מהכרעה בשאלת קיום ישיבת מועצת עיר".

מעוה"ד יחזקאל ריינהרץ ואבינועם פרץ ממשרד עוה"ד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות', אשר ייצגו את עיריית פתח תקוה, נמסר: "אנו שמחים מאוד על החלטת בית המשפט. מדובר בפסק דין בעל חשיבות רבה לכל הרשויות המקומיות, שמצויות באותה הסיטואציה וממתינות להוראת השעה של משרד הפנים או להכרעת בית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ