קורונה בישראל | הרשויות הערביות פתחו בשביתה כללית במחאה על גובה הפיצוי הממשלתי

ועד הרשויות דורש להגדיל את המענקים והפיצויים על היעדר תשלום ארנונה מצד בעלי העסקים. במקביל, עשרות מפגינים דרוזים וצ'רקסים חסמו הבוקר את הכניסה לכביש 6 סמוך לצומת אליקים בטענה למדיניות מפלה שהחלה עם חקיקת חום הלאום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) במחאה של ראשי הרשויות הערביות בגין אי-קבלת תקציבים ופיצויים מהממשלה, החודש
חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) במחאה של ראשי הרשויות הערביות בגין אי-קבלת תקציבים ופיצויים מהממשלה, החודשצילום: אמיל סלמן

הרשויות הערביות פתחו היום (שלישי) בשביתה כללית בגין אי-קבלת תקציבים ופיצויים מהממשלה. אתמול קיימו ראשי הרשויות עצרת מול משרד האוצר והשתתפו בישיבה של ועדת הכספים שבסיומה החליטו על השבתת השירותים המוניציפליים ביישובים. בתוך כך, הבוקר חסמו עשרות אזרחים דרוזים וצ'רקסים את הכניסה לכביש 6, בטענה למדיניות של אפליה מתמשכת מצד הממשלה.

יו"ר ועד ראשי הרשיות הערביות, מודר יונס, הסביר כי חרף השיחות אתמול עם בכירים באוצר וגם מול מנכ"ל משרד הפנים - לא הושגה התקדמות. "כנראה באוצר ובמשרד הפנים עדיין לא רואים אותנו", אמר יונס. "בינתיים הם אומרים שהם מגלים הבנה, אבל עם הבנה אין לנו מה לעשות ואי אפשר לתפקד".

הפגנת ראשי הרשויות הערביות בגין אפליה בתקצוב ההתמודדות עם משבר הקורונה מול הכנסת, אתמול צילום: אמיל סלמן

ברשויות הערביות דורשים מענקים ופיצויים בשל היעדר תשלום ארנונה מצד בעלי העסקים. בפנייה דחופה לראש הממשלה ולשר הפנים נטען השבוע כי המשרד הקצה 2.82 מיליארד שקל לכל הרשויות כפיצוי על אי-תשלום ארנונה מבעלי העסקים. עוד נטען כי בחישוב הנתונים עולה שכל הרשויות הערביות יקבלו סכום כולל של 47 מיליון שקל, המהווים כ-1.7% בלבד מסך כל המענקים. מחישובים שערכו בוועד ראשי הרשויות הערביות עולה כי ההפסדים ברשויות מאז פרוץ משבר הקורונה הצטברו לכ-70 מיליון שקל בחודש.

בתוך כך, עשרות אזרחים דרוזים וצ'רקסים, וכן ראשי רשויות, חסמו הבוקר את הכניסה לכביש 6, בסמוך לצומת אליקים, וזאת בטענה למדיניות של אפליה מתמשכת מצד הממשלה שהחלה עם חקיקת חום הלאום. בפורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות פנו בשבוע שעבר לראש הממשלה בנימין נתניהו במכתב, על רקע מה שהגדירו "האפליה בכל תחום אפשרי, מחוק קמיניץ וחוק הלאום, תקצוב ופיתוח ועד בדיקות קורונה". בפורום טוענים שהרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות הן המגזר היחיד ללא תוכנית חומש רב-שנתית בישראל, וכי גם החלטת הממשלה לתקציב זמני על סך 200 מיליון שקל לא מומשה.

מפגינים דרוזים וצ'רקסים חוסמים את הכניסה לכביש 6, סמוך לצומת אליקים, היוםצילום: מנעם חלבי / כל אנא

המפגינים חסמו את כביש 70 למשך שעה, בתיאום עם המשטרה, והגדירו את צעדיהם כעליית מדרגה נוספת במחאה שהחלה ביום ראשון, בעצרת מול מעון ראש הממשלה בירושלים. לדבריהם, המחאה תימשך לאורך החודש הקרוב, כל עוד לא תיענה הממשלה לדרישות. "רק התחלנו הבוקר, הזעם אדיר וחודש של מאבק לפנינו", אמר יו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, ג'בר חמוד. "נחריף את המאבק עד שכל דרישותינו יכובדו, בראש ובראשונה – הזרמת התקציבים המובטחים". המפגינים הניפו את דגלי הדרוזים והצ'רקסים וקראו "נתניהו, תממש הבטחותיך, בגדת בי אחי!".

בתום דיונים שהתקיימו אתמול מול נציגי האוצר החליטו ברשויות הדרוזיות והצ'רקסיות על החרפת צעדיהם ובהם השבתת הרשויות. "בגדתם בנו לאורך כל הזמן ובמיוחד עכשיו בקורונה, אמר חמוד. לדבריו, "הממשלה אישרה תקציב ביניים של 200 מיליון שקל שהיה אמור להגיע בדחיפות ליישובים הדרוזים והצ'רקסים אבל ברשויות לא ראו שקל - זו החלטת ממשלה, והיא ללא כיסוי". ראשי היישובים מצביעים על מדיניות מפלה שנוקטת הממשלה מאז אישור חוק הלאום וחוק קמיניץ שאת שניהם הם תובעים לתקן.

ממשרד הפנים נמסר: "לקראת חודש הרמדאן, העניקו משרדי הפנים והאוצר חבילת סיוע בגובה של כ-55 מיליון שקל ל-73 רשויות ערביות. התקציב יועד לצורך הנפקת תלושי מזון למשפחות נזקקות, תגבור הפיקוח והמוקדים העירוניים, רכישת ציוד מיגון וחלוקת סלי מזון ישירות לחולים ומבודדים ולבני משפחותיהם, אשר אינם יכולים לצאת ממיקום הבידוד. זאת ועוד, לצורך קמפיין הסברה מקומי וייעודי לרמדאן, תיקצב משרד הפנים כ-80 רשויות ערביות בסכום שנע בין 50-100 אלף שקל לכל רשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ